Nezávislost Evropy na ruském plynu může vytvořit investiční příležitosti

05.07.2022

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou ukázala, jak je Evropa závislá na ruském plynu, a zejména prudký nárůst cen energií zdůraznil, jak tato závislost poškozuje evropské hospodářství. Růst cen byl tak prudký, že donutil některé evropské vlády, poprvé v historii snížit spotřební daně z cen energetických komodit.

Ruský plyn
Ruský plyn

Jak moc je Evropa závislá na ruském plynu?

Údaje ukazují, že Evropa je velmi silně závislá na zahraničním plynu. Domácí produkce pokrývá pouze 10 % jeho potřeb. Zbývajících 90 % tvoří dovážený plyn. Z těchto 90 % pochází téměř polovina, přibližně 40 %, z Ruska.

Jak se stát nezávislým na ruském plynu?

Na obzoru jsou dva možné scénáře, jak se Evropa stane nezávislou na ruském plynu. Jedná se o dvě velmi odlišná řešení, zejména z hlediska životního prostředí. Prvním je urychlení "zeleného přechodu". Druhá alternativa naopak počítá s návratem k uhelné a jaderné energetice.

Urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie

Na začátku března představila Evropská komise hrubé obrysy svého plánu, jak učinit Evropu nezávislou na ruské ropě a plynu. Mezi hlavní cíle plánu známého jako "REPowerEU" patří urychlení zavádění obnovitelného plynu (bioplyn, biometan, zelený vodík a syntetický metan) a dokonce nahrazení plynu při výrobě tepla a elektřiny.

Návrat k uhlí a jaderné energii

Opakem by byl návrat k uhelné a jaderné energetice! To by byl pro energetický sektor nepochybně krok zpět. Touto cestou by se však Evropa mohla vydat, protože je již známá, a proto může zajistit větší bezpečnost dodávek energie. Dekarbonizace by proto mohla být v tomto historickém okamžiku odložena.

Investiční příležitosti v Evropě

Snaha o energetickou nezávislost na Rusku nepochybně vytvoří investiční příležitosti. Energetický sektor bude v nadcházejících letech zcela jistě v centru pozornosti.

Podniky, které budou mít z této změny scénáře největší prospěch, budou nepochybně záviset na rozhodnutích přijatých na evropské úrovni.

Zelená cesta jistě poskytne více příležitostí k růstu a rozvoji pro společnosti působící v odvětví obnovitelných zdrojů energie. Naopak návrat do minulosti by mohl být ku prospěchu "tradičnějších" společností.

Není však pochyb o tom, že se tento sektor nachází v chaosu a že se v nadcházejících letech něco změní. Je třeba také říci, že tyto dvě možnosti se nutně nevylučují. Návrat do minulosti by mohl být doprovázen vývojem inovativních technologií, které by časem mohly nahradit ty tradiční.

Energetická krize: jaké poučení si z ní můžeme vzít pro investice?

Současná energetická krize je velkým poučením. Poučení, které by mělo sloužit zejména investorům.

Obrovskou chybou, které se evropské země v průběhu let dopustily, je koncentrace dodávek energie. Nikdy nebyl vypracován a proveden plán diverzifikace zdrojů energie. To, co dnes zažíváme, nás učí, že je nezbytné omezit koncentraci ve prospěch různých alternativ.

To je jeden ze základních zákonů, který by měl každý investor respektovat. Soustředění všech investic do jednoho odvětví/zeměpisné oblasti/společnosti je špatné.

Scénáře se mohou náhle změnit. Po dvou krutých světových válkách bylo nepředstavitelné, že by v srdci Evropy mohly vzniknout nové konflikty! A přece se to stalo!

Nezapomeňte, že nemůžeme předvídat budoucnost ani nic považovat za samozřejmost, ale díky diverzifikaci můžeme řídit rizika.


Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

Přestože všichni denně používáme peníze, málokdo s nimi umí dobře hospodařit. Proč je právě to, co nás obklopuje, nejtěžší zvyknout si na racionální používání? Podívejme se, co by měl každý dospělý člověk vědět a používat, aby mohl inteligentně plánovat svou finanční situaci.

Malá online půjčka vám může pomoci zaplatit věci, které chcete, když nemáte hotovost. Výběr peněz však může být poměrně komplikovaný. Zahájení procesu žádosti o úvěr bez znalosti podrobností může vést k zamítnutí vaší žádosti. Zjistěte, co můžete udělat, abyste zvýšili své šance na schválení.

TIP PRO VÁS:

Pokud vás vaše banka odmítla a neposkytla vám úvěr, nezoufakte. Naše "nebankovní půjčka" vás potěší nízkým úokem as možností bezplatného odkladu splátek. Vyzkoušejte ji hned teď.