Ekonomika bude klesat. Půjčky budou stále v kurzu kromě hypoték

22.03.2020

Dá se předpokládat, že po ukončení nouzového stavu kvůli útoku viru COVID 19 se ekonomika oslabí. Na základě minulých dat z finančních krizí je proto jasné, že lidé odloží svá rozhodnutí o hypotékách a půjčovat si budou více z nebankoviek.

Ekonomika bude klesat
Ekonomika bude klesat

Když se ekonomice daří, spotřebitelé upřednostňují bankovní půjčky a hypoteční úvěry. Půjčují si vyšší částky, které investují do svého bydlení, podnikání nebo jiného movitého a nemovitého majetku. V případě ekonomického propadu jsou více v kurzu nebankovní půjčky. Tento fenomén je způsoben menší bonitou žadatelů o půjčky, kteří už nedokážou splňovat bankovní podmínky pro získání úvěru. Druhým důvodem je i osobní úspora spotřebitelů, kteří se snaží odkládat důležité životní rozhodnutí o novém bydlení, koupi automobilu, drahé dovolené nebo investice do podnikání.

Probuzení ekonomiky může být rychlé

Aby se vše vrátilo do původních čísel, je třeba zachovat všechna pracovní místa a to i za vysokou cenu, kterou musí stát zaměstnavatelem zaplatit. Dalším důležitým spektrem pro obnovu ekonomického růstu je záchrana podnikatelů a malých firem. V případě dodržení těchto dvou podmínek se předpokládá, že ekonomika daného státu se oživí již do několika měsíců.

Budou půjčky dražší?

Ekonomický úpadek nebude mít žádný vliv na ceny půjček, protože v České republice jsou desítky nebankovních společností, které si navzájem konkurují a tento konkurenční boj zapříčiňuje nižší úrokovou sazbu. Dražší však mohou být hypotéky a úvěry na bydlení. Při těchto typech úvěrů bývá pravidlem, že během ekonomického úpadku jsou dražší.