Jaké jsou způsoby investování do bitcoinu?

13.07.2021

Bitcoin je v módě. Znovu. Stejně jako před téměř čtyřmi lety o tom mluví všichni. Mnohým není ani jasné, co to je, ale nikomu neuniklo, že se s touto novou peněžní technologií něco děje. A chtějí investovat. Proto vám dnes řekneme, jaké jsou možnosti investování do bitcoinu a které z nich doporučujeme.

Bitcoin
Bitcoin

Mějte však na paměti, že můžete být v pokušení investovat do této kryptoměny, protože se stala módní, i když o ní ve skutečnosti víte jen velmi málo. Upřímně si rozmyslete, zda je to váš případ, a pokud ano, zvažte studium a pochopení Bitcoinu, než do něj začnete investovat. Měli byste investovat pouze do toho, čemu rozumíte!

Obchodování s bitcoiny pomocí futures nebo CFD

První věc, kterou můžete udělat pro investování do bitcoinu, je investovat do bitcoinu prostřednictvím futures nebo CFD. Tuto možnost lze doporučit v případě, že chcete trochu spekulovat a snad i krátkodobě vydělat pár dolarů. To znamená, že investujete do hry a uvidíte, zda budete mít štěstí a vyhrajete nějaké peníze. Tato možnost však není vhodná, pokud chcete investovat slušnou částku s myšlenkou, že budete svou investici držet dlouhodobě.

Pokud chcete obchodovat krátkodobě, můžete využít futures nebo CFD, které nabízejí různí makléři. Díky tomu můžete mít s velmi malými částkami otevřené pozice, které z vás sice neudělají majitele bitcoinů jako takových, ale umožní vám těžit z cenových pohybů.

Jak říkáme, není to doporučená varianta, pokud hodláte investovat do bitcoinu v naději, že za několik let se jeho hodnota zdesetinásobí (což mimochodem mnoho lidí očekává - a není to nemožné). Pokud však chcete využít určitého trendu bitcoinu a vydělat nějaké peníze, můžete to zkusit.

Investování do bitcoinů jejich přímým nákupem

Pokud chcete investovat do bitcoinů, je vhodné je přímo nakoupit, mít je ve svém majetku a ponechat si je v naději, že někdy v budoucnu cena stoupne natolik, že se vaše investice několikanásobně zhodnotí (což se u bitcoinů děje od jejich vzniku).

K tomu můžete využít některou z mnoha směnáren, které jsou v současné době k dispozici, například Coinbase, Kraken nebo Binance. Každá z nich vám umožní používat místní měnu k nákupu bitcoinů nebo jiných kryptoměn. V některých případech vám navíc umožní i obchodování. I když to nedoporučujeme (jak říkáme, nejlepší je investovat dlouhodobě a zapomenout na to).

Vlastní peněženka... Vždy!

Jakmile si bitcoiny koupíte u některé z výše uvedených směnáren, je důležité je převést do vlastní peněženky. Pokud vám to musíme vysvětlovat, je to jistě proto, že toho o Bitcoinu zatím moc nevíte, a proto byste si ho měli před investicí trochu nastudovat. Ale přesto podáme stručné vysvětlení.

Bitcoin funguje, jako by nikdo neměl své bitcoiny u sebe, ale bitcoiny jsou vždy v blockchainu. V tomto Blockchainu jsou všechny bitcoiny v něčem, co si můžete představit jako trezor. Každý trezor má veřejnou adresu (na kterou mohou lidé posílat peníze) a soukromý klíč (který má majitel k dispozici, aby mohl trezor otevřít).

Bez tohoto soukromého klíče nelze trezor otevřít. Takže i když jsou vaše bitcoiny v blockchainu a nejsou "u vás", jsou stále v naprostém bezpečí, protože k nim máte přístup jen vy. Ale co výměníky? Jsou to vlastníci vašich soukromých klíčů.

Z právního hlediska jste vlastníkem bitcoinů, které jste si tam koupili, ale z technického hlediska, pokud jde o protokol a fungování Bitcoinu, je to Coinbase (nebo směnárna), kdo vlastní vaše bitcoiny. A to může vést k problémům kvůli hackerům nebo z jakéhokoli jiného důvodu. Jakmile si tedy bitcoiny koupíte, měli byste je převést do soukromé peněženky.

Tímto způsobem budete mít své klíče a přístup ke svým bitcoinům budete mít pouze vy. Ikdyby se někdo naboural do směnárny (která je v současnosti nejslabším článkem celého hodnotového řetězce bitcoinu), nijak by vás to neovlivnilo, protože vaše bitcoiny by již byly v jiném "sejfu", jehož soukromé klíče znáte pouze vy.

Studená nebo horká peněženka?

Mezi různými peněženkami, které jsou dnes k dispozici, existují dva hlavní typy: Studená peněženka a horká peněženka. Rozdíl mezi nimi je v tom, že jeden je připojen k internetu a druhý je od internetu odpojen. Hot peněženka může být například peněženka, která je nainstalovaná v mobilním telefonu jako aplikace. Na druhou stranu může být peněženkou soubor klíčových slov, která jste si vytiskli na kus papíru.

Věřte tomu nebo ne, ale nejlépe funguje studená peněženka, protože umožňuje přístup k bitcoinům prostřednictvím soukromého klíče, aniž byste museli být připojeni k internetu. A pokud nejste připojeni k internetu, riziko hacknutí neexistuje. Proto se doporučuje vždy používat chladnou peněženku.

Je však třeba říci, že mnohé horké peněženky jsou také poměrně bezpečné. Jednoduše řečeno, pokud se chystáte investovat slušnou částku a čekat na její dlouhodobé zhodnocení, dává větší smysl studená peněženka, protože vám poskytuje větší bezpečnost a nakonec, pokud se nechystáte tyto bitcoiny použít, nepotřebujete další dostupnost hotwalletů.

Jak vidíte, existuje několik způsobů, jak investovat do bitcoinu. Existuje však pouze jeden, který vám umožní vlastnit nakoupené bitcoiny, a ten doporučujeme, pokud chcete investovat dlouhodobě. Pokud chcete spekulovat, můžete použít kteroukoli z ostatních možností. Nezapomeňte však, že v takovém případě pravděpodobně přijdete o peníze.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.