3 způsoby chování, které šetří vaši peněženku i přírodu

13.07.2022

Stále častěji kolem sebe slyšíme, jak je důležitá udržitelnost, odpovědná spotřeba, úspora zdrojů a snižování znečištění. Neustále se snažíme se těmto pojmům porozumět, ale většinou si nejsme jisti, jak nejlépe jednat.

Spotřeba a úspora
Spotřeba a úspora

1. Přijměte filozofii minimalismu

Možná jste už slyšeli o minimalismu - abstraktním umění, které prosazuje jednoduchost, harmonii a podstatu použitých geometrických tvarů. Zní vám to povědomě, že? Minimalismus je také filozofií, podle které můžete žít. Minimalisté se řídí příslovím "Méně je více" a vyhýbají se přeplňování věcí zbytečnými, nepodstatnými předměty.

Máme tendenci mít co nejvíce oblečení, kosmetiky, šperků, nábytku a pomůcek, ale nakonec je všechny nepotřebujeme. Pokud začnete nakupovat jen to nejnutnější, brzy zjistíte, že jste schopni ušetřit značné množství peněz, které můžete použít na důležitější účely - investice, vzdělání vašich dětí nebo třeba na dlouho očekávanou cestu do vaší vysněné destinace.

2. Udělejte první kroky k větší šetrnosti k životnímu prostředí

Všichni jsme slyšeli, jak je důležité chovat se šetrněji k životnímu prostředí, ale někdy máme pocit, že naše odhodlání nic nezmění. Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Všichni můžeme pomoci životnímu prostředí tím, že si osvojíme několik ekologicky šetrných způsobů chování. Pravděpodobně také milujete oblečení, ale věděli jste, že Evropané ročně vyhodí přibližně 11 kg textilu?

Pokud se chcete vyhnout konzumnímu způsobu života, kupujte kvalitní oblečení z přírodních vláken, které déle vydrží. Oblečení z druhé ruky je také skvělou volbou a rozhodně budete mít jiný styl. Móda není jedinou oblastí, která je plýtváním postižena - plýtváním trpí i potravinářský průmysl: každý rok vyhodí průměrný Evropan přibližně 180 kg potravin.

Řešení? Udělejte si jasný nákupní seznam, naplánujte si jídlo, vařte jen to, co potřebujete, a nechoďte nakupovat, když máte hlad. Pokud chcete snížit emise CO2, místo jízdy vlastním autem zvolte chůzi, jízdu na kole, koloběžce nebo elektromobilu, veřejnou dopravu nebo sdílení jízd.

3. Vše si naplánujte

Spontánnost může být užitečnou vlastností v jiných oblastech života, ale pokud jde o peníze, je nejbezpečnějším a nejdoporučovanějším způsobem, jak zodpovědně využívat své zdroje a šetřit peníze, pečlivé plánování.

V první řadě doporučujeme plánovat rozpočet podle pravidla 50/30/20

  • 50 % na běžné výdaje,
  • 30 % na přání,
  • 20 % na úspory a investice.

To vám zajistí dostatek prostředků pro všechny vaše potřeby. Procenta můžete samozřejmě trochu upravit - záleží na vašich prioritách a příjmech.

Pohotovostní fond není nejatraktivnějším místem pro vaše peníze, ale je naprosto nezbytné mít rezervní fond, kde máte našetřeno 3-5 měsíčních platů pro nepředvídané situace, jako jsou: ztráta zaměstnání, nepředvídané lékařské vyšetření nebo šťastné situace, jako je narození dítěte nebo křtiny. Vždy se rozhodujte na základě informací - můžete se také obrátit na finančního poradce, který vám nabídne finanční řešení, jež neovlivní váš životní styl. Je důležité sledovat své měsíční příjmy a výdaje, abyste mohli lépe plánovat svůj rodinný rozpočet.

První krok k zodpovědnému utrácení a spoření je vždy nejtěžší, ale jakmile budete mít všechny informace po ruce, bude tento proces rychlý a snadný. Postarejte se o své peníze, abyste měli jistější a finančně zajištěnější budoucnost.


Další články z finančního magazínu

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.

Repatriační let je let, který je organizován za účelem návratu občanů dané země zpět do jejich domovské země.