3 způsoby chování, které šetří vaši peněženku i přírodu

13.07.2022

Stále častěji kolem sebe slyšíme, jak je důležitá udržitelnost, odpovědná spotřeba, úspora zdrojů a snižování znečištění. Neustále se snažíme se těmto pojmům porozumět, ale většinou si nejsme jisti, jak nejlépe jednat.

Spotřeba a úspora
Spotřeba a úspora

1. Přijměte filozofii minimalismu

Možná jste už slyšeli o minimalismu - abstraktním umění, které prosazuje jednoduchost, harmonii a podstatu použitých geometrických tvarů. Zní vám to povědomě, že? Minimalismus je také filozofií, podle které můžete žít. Minimalisté se řídí příslovím "Méně je více" a vyhýbají se přeplňování věcí zbytečnými, nepodstatnými předměty.

Máme tendenci mít co nejvíce oblečení, kosmetiky, šperků, nábytku a pomůcek, ale nakonec je všechny nepotřebujeme. Pokud začnete nakupovat jen to nejnutnější, brzy zjistíte, že jste schopni ušetřit značné množství peněz, které můžete použít na důležitější účely - investice, vzdělání vašich dětí nebo třeba na dlouho očekávanou cestu do vaší vysněné destinace.

2. Udělejte první kroky k větší šetrnosti k životnímu prostředí

Všichni jsme slyšeli, jak je důležité chovat se šetrněji k životnímu prostředí, ale někdy máme pocit, že naše odhodlání nic nezmění. Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Všichni můžeme pomoci životnímu prostředí tím, že si osvojíme několik ekologicky šetrných způsobů chování. Pravděpodobně také milujete oblečení, ale věděli jste, že Evropané ročně vyhodí přibližně 11 kg textilu?

Pokud se chcete vyhnout konzumnímu způsobu života, kupujte kvalitní oblečení z přírodních vláken, které déle vydrží. Oblečení z druhé ruky je také skvělou volbou a rozhodně budete mít jiný styl. Móda není jedinou oblastí, která je plýtváním postižena - plýtváním trpí i potravinářský průmysl: každý rok vyhodí průměrný Evropan přibližně 180 kg potravin.

Řešení? Udělejte si jasný nákupní seznam, naplánujte si jídlo, vařte jen to, co potřebujete, a nechoďte nakupovat, když máte hlad. Pokud chcete snížit emise CO2, místo jízdy vlastním autem zvolte chůzi, jízdu na kole, koloběžce nebo elektromobilu, veřejnou dopravu nebo sdílení jízd.

3. Vše si naplánujte

Spontánnost může být užitečnou vlastností v jiných oblastech života, ale pokud jde o peníze, je nejbezpečnějším a nejdoporučovanějším způsobem, jak zodpovědně využívat své zdroje a šetřit peníze, pečlivé plánování.

V první řadě doporučujeme plánovat rozpočet podle pravidla 50/30/20

  • 50 % na běžné výdaje,
  • 30 % na přání,
  • 20 % na úspory a investice.

To vám zajistí dostatek prostředků pro všechny vaše potřeby. Procenta můžete samozřejmě trochu upravit - záleží na vašich prioritách a příjmech.

Pohotovostní fond není nejatraktivnějším místem pro vaše peníze, ale je naprosto nezbytné mít rezervní fond, kde máte našetřeno 3-5 měsíčních platů pro nepředvídané situace, jako jsou: ztráta zaměstnání, nepředvídané lékařské vyšetření nebo šťastné situace, jako je narození dítěte nebo křtiny. Vždy se rozhodujte na základě informací - můžete se také obrátit na finančního poradce, který vám nabídne finanční řešení, jež neovlivní váš životní styl. Je důležité sledovat své měsíční příjmy a výdaje, abyste mohli lépe plánovat svůj rodinný rozpočet.

První krok k zodpovědnému utrácení a spoření je vždy nejtěžší, ale jakmile budete mít všechny informace po ruce, bude tento proces rychlý a snadný. Postarejte se o své peníze, abyste měli jistější a finančně zajištěnější budoucnost.


Další články z finančního magazínu

Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.

Přemýšleli jste někdy o tom, čím jsou výjimeční ti, kteří dnes vedou více než finančně vyrovnaný život? Mnozí z těch, které lze dnes považovat za finančně zodpovědné lidi, začínali přesně tam, kde jste nyní vy. Co však dělali jinak, bylo osvojení si několika návyků, které při měsíčním uplatňování změnily jejich myšlení a pomohly jim být vytrvalí a...

Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.