Několik dobrých tipů a triků, jak o Vánocích ušetřit peníze

06.11.2022

Vánoce jsou za dveřmi. Je čas začít připravovat světla, stromek, věnce, svíčky a peníze. Podrobně popisujeme některé z nejužitečnějších triků, jak se v tomto ročním období postarat o své osobní finance.

Ušetřit peníze o Vánocích
Ušetřit peníze o Vánocích

Každoročně s koncem podzimu otevíráme dveře Vánocům: vykládáme výzdobu z předchozích let, organizujeme sváteční dny, vymýšlíme nápady na různé druhy jídla a začínáme připravovat dárky, které chceme dát svým blízkým. Všechna tato opatření a zároveň péče o naše finanční zdraví nám umožní užít si Vánoce a zároveň ušetřit peníze v roce, který se vyznačuje vysokou inflací.

Jak oslavit Vánoce a ušetřit?

Níže uvádíme řadu tipů a triků, které nám pomohou udržet peněženku v dobré kondici před vánočními svátky i po nich:

Sestavování rozpočtu

Sestavení rozpočtu a stanovení maximální částky, kterou chceme na Vánoce utratit, je dobrý způsob, jak si udržet přehled o financích. Klíčový je systém. Rozdělení výdajů do kategorií (například dárky, večeře a doprava) nám umožní lépe odhadnout, kolik můžeme za jednotlivé položky utratit. Pokud si je navíc zapíšeme do sešitu, tabulky nebo mobilní aplikace, můžeme mít neustále přehled o tom, kolik peněz utrácíme.

Nakupování s předstihem

Poté, co jsme si sestavili seznam toho, co potřebujeme a chceme koupit, a rozpočet na každý plánovaný výdaj, je čas pustit se do práce a co nejdříve nakoupit. Tímto způsobem se můžeme vyhnout případnému zvýšení cen, ke kterému dochází u některých sezónních produktů nebo v době, kdy je po nich vyšší poptávka. Včasné nakupování nám navíc poskytne čas na rozmyšlenou, co a kde nakoupit.

Porovnání cen

Srovnání cen v různých obchodech vám pomůže využít akčních nabídek na určité produkty. Tento jednoduchý úkon nám umožňuje identifikovat obchody, kde najdeme stejný výrobek za nižší cenu. To platí i pro internetové obchody: malý průzkum na internetu vám může pomoci koupit zboží a služby za nižší cenu.

Platební metody

Způsob, jakým platíme za své nákupy, může mít vliv na to, kolik peněz ušetříme. Pokud tedy chceme platit kreditní kartou, je důležité kontrolovat zůstatek na účtu, abychom se vyhnuli případným úrokům. Kromě toho můžeme v některých provozovnách využívat akce, výhody nebo slevy, které nabízejí některé kreditní karty. Můžete si to ověřit ve své bance.

Požádejte o faktury a účtenky

Například při nákupu vánočních dárků je dobré vyžádat si fakturu za zakoupené zboží se všemi náležitostmi. Tímto způsobem budeme mít záznam o nákupu a můžeme jej použít pro další účely, například pro případné vrácení nebo výměnu výrobku. Navíc kontrola, zda je vše v perfektním stavu a zda se dá vrátit, nám může ušetřit některé budoucí komplikace.

Další drobné triky

Vánoční období, do kterého nyní vstupujeme, bude jiné než ta, která jsme zažili doposud. Celosvětová inflace způsobená válkou na Ukrajině vytváří jiné prostředí, které budeme prožívat skromněji. Může to však být také dobrá příležitost k zavedení nových návyků, jako je odložení zbytečných výdajů, výměna vánočního osvětlení za LED světla, která spotřebovávají méně energie, poskytnutí šance ručně vyrobeným dekoracím a dárkům nebo dárkům vyrobeným nevládními organizacemi či nadacemi, výběr jednoduchých a úsporných vánočních večeří, výroba domácích perníčků nebo jiného vánočního pečiva, vymýšlení originálních a jednoduchých dárků, jako jsou náramky, prsteny, náhrdelníky, nebo dokonce založení spořicího účtu.

A nezapomeňte: Bankovní půjčka a ani nebankovní půjčka by neměla být prioritně určena na nákup dárků. Přejeme vám krásné Vánoce.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...