Jak si rozumně vzít půjčku a co dělat v případě, že nemůžete splatit svou již existující půjčku?

31.05.2022

Někteří lidé, kteří si vzali půjčku, si před tímto rozhodnutím nekladou možnou otázku: "Ale co budu dělat, když ji nebudu moci splácet?". Zdá se, že v době, kdy si berou půjčku, taková možnost pro ně jako kdyby nemohla existovat. V životě je však možné všechno a bylo by lepší předem počítat s tím, co dělat, pokud jste si vzali půjčku, ale nemáte dostatek peněz na její splacení. Abyste se do takových situací nedostali, musíte si vybrat správnou půjčku podle svých potřeb.

Rozumně vzít půjčku
Rozumně vzít půjčku

Předtím, než si vezmete půjčku, doporučujeme vám co nejvážněji zvážit účel, k čemu ji použijete. Někdy, když nastane naléhavá situace, se vám zdá, že nejlepším řešením je vzít si půjčku. Ten, kdo si už půjčil peníze, se cítí jistěji a ví, jaké kroky je třeba podniknout, aby splatil půjčku včas a bez jakéhokoli prodlení.

Vybírejte si půjčku precizně

Nejprve podrobně analyzujte svoji finanční situaci, příjmy a vaše pevné měsíční výdaje. Potom si prostudujte půjčkové produkty, které vyhovují vašim potřebám. Možná s krátkodobým úvěrem jako je například půjčka do výplaty vyřešíte svůj problém rychle a nebudete se muset zadlužovat na dlouhou dobu. Pokud vás však nabídnutá částka nedostane z obtížné situace, můžete požádat o nebankovní půjčku nebo kreditní kartu. V tomto případě jsou částky vyšší, ale splatnost je také delší. Jinými slovy, peníze budete splácet na základě ročního úroku.

Výběr správné úvěrové společnosti

V první řadě byste měli porovnat náklady na úvěr, konkrétně úroky (pozor, mohou být denní, měsíční i roční). Některé společnosti si účtují také skryté poplatky, například za správu úvěru nebo za předčasné splacení. Před podpisem samotné smlouvy si pečlivě přečtěte předsmluvní podmínky úvěru. Úvěrová společnost je povinna uvést ve smlouvě všechny podrobnosti včetně ustanovení o pokutě v případě prodlení se splátkou a % pokuty.

Co však dělat, když se přesto dostanete do situace, kdy nemůžete splácet půjčku?

Doporučujeme vám, abyste se obrátili na svou úvěrovou společnost a podrobně jí vysvětlili svoji situaci. Můžete podat žádost o prodloužení lhůty splatnosti půjčky, odklad splátek nebo o snížení pokuty a poplatků za prodlení. Pokud jste byli zodpovědným zákazníkem, určitě vám budou poskytnuty určité výhody.

Nedoporučujeme však brát si další půjčku na splacení stávající. Nedostatek financí na splacení splátky může způsobit, že budete jednat impulzivně a že si vezmete novou půjčku, abyste splatili tu starou, což vás může přivést do stavu, kdy uvíznete v dluhové spirále. Danou možnost můžete vyzkoušet jen tehdy, jde-li o refinancování s nižší úrokovou sazbou nebo pokud se jedná o konsolidační půjčku.


V důsledku úterního raketového útoku Ruska na Ukrajině byla poškozena rozvodna na bělorusko-ukrajinské hranici, která zajišťuje napájení ropovodu Družba, informoval v úterý večer maďarský veřejnoprávní zpravodajský kanál M1. V této souvislosti svolal maďarský premiér Viktor Orbán na večer zasedání Rady obrany.

Neustále o ni slyšíme a víme, jak s ní můžeme zbohatnout. Jak její hodnota stoupá a klesá. Jak je důvěryhodná a nedůvěryhodná. Co přesně je kryptoměna a jak funguje?

Digitalizace plateb způsobila revoluci ve všem, od způsobu, jakým nakupujeme produkty a služby, až po způsob, jakým sdílíme výdaje s přáteli. Bezpečnost, rychlost a pohodlí jsou jen některé z mnoha výhod, díky nimž se virtuální svět stává stále oblíbenější platební metodou.

Je běžné, že si stát půjčuje peníze, když jeho příjmy nestačí na pokrytí rozpočtových potřeb. Vysvětlíme vám, kdy si stát půjčuje peníze, jak to dělá, od koho si půjčuje a jaké jsou nejčastější metody.

Během života je třeba učinit mnoho rozhodnutí. Koupě domu je jednou z nejdůležitějších, mimo jiné proto, že vyžaduje velkou finanční investici. Z tohoto důvodu a vzhledem k finančním důsledkům se vyplatí před jakýmkoli krokem v tomto směru analyzovat, jak ušetřit, aby byla koupě domu "úspornější".