Má čerpání rychlé půjčky v minulosti vliv na získání hypotéky?

19.07.2021

Hypotéka nebo úvěr na bydlení, který nabízí možnost pořídit si vlastní bydlení, ovlivňuje velkou část společnosti, často na desítky let.

Čerpání rychlé půjčky
Čerpání rychlé půjčky

Doba trvání úvěru na bydlení je dlouhá a každodenní život je plný nečekaných událostí. Všimli jste si, že je třeba vyměnit nábytek v obývacím pokoji, že střecha na garáži nepřežije příští zimu nebo že potřebujete nové auto? Pokud si nemůžete dovolit vyplatit potřebné peníze najednou, lidé se často obracejí na rychlé nebo malé půjčky do výplaty, které - přiznejme si to - jsou určeny pro neočekávané finanční potřeby.

Poskytneme vám konkrétní odpovědi bank na to, zda má čerpání rychlých a malých půjček od menších věřitelů vliv na pozdější získání úvěru na bydlení nebo hypotéky od banky.

Dnešní rychlé půjčky

Charakter rychlých půjček se v průběhu let změnil. Nechvalně proslulá "SMS půjčka", která byla získána výměnou za jednoduchou textovou zprávu za poměrně nepříznivých podmínek pro zákazníka, způsobila, že se velké množství dlužníků zadlužilo po neuváženém půjčování a přemrštěných nákladech. Činnost poskytovatelů úvěrů jsou přísně kontrolovány Českou národní bankou, konkrétní informace a podmínky musí být jasně viditelné a nabídky musí být činěny s ohledem na správnou úvěrovou praxi. Ano, i půjčky od menších poskytovatelů úvěrů jsou dnes bezpečnější.

Rychlé půjčky jsou dnes spíše pohodlným způsobem, jak rychle a nečekaně získat peníze. Obecně platí, že k získání rychlé nebo malé půjčky před výplatou není vyžadováno žádné zajištění, ale to neznamená, že se tyto půjčky poskytují každému lehce. Po podání žádosti o půjčku systém prověří finanční chování dlužníka a jeho úvěrovou historii a díky dodržování etických zásad poskytování půjček dostane peníze pouze ten zákazník, u něhož se předpokládá, že bude schopen dobře zvládnout zátěž spojenou s půjčkou.

Společnosti přistupuji ke každé žádosti o půjčku individuálně a zohledňuji příjmy dlužníka, jeho současné výdaje a další finanční chování. Nabídky malých a rychlých půjček jsou transparentní a jsou poskytovány ve výši, která by měla odpovídat bonitě zákazníka s ohledem na jeho příjmy a závazky.

Malá půjčka od banky VS od nebankovního poskytovatele úvěrů

Menší poskytovatelé rychlých a malých půjček jsou často flexibilnější v podmínkách pro zákazníky a rychlejší v procesu půjčování peněz. Proto je vždy dobré požádat o radu dříve, než budete potřebovat půjčku:

  • Kolik potřebuji?
  • Na co potřebuji půjčku a jak rychle?
  • Jakou přesnou částku úvěru potřebuji, jak rychle a jak rychle ji potřebuji?

Pokud opravdu nečekaně potřebujete rychlou malou půjčku bez zástavy, určitě si nechte vypracovat nabídky půjček nejen od bank, ale i od menších poskytovatelů úvěrů. Podívejte se na podmínky úvěru a v nabídce, které vám poskytnou dobrou představu o nákladech úvěru.

Někdy je to právě menší nebankovní poskytovatel půjček, který vás může překvapit svými flexibilními podmínkami a rychlým jednáním. Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je vybrat si výhodnou nabídku půjčky. A v takové situaci - s nižší RPSN a nižšími náklady, které to dokazují - dává půjčka od nebankovky k bance dokonalý smysl.

Je rychlá půjčka z minulosti překážkou pro získání úvěru na bydlení v dnešní době?

Pokud se jedná o mini půjčku na konkrétní potřebu (např. zdravotní, na bydlení atd.), bude se na ni banka později vedle žádosti o úvěr na bydlení dívat jinak než na rychlou půjčku na měsíční životní náklady. Není žádným tajemstvím, že banky i ostatní věřitelé budou po podání žádosti o úvěr pečlivě zkoumat finanční chování v minulosti.

Finanční historie posledních několika let je podrobena vážnějšímu zkoumání. Pokud ve vašem finančním chování uvidí rychlou půjčku, mohou si vyhledat další informace.

Co na to banky?

Pokud byla rychlá půjčka splacena řádně a včas bez dlouhých průtahů, tak banka nevztahuje na klienta žádné negativní skóre. V případě, že se rychlá půjčka nesplácela a byla vymáhána, může takový záznam ovlivnit schvalovací proces hypotéky.

Vyplatí se půjčovat si zodpovědně

V dnešním pohodlném světě se rychlé půjčky mohou zdát jako snadné a rychlé peníze, ale stále jsou způsobem, jak pomoci pokrýt neočekávané výdaje, a jejich zmírnění může z dlouhodobého hlediska pomoci zlepšit kvalitu života. V tomto případě rychlé a malé půjčky neovlivní vaše budoucí rozhodnutí o půjčce v širším měřítku.

Je však třeba být obezřetný, pokud jde o neuvážené půjčky, a za každou cenu se vyhnout nesplácení. Žádná půjčka by se neměla brát na lehkou váhu a bez pečlivého uvážení. Dobře promyšlené rozhodnutí lze zástupci banky vysvětlit, ale nerozumná půjčka vám může z dlouhodobého hlediska uškodit.

Každý věřitel rozhoduje o poskytnutí úvěru s cílem zajistit, aby klient zvládl finanční závazek, který na sebe bere a proto finanční společnosti přistupujou ke každé nabídce úvěru individuálně a zohledňuji finanční situaci žadatele.

Nejnovější články z Expres finance

Přečtěte si, co je nového