Nerozumíte investování? Investujte do půjček lidí

23.09.2018

Když lidé půjčují lidem, vydělají na tom všichni. Služba Zonky vybírá volné prostředky od běžných lidí - investorů a předává je lidem, kteří si chtějí půjčit. Jak vlastně ono investování probíhá? A jak je výhodné?

Principu, kdy lidé půjčují lidem, se říká peer-to-peer půjčování. Celá služba funguje tak, že spojuje dva typy lidí. Jedni si chtějí výhodně půjčit, druzí zase chtějí své peníze zhodnotit. Na českém trhu je největší službou pro takové půjčování Zonky.

"Těší mě, že každý měsíc rosteme. Třeba naposledy v říjnu to jsme vyrostli o 1500 lidí, kteří si u nás půjčili a zhruba 1000 investorů. Celkem tak už naše komunita čítá téměř 30 000 lidí," říká nadšeně ředitel služby Zonky Pavel Novák. "Tím, že se si stále více lidí půjčuje od lidí, se pro investory nabízí více možností, do kterých mohou vložit své peníze."

U investice se většina lidí nejprve podívá na výnos. Jak to je na Zonky? "Průměrný roční výnos investorů u nás činí mezi 5-7 %. To procento se ale samozřejmě může ještě pohybovat jak směrem dolů, tak i nahoru. Konkrétní zúročení závisí na tom, jakým jste typem investora, a jaké příběhy se rozhodnete financovat," vysvětluje Novák.

S výnosem tak velmi úzce souvisí míra rizika, kterou s sebou investice nese. "Máme oddělení rizik, které důkladně vyhodnocuje každou poptávku o půjčku. Na základě informací jak z výpisů z účtu, ale i bankovních a nebankovních registrů, půjčce přiřadí tzv. rating, podle kterého investor pozná, jak je investice riziková a jaký z ní bude výnos," popisuje zjednodušeně Novák a dodává: "pak už záleží na každém, do jakého příběhu se rozhodne investovat."

Právě lidské příběhy jsou přidanou hodnotou investování na Zonky. Mnoho investorů se totiž nedívá jen na výnos, ale zajímá se i o lidské osudy. "Za každou investicí se skrývá příběh. Investoři tak už pomohli rozjet spoustu zajímavých projektů, pomohli mnoha lidem výhodně refinancovat staré půjčky, ale třeba i zainvestovali půjčku na svatební šaty," poukazuje Novák na pár příběhů, které se na Zonky objevily.

Investováním do lidí získáte pravidelný měsíční příjem. "Lidé, kteří si půjčili, splácí každý měsíc určitou částku. My ji rozdělujeme podle podílu na půjčce mezi všechny investory a pravidelně jim ji posíláme do investorské peněženky. Peníze mohou následně vybrat, nebo znovu investovat, čímž si navýší celkový výnos," vyzdvihuje Novák další z výhod investování na Zonky.