Jak obchodovat index S&P500

18.12.2022

Index S&P 500 je nejznámějším akciovým indexem na světě. V tomto článku se budeme zabývat jeho charakteristikou, složkami, geografickým rozložením, prodejem, rozložením výnosů a tím, jak můžete do indexu SP500 investovat.

Index S&P500
Index S&P500

S&P500: charakteristika, složky a geografické rozložení

Charakteristika indexu SP500

S&P 500 = Standard and Poor's 500. Jedná se o burzovní index, který představuje 500 největších společností podle tržní kapitalizace kótovaných na burzách v USA. Je to měřítko stavu americké ekonomiky.

 • Pokud americká ekonomika roste, roste i index S&P 500.
 • Pokud je americká ekonomika v krizi, index S&P 500 klesá.

S&P500 je referenčním indexem pro akciové indexy v USA, protože jeho složení představuje přibližně 80 % celkové tržní kapitalizace společností kótovaných na Wall Street. Standard and Poor's 500 je také nejsledovanějším burzovním indexem, který správci fondů na celém světě považují za benchmark par excellence, benchmark, který chce každý správce překonat, ale jen málokomu se to dlouhodobě daří.

Do indexu S&P500 nejsou zahrnuty všechny společnosti s velkou tržní kapitalizací. Pokud chtějí být zařazeni, musí splnit několik podmínek:

 • Mají tržní kapitalizaci více než 13 miliard USD.
 • Být kótovány na americkém trhu, nikoli na mimoburzovních trzích.
 • Většina akcií v oběhu musí být v rukou investorské veřejnosti a nikoliv v rukou zasvěcených osob.
 • Být v seznamu nejméně jeden rok.
 • Kladný zisk po 4 po sobě jdoucí čtvrtletí.
 • Alespoň 50 % dlouhodobých aktiv a příjmů musí být v USA.
 • Cena akcie musí být vyšší než 1 USD.

Tržní kapitalizace je jednoduše cena akcie vynásobená počtem akcií v oběhu. K 31. srpnu 2021 činila tržní kapitalizace indexu S&P 500 40 bilionů USD, což v angličtině znamená 40 bilionů USD (40 s 12 nulami).

Index je čtvrtletně vyvažován a spravován společností S&P Global Inc. Váha každé společnosti v indexu S&P500 závisí na její kapitalizaci. Například pokud má společnost kapitalizaci 500 miliard dolarů, má padesátkrát vyšší váhu než společnost s kapitalizací pouze 50 miliard dolarů. Je však důležité vědět, že tato váha zohledňuje pouze volně obchodované akcie, tj. nezahrnuje všechny akcie, které jsou v rukou zasvěcených osob.

Vznik a současnost indexu S&P500

Index S&P 500 je index, který vyjadřuje výkonnost 500 největších společností ve Spojených státech, které jsou zastoupeny na newyorské burze (NYSE) nebo na burze NASDAQ. Tento index byl vytvořen společností Standard & Poor's (S&P) v roce 1957 a stal se jedním z nejpoužívanějších a nejznámějších indexů na světě.

Index S&P 500 se používá jako měřítko výkonnosti akciových a dluhopisových fondů a také jako ukazatel výkonnosti celého amerického akciového trhu. Index se skládá z různých odvětví, včetně finančních služeb, technologií, zdravotnictví a energetiky, a zahrnuje známé společnosti, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon a Google.

Výpočet indexu S&P 500 se provádí pomocí tržní kapitalizace, což znamená, že hodnota indexu se vypočítá jako součet hodnot všech společností v indexu. Index je pravidelně aktualizován, aby odrážel změny na trhu a zahrnoval pouze ty společnosti, které jsou v daném okamžiku největší a nejvýznamnější.

Index S&P500 je živý, mění se podle vývoje americké ekonomiky a pomáhá nám pochopit, která odvětví mají největší váhu a význam. Například po mnoho let až do 90. let 20. století měl největší váhu průmyslový sektor, následovaný spotřebním zbožím a finančním sektorem. Od té doby však klesl na čtvrté místo a na první místo se dostal finanční sektor, následovaný spotřebitelským sektorem a technologiemi. To trvalo víceméně až do roku 2008, kdy udeřila světová finanční krize, a technologický sektor se postupně dostal na první místo, které zaujímá dnes, ale musel se vyšplhat z předposledního místa, které zaujímal na konci 60. let.

V indexu SP500 je nyní na prvních deseti místech:

 1. Apple
 2. Microsoft Corporation
 3. Amazon.com
 4. Alphabet Inc. Třída A
 5. Facebook Inc. Třída A
 6. Společnost Alphabet Inc. Třída C
 7. Tesla Inc.
 8. Berkshire Hathaway Inc. Třída B
 9. NVIDIA Corporation
 10. JPMorgan Chase & Co.

Geografické rozložení indexu SP500

Diverzifikace podle tržeb v jednotlivých regionech nebo odvětvích neexistuje a to i přesto, že společnosti, které v indexu jsou obchodují i na jiných trzích, protože hlavní tržby jsou soustředěny v několika amerických společnostech, jako jsou Exxon, Apple, Intel a Amazon, které jsou na předních místech.

Rozdělení výnosů indexu S&P500

Následující graf ukazuje rozložení výnosů indexu S&P500 podle jednotlivých let. Je velmi užitečná ze tří hlavních důvodů:

 • Můžeme si udělat představu o nejpravděpodobnějších výnosech.
 • Výnosy, a to jak kladné, tak záporné extrémní výnosy, nejsou běžné, a proto po nich bude vysoká pravděpodobnost zvratu středního trendu.
 • Záporné výnosy jsou zcela běžné, a proto se jich nebojíme, když je vidíme.
Výnos indexu S&P500 od 1960 - 2020
Výnos indexu S&P500 od 1960 - 2020

Jak investovat do indexu S&P 500?

Do indexu S&P 500 lze investovat pomocí indexových podílových fondů a indexových ETF. Pokud chceme spekulovat nebo použít obchodní či zajišťovací strategii, můžeme také použít futures kótované na burze CME, například E-mini a Micro E-mini. V tomto příspěvku se budeme zabývat pouze alternativami, které máme k dispozici u fondů a ETF.

Máme několik možností a můžeme je rozdělit následovně:

 • Indexové fondy SP500
 • měnově zajištěná eura
 • ETF s indexem SP500
 • USD
 • Euro
 • měnově zajištěné euro
 • Fyzická replikace
 • Syntetická replikace
 • Akumulace
 • Distribuce

Dividendoví aristokraté S&P 500

V roce 2005 vydaly indexy SP500 a S&P Dow Jones index, který zahrnuje složky indexu S&P 500, které zvyšovaly výplatu dividend po dobu 25 po sobě jdoucích let. Index se nazývá S&P 500 Dividend Aristocrats a společnosti v rámci tohoto benchmarku se nazývají dividendoví aristokraté.

Výkonnost indexu S&P 500

Jak je známo, index S&P 500 má rostoucí tendenci a 4. ledna 2022 dosáhl historického maxima 4 808,25 USD. Jak tento trend pokračoval, cena důsledně uzavírala nad 90- a 180-periodovými exponenciálními klouzavými průměry. Byly dynamickou podporou tohoto vzestupného pohybu a obě měly silný kladný sklon.

Do konce roku 2021 však trh vykazoval známky vyčerpání se dvěma relativními minimy v blízkosti 90-ti periodického průměru. Poslední zmíněný vrchol nastal počátkem roku. Ačkoli se však jedná o vyšší hodnotu než v předchozím případě, indikátor MACD ukazuje nižší hodnotu.

Jinými slovy, pohyb ceny směrem nahoru nebyl doprovázen ekvivalentním pohybem indikátoru, čímž vznikla medvědí divergence signalizovaná klesající trendovou linií MACD.

Vyhlídka na změnu měnové politiky Fedu, dopad omikronové varianty Covid-19, rostoucí inflační tlaky a válka mezi Ruskem a Ukrajinou však společně způsobily, že se index S&P 500 v prvním čtvrtletí 2022 propadl o 12,4 % na třítýdenní minimum 4 212,75 USD.

Vztah mezi indexem VIX a indexem S&P 500

Index VIX je index, který měří volatilitu opcí Chicago Board Options Exchange (CBOE) na index S&P 500 (Standard & Poor's 500); z toho vyplývá jejich úzký vztah.

Jinými slovy, VIX měří volatilitu největšího indexu amerického akciového trhu S&P, který zahrnuje 500 společností, což z něj činí psychologický index. Je třeba ji vykládat také následujícím způsobem:

 • Když index VIX směřuje k nule, odráží to pocit důvěry investorů v americkou ekonomiku.
 • Když index VIX směřuje ke 100, odráží pesimismus nebo strach stejných investorů.
 • Nejlepší ETF VIX najdete zde.

Závěr

Vždy je důležité zvážit investice do indexu S&P 500, protože nejenže je americká ekonomika největší, ale také kapitalizace jeho akciového trhu a globální dosah jeho společností nemají předvídatelnost a to hlavně v dobách finančních krizí. I když právě index S&P500 bývá odolnější a stabilnější. Vždy je lepší zvážit rozdělení investic a vyhnout se stavu jedné jediné například do indexu S&P 500.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.