5 návyků finančně inteligentních lidí

19.07.2022

Přemýšleli jste někdy o tom, čím jsou výjimeční ti, kteří dnes vedou více než finančně vyrovnaný život? Mnozí z těch, které lze dnes považovat za finančně zodpovědné lidi, začínali přesně tam, kde jste nyní vy. Co však dělali jinak, bylo osvojení si několika návyků, které při měsíčním uplatňování změnily jejich myšlení a pomohly jim být vytrvalí a uspět ve všem, co si předsevzali. Návyky, které doporučujeme osvojit si i vám.

Finanční inteligence
Finanční inteligence

1. Plánujte svůj rozpočet podle pravidla 50/30/20

Víme, že jsme vám to už říkali, ale bez finančního plánování nebudete vědět, kde začít. Osobní finanční plánování se stává důležitým a povinným cvičením, protože jen tak pochopíme, proč je dobré spořit a co můžeme udělat pro optimalizaci našich pravidelných výdajů.

Používáme pravidlo 20/50/30, které zahrnuje tři jednoduché kroky:

  • 20 % našich příjmů by mělo jít do spořicího fondu;
  • 50 % našich příjmů jde na pokrytí nezbytných výdajů, jako je bydlení, každodenní nákupní košík, služby, účty, platby atd;
  • 30 % by mělo být vyhrazeno na uspokojení přání (lístek na divadelní hru, která se hraje online, nákup nového hudebního alba nebo knih, oblečení nebo objednávka v dobré restauraci, která vám zboží doručí až domů atd.).

2. Vytvoření rezervního fondu

Finančně inteligentní lidé jsou připraveni na neočekávané situace. Pohotovostní fond je zdrojem peněz, které pokryjí některé nebo všechny vaše výdaje v době nižšího příjmu, dočasné nezaměstnanosti nebo nepředvídaných mimořádných událostí.

V případě zásahu vyšší moci je vhodnější, abyste byli schopni pokrýt své výdaje po dobu alespoň 3-6 měsíců pouze z pohotovostního fondu. Tento fond můžete použít pouze v případě ztráty zaměstnání, naléhavých zdravotních problémů, poškození domácnosti, neočekávané opravy auta nebo neočekávaných cestovních výdajů.

Nespokojte se jen se základním platem nebo několika úsporami. Vždy usilujte o zajištění pasivního příjmu. Ať už mluvíme o nemovitostech, zlatě nebo akciích společnosti, úspěšní lidé mají vždy nějaké eso v rukávu.

3. Zaplaťte nejprve sami sobě

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou finančně inteligentní lidé dělají, je, že nejprve platí sami sobě.

Co to znamená? První věc, kterou byste měli udělat, když vám přijde výplata, je odložit si peníze na samostatný účet, což znamená, že je důležité si před zaplacením účtů, splátek a dalších nezbytných služeb odložit určité procento z příjmu a pak zaplatit zbytek.

Vytiskněte své jméno na začátek seznamu. Ať už se vám podaří zaplatit jakkoli málo, je to důležitý krok a zvyk se hodně počítá.

4. Odložte nákup o 24 hodin, abyste udrželi emocionální výdaje pod kontrolou

Věděli jste, že finančně inteligentní lidé se vyhýbají impulzivním nákupům. Pravidlo počkat s nákupem alespoň 24 hodin je velmi užitečné, protože často máme tendenci nakupovat impulzivně. Pokud nákup něčeho odložíme, máme čas si rozmyslet, zda je to pro nás skutečně užitečné, nebo je to jen pouhé přání.

Často je těžké to rozlišit, ale musíme najít rovnováhu mezi tím, co chceme, a tím, co potřebujeme. Je důležité být informován o výrobku, který chceme - zejména pokud je drahý a budeme ho používat dlouhou dobu.

5. Pravidlo 90/10

Finančně inteligentní lidé vědí, jak investovat nejen své peníze, ale také svůj čas. Pracují tvrdě, ale nevyhoří. Ve svém pracovním procesu totiž uplatňují důležité pravidlo 90/10, což znamená 90 minut práce a poté 10 minut přestávky. Budete tak mít čas na odpočinek a můžete se věnovat svým úkolům.

Pokud je vaším životním vzorem finančně inteligentní člověk, měli byste vědět, že se jím vždy můžete stát. Musíte jen zůstat důslední ve svých návycích a naučit se dělat chytrá finanční rozhodnutí.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.

Napadlo vás někdy: "Kdyby mi někdo platil za můj čas na Facebooku, zbohatl bych"? Pokud jste dostatečně podnikaví a využijete správné příležitosti, někdo vám za to zaplatí. Zda zbohatnete, záleží jen na vás.

Dnes můžete pohodlně platit téměř kdekoli, aniž byste u sebe museli mít hotovost. Potřebujete pouze kreditní kartu a účet můžete zaplatit v obchodech jedním tahem nebo objednat online zadáním údajů o kartě. Podvodníci vyvinuli různé metody, jak získat údaje o vaší kreditní kartě a vybrat z vašeho účtu všechny peníze. Co dělat, pokud se stanete...

Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.