Co je to platební karta a jaké existují typy karet?

13.07.2022

Karta je moderní bezhotovostní platební prostředek, obvykle v podobě "plastového obdélníku", ale začíná se vyrábět i ve stále inovativnějších formách: hodinky, klíčenka, telefonní SIM karta atd.

Platební karta
Platební karta

Z hlediska použitých prostředků se karty dělí do tří kategorií:

 • Debetní karty, kde finanční prostředky patří držiteli karty.
 • Debetní karty s kontokorentním úvěrem, kde finanční prostředky patří držiteli karty, ale banka zároveň poskytuje úvěrový limit.
 • Kreditní karty, u nichž prostředky poskytuje banka.

Jaké jsou důležité vlastnosti platební karty?

 • Číslo karty (zvýrazněné na přední straně karty).
 • Datum vypršení platnosti (zvýrazněné na přední straně karty).
 • PIN (tajný kód sdělený bankou, který je nutný k ověření transakcí vyžadujících takové ověření).
 • Bezpečnostní kód CVV/CVC (tři číslice zvýrazněné na zadní straně karty, které se používají k provádění některých transakcí bez přítomnosti karty, např. při rezervaci hotelu apod.).

 • Heslo 3D Secure (heslo známé pouze držiteli karty pro bezpečné internetové transakce).

Jak a kde můžeme platební kartu získat?

O platební karty můžete požádat v bankách, které tyto platební nástroje vydávají, nebo v některých případech online na internetových stránkách bank. (Platební karty v dnešní době vám může vydat už i nebankovní finanční instituce).

Jak můžeme platební kartu používat?

 • Platby u obchodníků, včetně online plateb.
 • Výběry hotovosti z bankomatů.
 • výběry hotovosti (možné i na přepážkách bank).
 • Platby účtů, včetně poplatků za služby.
 • Dotazy na zůstatek.
 • Změna kódu PIN.
 • Splácet půjčky.
 • Převody mezi účty.

Výhody používání platební karty

 • Přístup k dostupnosti 24/24.
 • Bezpečnost při používání.
 • Nízké náklady pro platby obchodníků.
 • Možnost použití doma i v zahraničí.
 • snadné zaznamenávání transakcí.

Jak jsou platební karty zabezpečeny?

Důvěrné údaje (PIN, heslo atd.) nesmí být nikomu sděleny.

Výpis z účtu by měl být pravidelně kontrolován a v případě zjištění nám neznámých transakcí by měla být banka neprodleně informována, aby mohla být karta zablokována a přijata konkrétní opatření.

Platební karta nesmí být nikomu předána, včetně rodinných příslušníků. Pokud si držitel karty přeje umožnit přístup k účtu další osobě, může požádat o vydání karty oprávněného uživatele (disponent k účtu).

Pozor na podvodné metody!

Doporučujeme vám, abyste si dávali pozor na podvodná schémata, která mohou postihnout držitele karet, a řídili se našimi radami, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím.

 • Vněkterých případech volají klientům bank, kteří vlastní platební karty, lidé, vydávajíci se za zástupce různých institucí. Zákazníci jsou požádáni o informace o kartě: číslo karty, datum platnosti, bezpečnostní kód atd. Transakce se pak provádějí na internetu na základě informací získaných po telefonu, včetně potvrzovací SMS zprávy.
 • Neuvádějte údaje o kartě, jako je číslo karty, datum platnosti, třímístný bezpečnostní kód na zadní straně karty - CVV/CVC. Banka nikdy nežádá své zákazníky o tyto informace.
 • Přijměte veškerá nezbytná a dostatečná opatření k zachování důvěrnosti PIN, kódu CVV/CVC a hesla 3D-Secure a k ochraně jejich integrity.

Pokud se zákazník stane obětí takového podvodu, měl by to neprodleně oznámit policii a bance, která kartu vydala.


Další články z finančního magazínu

Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

Přestože všichni denně používáme peníze, málokdo s nimi umí dobře hospodařit. Proč je právě to, co nás obklopuje, nejtěžší zvyknout si na racionální používání? Podívejme se, co by měl každý dospělý člověk vědět a používat, aby mohl inteligentně plánovat svou finanční situaci.