Jak vznikla Země? - Vysvětlení pro děti

29.05.2022

Jak vysvětlit dětem zrození Země? Jednou z nejdůležitějších kapitol obecné kultury pro děti je vysvětlení, jak vznikla Země a jaký byl její původ. Jak známo, děti jsou často velmi zvědavé a kladou dospělým někdy až trapné, složité a dokonce nesmyslné otázky.

Jak vznikla země pro děti

Zde se dozvíte, jak můžete tento fascinující fenomén dětem jasně a srozumitelně vysvětlit. Pro náš příklad jsme zvolili nejpravděpodobnější teorii velkého třesku. Vědecky a dětsky vysvětluje vznik vesmíru a následně i Země. Bude to pro ně přitažlivá novinka, protože se jedná o nové pojmy a množství informací, které s sebou nesou, a jejich zvládnutí je bude stát hodně času a soustředění.

My dospělí však nemůžeme vždy uspokojit jejich nevyčerpatelnou zvědavost. Velmi častou otázkou dětí je otázka o zrození Země. Vyžaduje to velké úsilí učitele, ale i rodiče, aby se dítě soustředilo a dokázalo syntetizovat, protože to bude pro děti fascinující a nové téma a protože to bude jejich první kontakt se světem fyziky. Podívejme se tedy, jak můžete postupovat.

Vyprávějte příběh o zrození Země jako pohádku.

Tento přístup je pro dialog s dětmi jednoznačně nejvhodnější. Velmi důležitý je původní koncept; děti si musí uvědomit, že existoval okamžik, kdy byl vesmír, a tedy i Země, stvořen z ničeho a že na počátku vypadal úplně jinak.

Příklad, jak dětem vyprávět vědeckou pohádku

Příklad takové vědecké pohádky by mohl vypadat takto: Kdysi dávno, velmi dávno, existovala velká tečka, která sama vytvořila celý vesmír. Udržet všechny ty hvězdy, planety a galaxie uvnitř rozhodně nebylo snadné, a tak jednoho dne velká tečka explodovala. V tu chvíli se ozval velmi ohlušující zvuk a od toho dne se výbuchu tečky říká velký třesk neboli "big bang". Všechny planety a hvězdy, když se vynořily z velké tečky, byly vrženy do nekonečného prostoru, do nového vesmíru, a začaly si vybírat místo, kde zůstanou. Naše Země byla jednou z těchto planet.

Ale na Zemi byla trochu zima, a tak si to raději rozmyslela a rozhodla se, že se umístí blízko ke Slunci, ale ne příliš blízko, jinak by jí bylo stále a velmi horko. Tento příklad naší planety následovalo osm dalších planet, ale naše Země měla to štěstí, že si vybrala nejlepší místo s nejlepší vzdáleností od Slunce. Proto jsou některé planety vždy jen studené a jiné jen převážně teplé. Když byla Země tak mladá jako vy, byla velmi horká a nebyla tak kulatá jako dnes. Časem se proměnila a dala vzniknout mořím, horám a oceánům."

Vždy se snažte využít přirozené dětské zvídavosti, abyste je naučili něco užitečného a nového. Při vyprávění o zrození Země můžete použít také vizuální pomůcky, například postupné kreslení samotného zrození.


Ručitel je způsob zajištění financování. Někdy se zdá, že půjčka s ručitelem je jediným řešením, pokud máte špatnou úvěrovou historii. Kdo se může stát ručitelem? Jaká jsou jeho práva a povinnosti? A vyplatí se vzít si půjčku s ručitelem?

Ano, třeba mít ale na mysli, že pokud uvažujete o konsolidační půjčce (refinancování) tak se jedná o účelovou půjčku, kterou je nutné v plné výši využít k vyplacení všech půjček a úvěrů, kterých se bude týkat. V případě, že si potřebujete půjčit i na vyplacení ostatních půjček a úvěrů s tím, že vám ještě finanční prostředky zvýší i pro osobní...

Dobrý den, víte mi poradit, kde získám rychlou konsolidaci svých dluhů? Potřeboval bych konsolidovat předražené půjčky a potřeboval bych to co nejdříve. Děkuji za odpověď.

Flexibilní půjčka je velmi oblíbeným produktem, protože se splácí flexibilně. Co vlastně znamená flexibilní splácení úvěru? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, půjčka s flexibilním splácením znamená, že klient splácí svůj úvěr, a když potřebuje další finanční prostředky, jednoduše si část splácených peněz znovu půjčí.

Je možné získat půjčku i ve výši 2 000 Kč na zaplacení jedné urgentní faktury? Je to jen taková malá částka, kterou bych byl schopen splatit ihned v den výplaty.