Jaké jsou způsoby investování do bitcoinu?

13.07.2021

Bitcoin je v módě. Znovu. Stejně jako před téměř čtyřmi lety o tom mluví všichni. Mnohým není ani jasné, co to je, ale nikomu neuniklo, že se s touto novou peněžní technologií něco děje. A chtějí investovat. Proto vám dnes řekneme, jaké jsou možnosti investování do bitcoinu a které z nich doporučujeme.

Bitcoin
Bitcoin

Mějte však na paměti, že můžete být v pokušení investovat do této kryptoměny, protože se stala módní, i když o ní ve skutečnosti víte jen velmi málo. Upřímně si rozmyslete, zda je to váš případ, a pokud ano, zvažte studium a pochopení Bitcoinu, než do něj začnete investovat. Měli byste investovat pouze do toho, čemu rozumíte!

Obchodování s bitcoiny pomocí futures nebo CFD

První věc, kterou můžete udělat pro investování do bitcoinu, je investovat do bitcoinu prostřednictvím futures nebo CFD. Tuto možnost lze doporučit v případě, že chcete trochu spekulovat a snad i krátkodobě vydělat pár dolarů. To znamená, že investujete do hry a uvidíte, zda budete mít štěstí a vyhrajete nějaké peníze. Tato možnost však není vhodná, pokud chcete investovat slušnou částku s myšlenkou, že budete svou investici držet dlouhodobě.

Pokud chcete obchodovat krátkodobě, můžete využít futures nebo CFD, které nabízejí různí makléři. Díky tomu můžete mít s velmi malými částkami otevřené pozice, které z vás sice neudělají majitele bitcoinů jako takových, ale umožní vám těžit z cenových pohybů.

Jak říkáme, není to doporučená varianta, pokud hodláte investovat do bitcoinu v naději, že za několik let se jeho hodnota zdesetinásobí (což mimochodem mnoho lidí očekává - a není to nemožné). Pokud však chcete využít určitého trendu bitcoinu a vydělat nějaké peníze, můžete to zkusit.

Investování do bitcoinů jejich přímým nákupem

Pokud chcete investovat do bitcoinů, je vhodné je přímo nakoupit, mít je ve svém majetku a ponechat si je v naději, že někdy v budoucnu cena stoupne natolik, že se vaše investice několikanásobně zhodnotí (což se u bitcoinů děje od jejich vzniku).

K tomu můžete využít některou z mnoha směnáren, které jsou v současné době k dispozici, například Coinbase, Kraken nebo Binance. Každá z nich vám umožní používat místní měnu k nákupu bitcoinů nebo jiných kryptoměn. V některých případech vám navíc umožní i obchodování. I když to nedoporučujeme (jak říkáme, nejlepší je investovat dlouhodobě a zapomenout na to).

Vlastní peněženka... Vždy!

Jakmile si bitcoiny koupíte u některé z výše uvedených směnáren, je důležité je převést do vlastní peněženky. Pokud vám to musíme vysvětlovat, je to jistě proto, že toho o Bitcoinu zatím moc nevíte, a proto byste si ho měli před investicí trochu nastudovat. Ale přesto podáme stručné vysvětlení.

Bitcoin funguje, jako by nikdo neměl své bitcoiny u sebe, ale bitcoiny jsou vždy v blockchainu. V tomto Blockchainu jsou všechny bitcoiny v něčem, co si můžete představit jako trezor. Každý trezor má veřejnou adresu (na kterou mohou lidé posílat peníze) a soukromý klíč (který má majitel k dispozici, aby mohl trezor otevřít).

Bez tohoto soukromého klíče nelze trezor otevřít. Takže i když jsou vaše bitcoiny v blockchainu a nejsou "u vás", jsou stále v naprostém bezpečí, protože k nim máte přístup jen vy. Ale co výměníky? Jsou to vlastníci vašich soukromých klíčů.

Z právního hlediska jste vlastníkem bitcoinů, které jste si tam koupili, ale z technického hlediska, pokud jde o protokol a fungování Bitcoinu, je to Coinbase (nebo směnárna), kdo vlastní vaše bitcoiny. A to může vést k problémům kvůli hackerům nebo z jakéhokoli jiného důvodu. Jakmile si tedy bitcoiny koupíte, měli byste je převést do soukromé peněženky.

Tímto způsobem budete mít své klíče a přístup ke svým bitcoinům budete mít pouze vy. Ikdyby se někdo naboural do směnárny (která je v současnosti nejslabším článkem celého hodnotového řetězce bitcoinu), nijak by vás to neovlivnilo, protože vaše bitcoiny by již byly v jiném "sejfu", jehož soukromé klíče znáte pouze vy.

Studená nebo horká peněženka?

Mezi různými peněženkami, které jsou dnes k dispozici, existují dva hlavní typy: Studená peněženka a horká peněženka. Rozdíl mezi nimi je v tom, že jeden je připojen k internetu a druhý je od internetu odpojen. Hot peněženka může být například peněženka, která je nainstalovaná v mobilním telefonu jako aplikace. Na druhou stranu může být peněženkou soubor klíčových slov, která jste si vytiskli na kus papíru.

Věřte tomu nebo ne, ale nejlépe funguje studená peněženka, protože umožňuje přístup k bitcoinům prostřednictvím soukromého klíče, aniž byste museli být připojeni k internetu. A pokud nejste připojeni k internetu, riziko hacknutí neexistuje. Proto se doporučuje vždy používat chladnou peněženku.

Je však třeba říci, že mnohé horké peněženky jsou také poměrně bezpečné. Jednoduše řečeno, pokud se chystáte investovat slušnou částku a čekat na její dlouhodobé zhodnocení, dává větší smysl studená peněženka, protože vám poskytuje větší bezpečnost a nakonec, pokud se nechystáte tyto bitcoiny použít, nepotřebujete další dostupnost hotwalletů.

Jak vidíte, existuje několik způsobů, jak investovat do bitcoinu. Existuje však pouze jeden, který vám umožní vlastnit nakoupené bitcoiny, a ten doporučujeme, pokud chcete investovat dlouhodobě. Pokud chcete spekulovat, můžete použít kteroukoli z ostatních možností. Nezapomeňte však, že v takovém případě pravděpodobně přijdete o peníze.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...