Jak si rozumně vzít půjčku a co dělat v případě, že nemůžete splatit svou již existující půjčku?

31.05.2022

Někteří lidé, kteří si vzali půjčku, si před tímto rozhodnutím nekladou možnou otázku: "Ale co budu dělat, když ji nebudu moci splácet?". Zdá se, že v době, kdy si berou půjčku, taková možnost pro ně jako kdyby nemohla existovat. V životě je však možné všechno a bylo by lepší předem počítat s tím, co dělat, pokud jste si vzali půjčku, ale nemáte dostatek peněz na její splacení. Abyste se do takových situací nedostali, musíte si vybrat správnou půjčku podle svých potřeb.

Rozumně vzít půjčku
Rozumně vzít půjčku

Předtím, než si vezmete půjčku, doporučujeme vám co nejvážněji zvážit účel, k čemu ji použijete. Někdy, když nastane naléhavá situace, se vám zdá, že nejlepším řešením je vzít si půjčku. Ten, kdo si už půjčil peníze, se cítí jistěji a ví, jaké kroky je třeba podniknout, aby splatil půjčku včas a bez jakéhokoli prodlení.

Vybírejte si půjčku precizně

Nejprve podrobně analyzujte svoji finanční situaci, příjmy a vaše pevné měsíční výdaje. Potom si prostudujte půjčkové produkty, které vyhovují vašim potřebám. Možná s krátkodobým úvěrem jako je například půjčka do výplaty vyřešíte svůj problém rychle a nebudete se muset zadlužovat na dlouhou dobu. Pokud vás však nabídnutá částka nedostane z obtížné situace, můžete požádat o nebankovní půjčku nebo kreditní kartu. V tomto případě jsou částky vyšší, ale splatnost je také delší. Jinými slovy, peníze budete splácet na základě ročního úroku.

Výběr správné úvěrové společnosti

V první řadě byste měli porovnat náklady na úvěr, konkrétně úroky (pozor, mohou být denní, měsíční i roční). Některé společnosti si účtují také skryté poplatky, například za správu úvěru nebo za předčasné splacení. Před podpisem samotné smlouvy si pečlivě přečtěte předsmluvní podmínky úvěru. Úvěrová společnost je povinna uvést ve smlouvě všechny podrobnosti včetně ustanovení o pokutě v případě prodlení se splátkou a % pokuty.

Co však dělat, když se přesto dostanete do situace, kdy nemůžete splácet půjčku?

Doporučujeme vám, abyste se obrátili na svou úvěrovou společnost a podrobně jí vysvětlili svoji situaci. Můžete podat žádost o prodloužení lhůty splatnosti půjčky, odklad splátek nebo o snížení pokuty a poplatků za prodlení. Pokud jste byli zodpovědným zákazníkem, určitě vám budou poskytnuty určité výhody.

Nedoporučujeme však brát si další půjčku na splacení stávající. Nedostatek financí na splacení splátky může způsobit, že budete jednat impulzivně a že si vezmete novou půjčku, abyste splatili tu starou, což vás může přivést do stavu, kdy uvíznete v dluhové spirále. Danou možnost můžete vyzkoušet jen tehdy, jde-li o refinancování s nižší úrokovou sazbou nebo pokud se jedná o konsolidační půjčku.


Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2008, kdy osoba nebo skupina osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto zveřejnila technický dokument známý jako "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System". Tento dokument popisoval, jak by mohla fungovat decentralizovaná digitální měna, která by umožňovala přímé transakce mezi uživateli bez nutnosti centrální autority,...

Pyramidová hra (známá také jako Ponziho schéma nebo "letadlo") je nezákonný podvodný způsob investování, při kterém jsou investorům slibovány vysoké zisky v krátkém časovém období. Tento typ podvodu je pojmenován po Charlesi Ponzim, který se proslavil svým podvodným schématem ve 20. letech 20. století.