Půjčování peněz příteli: 6 důvodů, proč to nedělat

08.08.2021

Všichni jsme měli příležitost dočasně půjčit peníze svému příteli. Třeba při online rezervaci vstupenek do kina. Nebo proto, že u sebe neměli žádnou hotovost. V těchto situacích si půjčujeme, aniž bychom o tom přemýšleli.

Půjčka pro přítele
Půjčka pro přítele

Někdy se však může stát, že se na vás obrátí přítel s žádostí o větší půjčku. Může například potřebovat 10 000 nebo dokonce 100 000 korun na nečekanou událost, opravu auta nebo zaplacení účtu. Tehdy se dostaví mírné zaváhání nebo neklid. Jste rozpolceni mezi touhou pomoci a strachem z následků svého jednání.

Při půjčování peněz příteli je důležité dát stranou city. Musíte se rozhodnout racionálně a zvážit rizika této finanční transakce. A bohužel existuje mnoho rizik!

6 důvodů, proč byste neměli půjčovat peníze příteli

Půjčování peněz je vždy rizikové. Ve spolupráci s přítelem to může být obzvlášť složité.

1. Riskujete ztrátu přátelství

Finanční napětí, které vzniká při půjčování peněz přátelům, často narušuje jejich vztah. Finanční vztahy mění chování lidí. Mění také vaše vnímání zúčastněných osob. Jak budete reagovat na opožděné platby? Nebo když neplatí vůbec? Budete hodnotit výdaje svého přítele až poté, co mu půjčíte peníze? Cítili by se nepříjemně, kdyby s vámi pracovali?

2. Své peníze už možná nikdy neuvidíte

Půjčky mezi přáteli nebo rodinnými příslušníky se příliš často neberou vážně. Pro některé lidi je jednodušší nenápadně odejít, než dluh splatit. Budete se cítit pohodlně, když budete trvat na zaplacení?

3. Riskujete své vlastní finanční zabezpečení

Během doby splácení půjčky můžete potřebovat peníze. Pokud se stane něco nepředvídaného a váš přítel se dostane do prodlení se splácením, můžete se dostat do problémů. Nebo si budete muset půjčit peníze sami a zaplatit za ně úrok. Pokud už máte nějaké bankovní nebo nebankovní půjčky sami, nemůžete pomoci nikomu jinému.

4. Podstupujete riziko, které nikdo jiný nechce podstoupit

Pokud se na vás přítel obrátí s takovou žádostí, je pravděpodobné, že jste jeho poslední možností. Než začnete poslouchat ego svého přítele, popřemýšlejte o riziku, které podstupujete.

Proč se tato osoba obrátila na vás, a ne na finanční instituci? Pokud požádali o půjčku, proč byli odmítnuti?

5. Riskujete manželské spory

Pokud jste ve vztahu, mohla by tato půjčka způsobit třenice s vaším partnerem. Peníze jsou pro páry jedním z hlavních zdrojů stresu. Pokud váš manžel/manželka neschválí vaši půjčku s přítelem, můžete ztratit víc než přítele!

I když jste oba finančně nezávislí, tato transakce ovlivní váš finanční rozpočet. Pokud jste frustrovaní z opožděných plateb, přenesou se vaše obavy i do domácnosti. Zvláště pokud váš manžel s půjčkou nesouhlasí... nebo s chováním vašeho přítele.

6. Možná nepomáháte tolik, jak si myslíte

Znáte všechny okolnosti, které vedly k finančním problémům vašeho přítele? Jste si jistý, že znáte všechny podrobnosti? S lidmi ve finančních potížích pracujeme již řadu let. Můžeme vám říci, že půjčka není vždy tím nejlepším řešením. Aniž byste to věděli, může se stát, že budete podporovat špatné chování nebo nedostatek odpovědnosti. Můžete také dlužníkovi způsobit další stres. Jiné řešení by pro ně mohlo být lepší, i když o tom zatím nevědí.

Jak odmítnout přítele, který si od vás chce půjčit peníze?

Buďte nezdolní. Nezapomeňte, že situaci máte pod kontrolou. Nenechte se manipulovat, zastrašovat ani vydírat, abyste zrušili přátelství.

Zde je několik důvodů pro odmítnutí půjčky:

  • Váš rozpočet to neumožňuje. Můžete mu říct, že vaše finanční situace nebo plány vám nedovolují riskovat tak vysokou částku.
  • V dřívějších případech jste se spálili. Možná jste půjčili peníze někomu blízkému a dopadlo to špatně. Vysvětlete, že nechcete riskovat vaše přátelství.
  • Máte pravidlo, že nikdy nepůjčujete peníze někomu blízkému. Proti takovému pravidlu je těžké něco namítat.

Ať už je váš důvod jakýkoli, nemusíte zacházet do podrobností. Neotvírejte dveře hádce. Své odmítavé stanovisko jednoduše důrazně vysvětlete.

Jak můžete pomoci, aniž byste si půjčili peníze?

I když odmítáte půjčit svému příteli peníze, přesto mu můžete pomoci. Využijte příležitosti a ukažte jim jiná řešení. Nebo jim pomozte najít druhý příjem, například práci na částečný úvazek apod.

Nejlepší možnou službou, kterou můžete příteli poskytnout, může být pomoc jiným způsobem než půjčkou.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.

Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...