3 způsoby chování, které šetří vaši peněženku i přírodu

13.07.2022

Stále častěji kolem sebe slyšíme, jak je důležitá udržitelnost, odpovědná spotřeba, úspora zdrojů a snižování znečištění. Neustále se snažíme se těmto pojmům porozumět, ale většinou si nejsme jisti, jak nejlépe jednat.

Spotřeba a úspora
Spotřeba a úspora

1. Přijměte filozofii minimalismu

Možná jste už slyšeli o minimalismu - abstraktním umění, které prosazuje jednoduchost, harmonii a podstatu použitých geometrických tvarů. Zní vám to povědomě, že? Minimalismus je také filozofií, podle které můžete žít. Minimalisté se řídí příslovím "Méně je více" a vyhýbají se přeplňování věcí zbytečnými, nepodstatnými předměty.

Máme tendenci mít co nejvíce oblečení, kosmetiky, šperků, nábytku a pomůcek, ale nakonec je všechny nepotřebujeme. Pokud začnete nakupovat jen to nejnutnější, brzy zjistíte, že jste schopni ušetřit značné množství peněz, které můžete použít na důležitější účely - investice, vzdělání vašich dětí nebo třeba na dlouho očekávanou cestu do vaší vysněné destinace.

2. Udělejte první kroky k větší šetrnosti k životnímu prostředí

Všichni jsme slyšeli, jak je důležité chovat se šetrněji k životnímu prostředí, ale někdy máme pocit, že naše odhodlání nic nezmění. Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Všichni můžeme pomoci životnímu prostředí tím, že si osvojíme několik ekologicky šetrných způsobů chování. Pravděpodobně také milujete oblečení, ale věděli jste, že Evropané ročně vyhodí přibližně 11 kg textilu?

Pokud se chcete vyhnout konzumnímu způsobu života, kupujte kvalitní oblečení z přírodních vláken, které déle vydrží. Oblečení z druhé ruky je také skvělou volbou a rozhodně budete mít jiný styl. Móda není jedinou oblastí, která je plýtváním postižena - plýtváním trpí i potravinářský průmysl: každý rok vyhodí průměrný Evropan přibližně 180 kg potravin.

Řešení? Udělejte si jasný nákupní seznam, naplánujte si jídlo, vařte jen to, co potřebujete, a nechoďte nakupovat, když máte hlad. Pokud chcete snížit emise CO2, místo jízdy vlastním autem zvolte chůzi, jízdu na kole, koloběžce nebo elektromobilu, veřejnou dopravu nebo sdílení jízd.

3. Vše si naplánujte

Spontánnost může být užitečnou vlastností v jiných oblastech života, ale pokud jde o peníze, je nejbezpečnějším a nejdoporučovanějším způsobem, jak zodpovědně využívat své zdroje a šetřit peníze, pečlivé plánování.

V první řadě doporučujeme plánovat rozpočet podle pravidla 50/30/20

  • 50 % na běžné výdaje,
  • 30 % na přání,
  • 20 % na úspory a investice.

To vám zajistí dostatek prostředků pro všechny vaše potřeby. Procenta můžete samozřejmě trochu upravit - záleží na vašich prioritách a příjmech.

Pohotovostní fond není nejatraktivnějším místem pro vaše peníze, ale je naprosto nezbytné mít rezervní fond, kde máte našetřeno 3-5 měsíčních platů pro nepředvídané situace, jako jsou: ztráta zaměstnání, nepředvídané lékařské vyšetření nebo šťastné situace, jako je narození dítěte nebo křtiny. Vždy se rozhodujte na základě informací - můžete se také obrátit na finančního poradce, který vám nabídne finanční řešení, jež neovlivní váš životní styl. Je důležité sledovat své měsíční příjmy a výdaje, abyste mohli lépe plánovat svůj rodinný rozpočet.

První krok k zodpovědnému utrácení a spoření je vždy nejtěžší, ale jakmile budete mít všechny informace po ruce, bude tento proces rychlý a snadný. Postarejte se o své peníze, abyste měli jistější a finančně zajištěnější budoucnost.


Další články z finančního magazínu

Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

Přestože všichni denně používáme peníze, málokdo s nimi umí dobře hospodařit. Proč je právě to, co nás obklopuje, nejtěžší zvyknout si na racionální používání? Podívejme se, co by měl každý dospělý člověk vědět a používat, aby mohl inteligentně plánovat svou finanční situaci.