5 návyků finančně inteligentních lidí

19.07.2022

Přemýšleli jste někdy o tom, čím jsou výjimeční ti, kteří dnes vedou více než finančně vyrovnaný život? Mnozí z těch, které lze dnes považovat za finančně zodpovědné lidi, začínali přesně tam, kde jste nyní vy. Co však dělali jinak, bylo osvojení si několika návyků, které při měsíčním uplatňování změnily jejich myšlení a pomohly jim být vytrvalí a uspět ve všem, co si předsevzali. Návyky, které doporučujeme osvojit si i vám.

Finanční inteligence
Finanční inteligence

1. Plánujte svůj rozpočet podle pravidla 50/30/20

Víme, že jsme vám to už říkali, ale bez finančního plánování nebudete vědět, kde začít. Osobní finanční plánování se stává důležitým a povinným cvičením, protože jen tak pochopíme, proč je dobré spořit a co můžeme udělat pro optimalizaci našich pravidelných výdajů.

Používáme pravidlo 20/50/30, které zahrnuje tři jednoduché kroky:

  • 20 % našich příjmů by mělo jít do spořicího fondu;
  • 50 % našich příjmů jde na pokrytí nezbytných výdajů, jako je bydlení, každodenní nákupní košík, služby, účty, platby atd;
  • 30 % by mělo být vyhrazeno na uspokojení přání (lístek na divadelní hru, která se hraje online, nákup nového hudebního alba nebo knih, oblečení nebo objednávka v dobré restauraci, která vám zboží doručí až domů atd.).

2. Vytvoření rezervního fondu

Finančně inteligentní lidé jsou připraveni na neočekávané situace. Pohotovostní fond je zdrojem peněz, které pokryjí některé nebo všechny vaše výdaje v době nižšího příjmu, dočasné nezaměstnanosti nebo nepředvídaných mimořádných událostí.

V případě zásahu vyšší moci je vhodnější, abyste byli schopni pokrýt své výdaje po dobu alespoň 3-6 měsíců pouze z pohotovostního fondu. Tento fond můžete použít pouze v případě ztráty zaměstnání, naléhavých zdravotních problémů, poškození domácnosti, neočekávané opravy auta nebo neočekávaných cestovních výdajů.

Nespokojte se jen se základním platem nebo několika úsporami. Vždy usilujte o zajištění pasivního příjmu. Ať už mluvíme o nemovitostech, zlatě nebo akciích společnosti, úspěšní lidé mají vždy nějaké eso v rukávu.

3. Zaplaťte nejprve sami sobě

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou finančně inteligentní lidé dělají, je, že nejprve platí sami sobě.

Co to znamená? První věc, kterou byste měli udělat, když vám přijde výplata, je odložit si peníze na samostatný účet, což znamená, že je důležité si před zaplacením účtů, splátek a dalších nezbytných služeb odložit určité procento z příjmu a pak zaplatit zbytek.

Vytiskněte své jméno na začátek seznamu. Ať už se vám podaří zaplatit jakkoli málo, je to důležitý krok a zvyk se hodně počítá.

4. Odložte nákup o 24 hodin, abyste udrželi emocionální výdaje pod kontrolou

Věděli jste, že finančně inteligentní lidé se vyhýbají impulzivním nákupům. Pravidlo počkat s nákupem alespoň 24 hodin je velmi užitečné, protože často máme tendenci nakupovat impulzivně. Pokud nákup něčeho odložíme, máme čas si rozmyslet, zda je to pro nás skutečně užitečné, nebo je to jen pouhé přání.

Často je těžké to rozlišit, ale musíme najít rovnováhu mezi tím, co chceme, a tím, co potřebujeme. Je důležité být informován o výrobku, který chceme - zejména pokud je drahý a budeme ho používat dlouhou dobu.

5. Pravidlo 90/10

Finančně inteligentní lidé vědí, jak investovat nejen své peníze, ale také svůj čas. Pracují tvrdě, ale nevyhoří. Ve svém pracovním procesu totiž uplatňují důležité pravidlo 90/10, což znamená 90 minut práce a poté 10 minut přestávky. Budete tak mít čas na odpočinek a můžete se věnovat svým úkolům.

Pokud je vaším životním vzorem finančně inteligentní člověk, měli byste vědět, že se jím vždy můžete stát. Musíte jen zůstat důslední ve svých návycích a naučit se dělat chytrá finanční rozhodnutí.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.

Repatriační let je let, který je organizován za účelem návratu občanů dané země zpět do jejich domovské země.