Jak si rozumně vzít půjčku a co dělat v případě, že nemůžete splatit svou již existující půjčku?

31.05.2022

Někteří lidé, kteří si vzali půjčku, si před tímto rozhodnutím nekladou možnou otázku: "Ale co budu dělat, když ji nebudu moci splácet?". Zdá se, že v době, kdy si berou půjčku, taková možnost pro ně jako kdyby nemohla existovat. V životě je však možné všechno a bylo by lepší předem počítat s tím, co dělat, pokud jste si vzali půjčku, ale nemáte dostatek peněz na její splacení. Abyste se do takových situací nedostali, musíte si vybrat správnou půjčku podle svých potřeb.

Rozumně vzít půjčku
Rozumně vzít půjčku

Předtím, než si vezmete půjčku, doporučujeme vám co nejvážněji zvážit účel, k čemu ji použijete. Někdy, když nastane naléhavá situace, se vám zdá, že nejlepším řešením je vzít si půjčku. Ten, kdo si už půjčil peníze, se cítí jistěji a ví, jaké kroky je třeba podniknout, aby splatil půjčku včas a bez jakéhokoli prodlení.

Vybírejte si půjčku precizně

Nejprve podrobně analyzujte svoji finanční situaci, příjmy a vaše pevné měsíční výdaje. Potom si prostudujte půjčkové produkty, které vyhovují vašim potřebám. Možná s krátkodobým úvěrem jako je například půjčka do výplaty vyřešíte svůj problém rychle a nebudete se muset zadlužovat na dlouhou dobu. Pokud vás však nabídnutá částka nedostane z obtížné situace, můžete požádat o nebankovní půjčku nebo kreditní kartu. V tomto případě jsou částky vyšší, ale splatnost je také delší. Jinými slovy, peníze budete splácet na základě ročního úroku.

Výběr správné úvěrové společnosti

V první řadě byste měli porovnat náklady na úvěr, konkrétně úroky (pozor, mohou být denní, měsíční i roční). Některé společnosti si účtují také skryté poplatky, například za správu úvěru nebo za předčasné splacení. Před podpisem samotné smlouvy si pečlivě přečtěte předsmluvní podmínky úvěru. Úvěrová společnost je povinna uvést ve smlouvě všechny podrobnosti včetně ustanovení o pokutě v případě prodlení se splátkou a % pokuty.

Co však dělat, když se přesto dostanete do situace, kdy nemůžete splácet půjčku?

Doporučujeme vám, abyste se obrátili na svou úvěrovou společnost a podrobně jí vysvětlili svoji situaci. Můžete podat žádost o prodloužení lhůty splatnosti půjčky, odklad splátek nebo o snížení pokuty a poplatků za prodlení. Pokud jste byli zodpovědným zákazníkem, určitě vám budou poskytnuty určité výhody.

Nedoporučujeme však brát si další půjčku na splacení stávající. Nedostatek financí na splacení splátky může způsobit, že budete jednat impulzivně a že si vezmete novou půjčku, abyste splatili tu starou, což vás může přivést do stavu, kdy uvíznete v dluhové spirále. Danou možnost můžete vyzkoušet jen tehdy, jde-li o refinancování s nižší úrokovou sazbou nebo pokud se jedná o konsolidační půjčku.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.