Co dělat když vám banka zamítne půjčku

20.04.2019

Co dělat v situaci kdy se vám vaše banka otočí zády a zamítne vám půjčku, či úvěr? Jaké máte jako klient další možnosti k tomu aby banka přehodnotila svůj závěr zamítnutí vám prozradíme v dnešním článku.

Zamítnuta půjčka z banky
Zamítnuta půjčka z banky

Pokud jste si ve své bance požádali o půjčku a vaše žádost byla zamítnuta, vaším prvním krokem by mělo být zjištění skutečného důvodu zamítnutí. Nenechte se přitom odradit odpovědí, že taková informace je interní a banka nemá povinnost informovat vás o důvodu zamítnutí. V případě, že pokud na vaši urgenci nebude banka reagovat pozitivně a důvod vám navzdory vaší snaze neposkytne, ukončete z bankou jakoukoli spolupráci. Takové jednání není totiž správně a mezi bankou a klientem musí být důvěrný vztah. Jako správce vašich osobních financí musí vždy banka jednat korektně a na rovinu.

Jasně definované důvody zamítnutí

Mezi důvody zamítnutí patří: nízký věk žadatele, nízká bonita žadatele a špatná platební disciplína žadatele o půjčku. Rovněž může být důvodem i neznámá platební disciplína žadatele, ale tento důvod může nastat pouze v případě pokud jde o nového klienta banky, který nemá evidován žádný úvěrový záznam.

Jak se zachovat pokud vám vaše banka zamítne půjčku z důvodu


Nízký věk žadatele

Interní pravidla banky mohou být nastaveny na určitou minimální hranici věku žadatele o půjčku. Věková hranice může být například od 18 let ale rovněž od 21 let nebo dokonce od 24 let. Pokud vám byla půjčka zamítnuta pouze z důvodu nízkého věku, požádejte banku o výjimku při posuzování věku a v žádosti jasně deklarujte, že v případě pokud vám banka výjimku neumožní, ukončíte s ní další spolupráci. V případě opakovaného zamítnutí půjčky navštivte banku, která má věkovou hranici postavenou níže a přeneste si účet tam.

Nízká bonita žadatele

V případě že důvodem pro zamítnutí půjčky bude ve vašem případě nízká bonita žadatele (nízký příjem), zjistěte od banky jakou výšku splátky musíte mít, aby vám tento důvod nevycházel. Zvažte svou novou žádost na delší období tak aby byla měsíční splátka nižší oproti té původní a to na takové úrovni, jakou vám doporučí banka. Stejně můžete zvážit i snížení požadované částky půjčky. Tímto krokem dojde ke snížení splátky tak aby se vešla do požadovaného rámce. Svůj příjem můžete navýšit i přidáním spoludlužníka do žádosti o půjčky. Pokud se náhodou dostanete do situace, že banka nebude chtít schválit půjčku a to za žádných okolností, zrušte spolupráci z bankou a najděte si nového finančního partnera, který vám půjčku poskytne.

Špatná platební disciplína žadatele

Pokud vám banka vytkne ve vaší žádosti o půjčku špatnou platební disciplínu, žádejte o konsolidační půjčku, s kterou si všechny vytýkané půjčky a úvěry splatíte. Racionálním důvodem zamítnutí půjčky nemůže být tvrzení, že máte jiné půjčky a to hlavně v případě pokud máte zájem si tyto ostatní půjčky vyplatit a splácet tak bance jedinou půjčku se splatností na delší období prakticky s nižší splátkou. I v tomto případě pokud se vám banka otočí zády a neumožní vám konsolidaci jiných finančních závazků, zrušte bankovní účet a najděte si jiného bankovního partnera.

Nebankovní půjčka může být také dobrým řešením

Pokud máte špatné zkušenosti s bankami, které vám odmítají půjčit, můžete si vzít půjčku od nebankovní společnosti. V tomto případě vám však doporučujeme využívat bankovní účet jedině v takové bance, ve které nebudete platit za vedení účtu žádné poplatky. Pokud totiž nemůžete využívat komplexní služby banky tak jako ostatní klienti, neexistuje racionální důvod proto abyste platili bankovní poplatky. Bezplatných účtů je na našem trhu dostatek a na zvážení přichází také dětský bankovní účet, o kterém jsme psali v článku s názvem: S exekutorem se dá přechytračit! Matky přišli jak na to.