Jak vznikly půjčky

28.05.2022

Vznik finančních služeb přímo souvisí s obdobím, kdy se peníze začaly používat jako platební prostředek. Předtím se půjčování týkalo předmětů a různých výrobků, ale teprve po vynálezu peněz a jejich rozšíření vznikly služby, které nazýváme půjčkami a úvěry. Jak tedy začala globální historie peněz a půjček?

Jak vznikly půjčky
Jak vznikly půjčky

Historie půjček se shoduje s historií peněz. Čím více lidí ji využívalo, tím běžnějšími se stávaly půjčky a tím více se rozvíjel finanční průmysl. Předtím byl rozvíjející se obchod založen na principu barteru, tj. směny zboží za zboží nebo zboží za služby. Tento přepočítací koeficient však byl často nespravedlivý, protože bylo obtížné standardizovat a určit vzájemnou hodnotu daných produktů. Někdy byly transakce prováděny na náklady jedné ze stran. Proto bylo zapotřebí univerzálního platebního prostředku, jako jsou prvotřídní peníze. Tvořily ji výrobky, které byly v té době cenné, snadno se hromadily, byly trvanlivé a dělitelné způsobem, který usnadňoval obchod. Na začátku to byla sůl, kožešiny, obilí a kadidlo. Teprve později se začaly používat kovy, které byly vybrány pro svou trvanlivost a snadnou dělitelnost, což je pravděpodobně důvod, proč se mince stále používají jako platidlo.

Kdo vynalezl peníze? Podle historických záznamů byli prvními lidmi, kteří začali používat peníze v podobě mincí, Féničané, starověký národ známý svou obchodní činností, který žil ve Středomoří.

Trvalo však dlouho, než vznikly první banky. Teprve ve středověku bankéři nabídli první finanční služby, které umožnily uložit peníze na jednom místě a vybrat je jinde na vkladní list. První banka byla založena v Benátkách v roce 1156, což podnítilo rozvoj bankovních služeb a úvěrových institucí.

Rozšíření úvěrů a půjček ve středověku

Ačkoli počátky bankovnictví sahají až do Benátek, podobné iniciativy se objevily i jinde v Evropě. Dokonce i slavný filozof svatý Tomáš Akvinský se ve svých úvahách zabýval úvěrem. Svatý dovolil křesťanům, aby se věnovali půjčování a obchodování, pokud dosáhnou slušného zisku, který klienta nezruinuje.

Jak vypadaly první půjčky?

Výměna zboží existovala vždy. Lidé si navzájem půjčovali různé zboží a očekávali, že za to dostanou výrobky stejné hodnoty. Půjčování v naturáliích se používalo k získání všech druhů zboží: od potravin a věcí denní potřeby až po otroky a zvířata. Tato forma půjčování existovala ještě předtím, než se peníze v podobě zlata, mincí nebo bankovek staly běžným platebním prostředkem. Půjčitel dal zboží k dispozici jiné osobě na určitou dobu, zatímco vypůjčitel se zavázal zboží vrátit. Tento výnos odpovídal moderní úrokové sazbě/úroku z půjček a úvěrů. Výše protiplnění byla předmětem jednání a vzájemné dohody mezi stranami transakce. Kromě toho mohou tato ujednání zahrnovat i sankce, které hrozí nespolehlivým dlužníkům za nesplacení půjčky ve sjednaném termínu. Nezaplacení dluhu mohlo vést k tomu, že dlužník byl odsouzen do otroctví, a v takovém případě byl otrok povinen vykonávat pro věřitele určitou práci, aby uspokojil jeho pohledávky.

Když se mince začaly používat jako platidlo, začaly se peníze půjčovat, rovněž za přísných pravidel. Například ve starověkém Římě musely být půjčky hotovosti (peněz) spláceny ve stanovených termínech ve výši přesahující půjčenou částku (zohledňovaly se náklady na půjčku).

Bankovnictví se vyvinulo v Římské říši, kde půjčky ve zlatě, stříbře nebo drahých kamenech poskytovali chudším lidem aristokraté a lichváři a banky, které je rozvíjely. Pád říše měl negativní dopad na rozvoj bankovnictví, které ve středověku stagnovalo.

Půjčky a úvěry se rozšířily až ve 12. století a v době křížových výprav, ačkoli evropské banky začaly intenzivně fungovat zhruba o 100 let později. Zvláštní roli v šíření bankovních úvěrů hrála nizozemská Bank of Amsterdam, která půjčovala peníze ostatním zemím na krytí rozpočtových deficitů. Na druhou stranu investiční úvěry na rozvoj podnikání poskytovaly finanční instituce v Anglii během průmyslové revoluce.

Tak vznikly půjčky a úvěry, které v následujících staletích nabyly dnešní podoby a velikosti. V České republice dnes existují desítky bank a desítky nebankovních úvěrových společností a zhruba 50 % Čechů má aktivní půjčku, kterou musí splácet. Finanční sektor je velmi rozvinutý a nabízí širokou škálu finančních produktů, včetně online půjček, úvěrů na bydlení, hypoték a investičních úvěrů.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.