Nejčastější chybou mladých lidí je zbytečné zadlužování.

29.12.2022

Důvody, které nás dostanou do dluhů, jsou obvykle důsledkem nákladných životních událostí, jako je velká rekonstrukce domu, koupě auta, narození dětí apod. Jiné však zahrnují neuvážené utrácení za věci, které nejsou nezbytné.

Zadlužování mladých lidí
Zadlužování mladých lidí

Takové "módní výstřelky" nám alespoň na chvíli poskytují vyšší životní úroveň, než si můžeme dovolit. Častou chybou, která vede k "uvíznutí" v dluzích, je také špatné hospodaření s financemi. Mnoho mladých lidí se zbytečně zadluží, což je pronásleduje po celá léta.

Každá půjčka s vysokým úrokem je špatný dluh. Může se jednat o rychlé půjčky před výplatou nebo různé mikropůjčky. Vysoké úrokové sazby mohou být pro dlužníka obtížně splatitelné, což ho často přivede do horší finanční situace. I půjčka od přátel vás může dostat do ještě větších dluhů, pokud jste slíbili příliš krátkou dobu splácení.

Jak se vyhnout zbytečným dluhům?

Dodržujte rozpočet

Musíte začít sledovat své příjmy a výdaje. Určete si, co si můžete dovolit podle toho, kolik vyděláváte. Měli byste si sestavit měsíční rozpočtový plán, který počítá s neočekávanými výdaji ("různé"), protože ty se určitě vyskytnou, a pokud na ně nejste připraveni, můžete být v pokušení vzít si na jejich pokrytí půjčku. Zaznamenávejte každý výdaj (i ten, který není nutný) do příslušné kategorie a dbejte na to, abyste rozlišovali mezi opakovanými a jednorázovými výdaji.

Spoření v pohotovostním fondu

Pokud si každý měsíc odložíte trochu peněz stranou, budou se vám hodit, až budete čelit neplánovaným výdajům. Pohotovostní fond vás zachrání před zadlužením v případě některých výdajů, například když potřebujete nečekaně opravit auto, vyměnit domácí spotřebič nebo máte zdravotní potíže. Udržování pohotovostního fondu vám může ušetřit spoustu starostí a připravit vás na nečekané události v budoucnosti. Důležité je tyto úspory nezneužívat a používat je opravdu náhodně.

Žijte v rámci svých možností

Snažte se platit v hotovosti, kdykoli je to možné. Pokud si nemůžete dovolit něco koupit bez použití kreditní karty, znamená to, že nemáte dostatek peněz. V takovém případě je lepší nákup odložit než platit "budoucími" penězi. To je jedno z nejnebezpečnějších úskalí vlastnictví kreditní karty - žít v iluzi, že si můžeme dovolit život, který je reálně nad naše možnosti.

Vyhněte se některým nákupům

Nedělejte impulzivní nákupy, zejména pokud se jedná o vysoké částky. Uplatněte pravidlo 24 hodin a promyslete si, zda nákup opravdu potřebujete. Vždy porovnávejte ceny produktů v různých obchodech (online), a pokud nenajdete výhodnou cenu, počkejte na slevu/výprodej. Další možností je zakoupit podobný výrobek jiné značky. Vyhněte se také nabídkám typu "kup teď, zaplať později", bezúročnému financování a dalším podobným programům, které vás zadluží.

Udržte si práci

V dnešní nejisté době není dobrá práce vždy samozřejmostí. V ideálním případě byste měli být konkurenceschopní a schopni vykonávat různé výdělečné činnosti. Vyhnete se tak finančním důsledkům rostoucí inflace a získáte bezpečný zdroj příjmů. Každý může maximalizovat svůj potenciál rozvíjením a zlepšováním svých dovedností a navazováním užitečných pracovních kontaktů, které mu otevřou nové dveře. Sledujte nové trendy ve svém oboru, abyste za svou práci dostali spravedlivě zaplaceno.

Jak se zbavit nedobytných pohledávek?

Plaťte každý měsíc včas

Splácení všech půjček včas každý měsíc je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svůj úvěr udělat. Udělejte všechny potřebné kroky, abyste nezmeškali žádnou platbu. Prostřednictvím své banky si můžete nastavit automatické platby nebo upomínky plateb. Pokud zjistíte, že máte problémy s vyřízením všech svých půjček a s dodržováním splátek, může vám pomoci půjčka na konsolidaci dluhů.

Zvolte správnou strategii

Pokud můžete ušetřit další peníze, vložte více peněz do dluhu s nejvyšší úrokovou sazbou. Samozřejmě byste měli pokračovat v minimálních platbách jednotlivých účtů. Z dlouhodobého hlediska se tak sníží celková částka úroků, kterou zaplatíte. Dalším přístupem je snažit se nejprve splatit nejmenší půjčku, protože ji splatíte nejrychleji. Tím se sníží celkový počet vašich půjček, což vám může dodat klid a větší motivaci k odstranění dalších dluhů.

Refinancujte nebo se domluvte

Refinancování úvěru je běžné, aby se změnily podmínky úvěru a snížily náklady na jeho splácení. Refinancování lze provést buď v bance, kde byl úvěr poskytnut, nebo v jiné finanční instituci. Ve většině případů má však refinancování lepší a výhodnější alternativu - dosáhnout požadovaných podmínek úvěru novým projednáním parametrů stávajícího úvěru prostřednictvím dodatku ke smlouvě.

Omezte touhy a zaměřte se na potřeby

V osobním rozpočtu se vždy najde způsob, jak omezit některé zbytečné výdaje. Potřeby jsou obvykle základní životní výdaje, výdaje spojené se zdravím nebo výdaje, které jsou nezbytné pro výkon vašeho zaměstnání, výchovu dětí a zajištění rodiny. Koníčky jsou věci, které si pořizujete, abyste si je mohli dopřát a žít pohodlněji, ale nejsou to základní potřeby. Vzdejte se na chvíli restaurací, nakupování, zbytečných předplatných, drahých koníčků. Pokud upřednostníte své potřeby před přáními, budete moci rychleji a efektivněji šetřit a vyrovnávat své závazky.

Zvyšte svůj příjem

Pokud jste ve svém současném zaměstnání spokojeni a váš šéf je s vámi spokojen, je nejvyšší čas požádat o zvýšení platu. Pokud nepracujete na plný úvazek, najděte si druhou práci, třeba i krátkodobou, abyste pokryli alespoň několik splátek. Hledejte způsoby, jak by vám vaše zájmy mohly přinést další finanční prostředky. Zamyslete se nad všemi svými dovednostmi (např. psaní, překlady, webdesign, programování, kosmetické služby), které můžete nabídnout na trhu práce. Prodejte všechno staré oblečení a nepotřebné věci na internetu, pronajměte si pokoj přes Airbnb, přemýšlejte "mimo zažitý rámec".

S dostatečnou kreativitou a vytrvalostí najdete nejlepší způsob, jak se zachránit před nevýhodným zadlužením. Samozřejmě je ale lepší do žádné z nich nespadnout, takže si naplánujte rozpočet a utrácejte s rozumem.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...