Proč rostou vlasy a nehty?

02.02.2023

Vlasy a nehty se skládají z buněk stejně jako zbytek těla. Pokud by však tyto buňky byly živé, inervované a citlivé, nemohly by správně plnit svou ochrannou funkci. Představte si například, že vás bolí nehet, když se o něco poškrábe, nebo vlas, když se zasekne v zipu.

Proto jsou vlasy i nehty tvořeny mrtvými buňkami, které při poškození nebo stříhání necítí bolest. Dalo by se však říci, že rostou. Jak mohou růst neživé buňky?

U samého základu každého vlasu a nehtu se nachází růstová zóna, kde jsou buňky živé a aktivně se dělí. "Dcery" těchto buněk - zpočátku živé malé buňky - produkují velké množství strukturního proteinu keratinu, dokud jím není buňka téměř zcela zaplněna. Keratin je silná, voděodolná bílkovina, neumožňuje komunikaci mezi jednotlivými částmi buňky a v důsledku toho buňka odumírá. Nové buňky, které se vytvoří v oblasti růstu, vytlačí odumřelé buňky a výsledkem je opětovný růst vlasů nebo nehtů.

Zde je další otázka. Pokud jsou principy růstu nehtů a vlasů stejné, proč mají tak odlišnou strukturu? Jak je možné, že nehet je široký, plochý a neohebný, zatímco vlas je tenký a pružný?

Odpověď je jednoduchá: je to tvar jejich růstové zóny.

Růstová zóna nehtu se nazývá nehtová matrix, která se nachází pod kůží u báze nehtu. Je dlouhý a silný, takže z něj vyrůstá široká a silná nehtová ploténka. Buňky v nehtu jsou uspořádány ve vrstvách, mezi nimiž jsou vrstvy tuku a vody. U některých onemocnění je nehet deformovaný a začíná se odlupovat.

Vlasy vyrůstají z malého kulatého váčku zvaného vlasový folikul, a proto jsou dlouhé, tenké a kulaté. Vlasy nemají jednotnou strukturu. Jejich vnější část se nazývá kutikula a skládá se z malých buněk pokožky hlavy. Když jsou tyto buňky blízko u sebe jako šindele na střeše, vypadají vlasy hladké a lesklé; když jsou v nepořádku, vypadají vlasy matně a neupraveně. Tyto keratinové vločky se velmi rády objevují v reklamách na šampony. Pod kutikulou se nachází kůra neboli vrstva kutikuly, která se skládá z podlouhlých buněk, jež podporují strukturu vlasu. Tato vrstva obsahuje melanin, pigment, který dodává vlasům barvu. Uprostřed vlasového stvolu se nachází dřeň. Jádro je v podstatě nestrukturované, skládá se z volných, měkkých buněk a dutého prostoru mezi nimi. Některé chloupky (například malé chloupky, které pokrývají většinu našeho těla) tuto vrstvu nemají.

Zdroj: Ammado.sk

Nejnovější odpovědi z poradny


Vlasy a nehty se skládají z buněk stejně jako zbytek těla. Pokud by však tyto buňky byly živé, inervované a citlivé, nemohly by správně plnit svou ochrannou funkci. Představte si například, že vás bolí nehet, když se o něco poškrábe, nebo vlas, když se zasekne v zipu.

Pláč je pro lidi přirozeným způsobem vyjadřování emocí. Pláč může být užitečný, protože:

Poikilotermní (studenokrevní) živočichové jsou ti, jejichž tělesná teplota se mění v závislosti na venkovní teplotě. Jinými slovy, nemají vnitřní termoregulační mechanismus, který by udržoval jejich tělesnou teplotu konstantní. Tito živočichové se musí přizpůsobit změnám vnější teploty pomocí fyziologických a behaviorálních adaptací.

"Přirozené" se nazývá a označuje věci, které se vyskytují v přírodě bez zásahu člověka. Může se jednat o rostliny, zvířata, minerály, krajinu a podobně. Příklady přírodních věcí mohou zahrnovat:

Je možné mi poradit, co přesně znamená pojem "rozúčtování rozpětí". Velice vám děkuji za vaši radu a odpověď.