3 způsoby chování, které šetří vaši peněženku i přírodu

13.07.2022

Stále častěji kolem sebe slyšíme, jak je důležitá udržitelnost, odpovědná spotřeba, úspora zdrojů a snižování znečištění. Neustále se snažíme se těmto pojmům porozumět, ale většinou si nejsme jisti, jak nejlépe jednat.

Spotřeba a úspora
Spotřeba a úspora

1. Přijměte filozofii minimalismu

Možná jste už slyšeli o minimalismu - abstraktním umění, které prosazuje jednoduchost, harmonii a podstatu použitých geometrických tvarů. Zní vám to povědomě, že? Minimalismus je také filozofií, podle které můžete žít. Minimalisté se řídí příslovím "Méně je více" a vyhýbají se přeplňování věcí zbytečnými, nepodstatnými předměty.

Máme tendenci mít co nejvíce oblečení, kosmetiky, šperků, nábytku a pomůcek, ale nakonec je všechny nepotřebujeme. Pokud začnete nakupovat jen to nejnutnější, brzy zjistíte, že jste schopni ušetřit značné množství peněz, které můžete použít na důležitější účely - investice, vzdělání vašich dětí nebo třeba na dlouho očekávanou cestu do vaší vysněné destinace.

2. Udělejte první kroky k větší šetrnosti k životnímu prostředí

Všichni jsme slyšeli, jak je důležité chovat se šetrněji k životnímu prostředí, ale někdy máme pocit, že naše odhodlání nic nezmění. Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Všichni můžeme pomoci životnímu prostředí tím, že si osvojíme několik ekologicky šetrných způsobů chování. Pravděpodobně také milujete oblečení, ale věděli jste, že Evropané ročně vyhodí přibližně 11 kg textilu?

Pokud se chcete vyhnout konzumnímu způsobu života, kupujte kvalitní oblečení z přírodních vláken, které déle vydrží. Oblečení z druhé ruky je také skvělou volbou a rozhodně budete mít jiný styl. Móda není jedinou oblastí, která je plýtváním postižena - plýtváním trpí i potravinářský průmysl: každý rok vyhodí průměrný Evropan přibližně 180 kg potravin.

Řešení? Udělejte si jasný nákupní seznam, naplánujte si jídlo, vařte jen to, co potřebujete, a nechoďte nakupovat, když máte hlad. Pokud chcete snížit emise CO2, místo jízdy vlastním autem zvolte chůzi, jízdu na kole, koloběžce nebo elektromobilu, veřejnou dopravu nebo sdílení jízd.

3. Vše si naplánujte

Spontánnost může být užitečnou vlastností v jiných oblastech života, ale pokud jde o peníze, je nejbezpečnějším a nejdoporučovanějším způsobem, jak zodpovědně využívat své zdroje a šetřit peníze, pečlivé plánování.

V první řadě doporučujeme plánovat rozpočet podle pravidla 50/30/20

  • 50 % na běžné výdaje,
  • 30 % na přání,
  • 20 % na úspory a investice.

To vám zajistí dostatek prostředků pro všechny vaše potřeby. Procenta můžete samozřejmě trochu upravit - záleží na vašich prioritách a příjmech.

Pohotovostní fond není nejatraktivnějším místem pro vaše peníze, ale je naprosto nezbytné mít rezervní fond, kde máte našetřeno 3-5 měsíčních platů pro nepředvídané situace, jako jsou: ztráta zaměstnání, nepředvídané lékařské vyšetření nebo šťastné situace, jako je narození dítěte nebo křtiny. Vždy se rozhodujte na základě informací - můžete se také obrátit na finančního poradce, který vám nabídne finanční řešení, jež neovlivní váš životní styl. Je důležité sledovat své měsíční příjmy a výdaje, abyste mohli lépe plánovat svůj rodinný rozpočet.

První krok k zodpovědnému utrácení a spoření je vždy nejtěžší, ale jakmile budete mít všechny informace po ruce, bude tento proces rychlý a snadný. Postarejte se o své peníze, abyste měli jistější a finančně zajištěnější budoucnost.


Další články z finančního magazínu

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.

Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...

Gambling neboli patologické hráčství je psychická porucha, která spočívá v nekontrolovatelné touze hrát hazardní hry. Pro hráče s touto závislostí může mít hazardní hraní fatální dopady na jejich peněženku i život.

Banky schvalují úvěry na základě řady faktorů, které zohledňují úvěruschopnost žadatele, jeho schopnost splácet úvěr a rizika spojená s úvěrem. Proces schvalování úvěru zahrnuje několik kroků.

Dluhová spirála je proces, při kterém jednotlivec nebo spotřebitel postupně získává stále větší a větší dluhy v důsledku neschopnosti splácet stávající dluhy, vysokých úrokových sazeb a dalších souvisejících poplatků.