3 způsoby chování, které šetří vaši peněženku i přírodu

13.07.2022

Stále častěji kolem sebe slyšíme, jak je důležitá udržitelnost, odpovědná spotřeba, úspora zdrojů a snižování znečištění. Neustále se snažíme se těmto pojmům porozumět, ale většinou si nejsme jisti, jak nejlépe jednat.

Spotřeba a úspora
Spotřeba a úspora

1. Přijměte filozofii minimalismu

Možná jste už slyšeli o minimalismu - abstraktním umění, které prosazuje jednoduchost, harmonii a podstatu použitých geometrických tvarů. Zní vám to povědomě, že? Minimalismus je také filozofií, podle které můžete žít. Minimalisté se řídí příslovím "Méně je více" a vyhýbají se přeplňování věcí zbytečnými, nepodstatnými předměty.

Máme tendenci mít co nejvíce oblečení, kosmetiky, šperků, nábytku a pomůcek, ale nakonec je všechny nepotřebujeme. Pokud začnete nakupovat jen to nejnutnější, brzy zjistíte, že jste schopni ušetřit značné množství peněz, které můžete použít na důležitější účely - investice, vzdělání vašich dětí nebo třeba na dlouho očekávanou cestu do vaší vysněné destinace.

2. Udělejte první kroky k větší šetrnosti k životnímu prostředí

Všichni jsme slyšeli, jak je důležité chovat se šetrněji k životnímu prostředí, ale někdy máme pocit, že naše odhodlání nic nezmění. Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Všichni můžeme pomoci životnímu prostředí tím, že si osvojíme několik ekologicky šetrných způsobů chování. Pravděpodobně také milujete oblečení, ale věděli jste, že Evropané ročně vyhodí přibližně 11 kg textilu?

Pokud se chcete vyhnout konzumnímu způsobu života, kupujte kvalitní oblečení z přírodních vláken, které déle vydrží. Oblečení z druhé ruky je také skvělou volbou a rozhodně budete mít jiný styl. Móda není jedinou oblastí, která je plýtváním postižena - plýtváním trpí i potravinářský průmysl: každý rok vyhodí průměrný Evropan přibližně 180 kg potravin.

Řešení? Udělejte si jasný nákupní seznam, naplánujte si jídlo, vařte jen to, co potřebujete, a nechoďte nakupovat, když máte hlad. Pokud chcete snížit emise CO2, místo jízdy vlastním autem zvolte chůzi, jízdu na kole, koloběžce nebo elektromobilu, veřejnou dopravu nebo sdílení jízd.

3. Vše si naplánujte

Spontánnost může být užitečnou vlastností v jiných oblastech života, ale pokud jde o peníze, je nejbezpečnějším a nejdoporučovanějším způsobem, jak zodpovědně využívat své zdroje a šetřit peníze, pečlivé plánování.

V první řadě doporučujeme plánovat rozpočet podle pravidla 50/30/20

  • 50 % na běžné výdaje,
  • 30 % na přání,
  • 20 % na úspory a investice.

To vám zajistí dostatek prostředků pro všechny vaše potřeby. Procenta můžete samozřejmě trochu upravit - záleží na vašich prioritách a příjmech.

Pohotovostní fond není nejatraktivnějším místem pro vaše peníze, ale je naprosto nezbytné mít rezervní fond, kde máte našetřeno 3-5 měsíčních platů pro nepředvídané situace, jako jsou: ztráta zaměstnání, nepředvídané lékařské vyšetření nebo šťastné situace, jako je narození dítěte nebo křtiny. Vždy se rozhodujte na základě informací - můžete se také obrátit na finančního poradce, který vám nabídne finanční řešení, jež neovlivní váš životní styl. Je důležité sledovat své měsíční příjmy a výdaje, abyste mohli lépe plánovat svůj rodinný rozpočet.

První krok k zodpovědnému utrácení a spoření je vždy nejtěžší, ale jakmile budete mít všechny informace po ruce, bude tento proces rychlý a snadný. Postarejte se o své peníze, abyste měli jistější a finančně zajištěnější budoucnost.


Další články z finančního magazínu

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.

Napadlo vás někdy: "Kdyby mi někdo platil za můj čas na Facebooku, zbohatl bych"? Pokud jste dostatečně podnikaví a využijete správné příležitosti, někdo vám za to zaplatí. Zda zbohatnete, záleží jen na vás.

Dnes můžete pohodlně platit téměř kdekoli, aniž byste u sebe museli mít hotovost. Potřebujete pouze kreditní kartu a účet můžete zaplatit v obchodech jedním tahem nebo objednat online zadáním údajů o kartě. Podvodníci vyvinuli různé metody, jak získat údaje o vaší kreditní kartě a vybrat z vašeho účtu všechny peníze. Co dělat, pokud se stanete...

Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.