Jak správně investovat peníze do nemovitostí

28.12.2022

Stará moudrost říká, že investice do nemovitostí je vždy chytrý tah. Nemálo milionářů dokázalo nahromadit své bohatství díky správným investicím do nemovitostí.

Investice do nemovitostí
Investice do nemovitostí

Když si jako investiční strategii zvolíte nemovitost, kupujete nemovitost nebo její část s cílem dosáhnout zisku. Ve většině případů investor nemovitost pronajme nebo ji dále prodá za vyšší cenu.

Tato investiční strategie může být obzvláště výhodná, protože na rozdíl od investorů do akcií a dluhopisů mohou potenciální vlastníci nemovitostí využít pákový efekt, když zaplatí část celkových nákladů předem a zbytek i s úroky pak splácejí v průběhu času. Jaké jsou možnosti investování do nemovitostí?

Nákup, prodej a pronájem

Při fyzické koupi, prodeji nebo pronájmu nemovitosti jsou výnosy a rizika mírné. V blízké budoucnosti nelze očekávat drastický nárůst nebo pokles cen a díky stabilitě investice je pro mnohé preferovanou volbou. V závislosti na svém rozpočtu můžete vsadit na byt, dům, rekreační nemovitost, zemědělskou půdu, komerční prostory, garáž a další.

Výnosy mohou být nižší nebo vyšší v závislosti na tom, zda byla nemovitost koupena na vrcholu nebo na dně ceny. Abyste při nákupu, prodeji nebo pronájmu dosáhli zisku, musíte nejen nakupovat, prodávat nebo pronajímat, ale musíte tak činit se znalostí stavu trhu. Je důležité vědět, jak se chránit před nevhodně načasovaným nákupem nebo prodejem, nereálnou cenou a nedostatečně likvidní nemovitostí.

Někteří lidé kupují domy s cílem je zrenovovat a dále prodat. Zaměřují se na podhodnocené nemovitosti s potenciálem, které potřebují rekonstrukci. Po rekonstrukci se mohou prodávat za výrazně vyšší cenu. Tento typ investice je vhodný pro lidi, kteří mají dobré znalosti o oceňování nemovitostí a stavu trhu.

Pokud na takovou investici nemáte prostředky a máte v domě volný pokoj, je jeho pronájem dobrým nápadem, jak získat další příjem. Můžete využít Airbnb, online platformu pro inzerování, vyhledávání a krátkodobé pronajímání soukromých domů po celém světě. Uživatelé Airbnb mají možnost pronajmout turistům celý svůj dům nebo jeho část.

Nákup cenných papírů

Investovat můžete také prostřednictvím akciových trhů - nákupem akcií realitních společností, burzovně obchodovaného fondu (ETF) nebo realitního investičního fondu. Na akciových trzích máte přístup k řadě různých aktiv, ze kterých si můžete vybrat, abyste získali expozici vůči aktuálnímu trhu s nemovitostmi.

Akcie realitních společností

Na burzách najdete mnoho společností, jejichž činnost tak či onak souvisí s nemovitostmi. Nákupem jedné nebo více společností v tomto sektoru můžete získat expozici na vybraném trhu nemovitostí. Přitom existuje možnost mnohem nižší investice, než když nemovitost fyzicky koupíte.

Společnosti, které podnikají v oblasti nemovitostí, vám mohou poskytnout příležitost získat zkušenosti s různými typy nemovitostí, jako jsou obytné a kancelářské budovy, hotely a letoviska, nákupní centra, zdravotnická zařízení, průmyslové nemovitosti, komunikační věže, datová centra atd.

Realitní investiční fondy

Prvním typem jsou fondy obchodované na burze (ETF). ETF jsou podobné podílovým fondům, ale obvykle nabízejí nižší náklady. Jejich struktura navíc umožňuje obchodníkům a investorům krátký prodej, využití pákového efektu a snížení daní z kapitálových výnosů v některých zemích a jurisdikcích.

Druhým typem jsou realitní investiční fondy (REIT). REIT umožňují jednotlivým investorům dosahovat výnosů z různých nemovitostí. Nemovitosti v portfoliu trustu mohou zahrnovat bytové komplexy, kancelářské budovy, nákupní centra, hotely, datová centra, zdravotnická zařízení, věže, energovody, osobní sklady a další.

Ať už se rozhodnete investovat do jakéhokoli typu nemovitosti, ujistěte se, že jste finančně připraveni, znáte konkrétní trh a neočekáváte velké zisky. Vybírejte moudře, abyste si zajistili pasivní příjem, aniž byste změnili svůj životní standard, a nechte si dostatek "bílých peněz na horší časy".

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.