Jak dlouho trvá vymazání z úvěrového registru dlužníků

08.01.2019

Pokud jste se dostali do situace, že se vaše osobní údaje ocitly v úvěrových registrech, mějte se na pozoru. V dnešním článku vám prozradíme, jak se z nich dostat a kolik času vám to zabere.

Každému z nás se může stát, že se ocitne v jednom z úvěrových registrů. Rovnou na úvod vám prozradíme, že banky mají až 90 denní lhůtu na to, aby vás z něj vymazaly. Ne vše je tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Nejčastěji kvůli hypotéce

Nejčastějším důvodem pro vyžádání si výpisu z úvěrového registru je žádost o hypotéku. Samozřejmě nejčastěji ze strany samotného klienta. Ze strany bank a nebankovních subjektů je tímto důvodem klasický spotřebitelský úvěr resp. půjčka. Pokud vám úvěr zamítnou z důvodu, že vás našli v rejstříku, častokrát vám tento důvod prozradí a vám už pak nic jiného nezbývá než zajít do společností, které takové registry spravují a požádat o výpisy.

Připravte se na poplatky

Nic není zadarmo a to ani v případě výpisů z úvěrových registrů. Celé vás to vyjde na pár stovek korun a pokud potřebujete financování urychlit, připlatíte si za expresní vydání. Detailní článek o poplatcích a postupu podání žádosti o výpis z rejstříku jsme publikovali už v minulosti a můžete si ho přečíst po kliknutí na tento odkaz.

Před výmazem třeba vše vyplatit

Jenže pozor. Jakákoliv uvedená dlužná částka je prakticky vždy zastaralá. Než se rozhodnete svůj dluh vyrovnat, musíte kontaktovat věřitele, u kterého máte dluh. Častokrát se totiž stává, že vám k dlužné jistině přibudou i poplatky spojené s vymáháním dluhu, nebo se přičítají úroky za chybějící období.

Po vyplacení musíte tlačit

Aktivitu na vymazání záznamu z úvěrového registru musíte jednoznačně vyvíjet v první řadě vy. Jděte do banky a žádejte o expresní výmaz. Stejně tlačte i na banku, u které žádáte o nový úvěr nebo hypotéku. Banky totiž mají čas a to až neuvěřitelné tři měsíce.

Naše rada:
K urychlení výmazu z úvěrového registru můžete použít i možný důvod pro zrušení osobního účtu. Pokud máte vedený účet v bance, která vás do registru zapsala, použijte zrušení účtu jako možnost v případě, že banka nebude akceptovat vaši snahu o co nejrychlejší smazání.