Bankovní úrok a jeho fixace

04.03.2019

Jednou z možností, jak si pořídit vytoužený materiální sen, je čerpání úvěru. Je však velmi důležité, aby klienti k těmto finančním závazkům přistupovali zodpovědně a uváženě. Jak si vybrat ten správný úvěr, jak rozlišit výhodný a nevýhodný úvěr, jak ovlivnit výši budoucí splátky či jak předcházet problémům se splácením?

Klienti se ale velmi často orientují jen podle výše úrokové sazby, což může být zavádějící. Nízký úrok ještě neznamená, že jsou nízké i různé poplatky nebo jiné náklady spojené s poskytováním úvěru. Při samotných úrokových sazbách je důležité vědět alespoň tolik, že:

Úroková sazba může být:

  • a) pevná nebo fixní,
  • b) pohyblivá nebo variabilní.

Fixní úroková sazba 

zaručuje klientovi během dohodnuté doby neměnnou výšku splátky, tedy výše úroku je garantována po celou dobu splatnosti úvěru. Tento typ úroku je typický pro krátkodobé a střednědobé úvěry. Při dlouhodobých úvěrů se sazba fixuje nejčastěji v časovém horizontu od 1 do 10 let. Po uplynutí dohodnutého období se úroková sazba změní a opět zafixuje v nové výši.

Variabilní úroková sazba 

je charakteristická pro dlouhodobé úvěry se splatností nad 10 let a může se měnit v závislosti na podmínkách na trhu i každé tři měsíce. Výše splátky se automaticky mění změnou výšky úroku.

Banka může klientovi úrokovou sazbu dokonce snížit, pokud se sníží i úroková míra Evropské centrální banky, z níž při stanovování úročení vycházela. Přitom banka pozitivně zhodnocuje pravidelné splátky úvěru.

Čím vyšší úroky, tím vyšší splátka.

Výše úroku odráží, nakolik rizikovým bance jeví poskytnutí úvěru: čím delší doba splácení a čím nižší bonita klienta, tím vyššímu riziku se banka vystavuje, že se jí peníze poskytnuté na úvěr nevrátí. Jako nejrizikovější jsou hodnoceny bezúčelové úvěry bez zabezpečení, které mají delší dobu splatnosti.

Přečtěte si také článek s názvem: Jaký je rozdíl mezi variabilní a fixní úrokovou sazbou?

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?