Inflace v Jižní Koreji zůstává vysoká, což je důvod pro další zpřísnění měnové politiky

30.12.2022

Spotřebitelská inflace v Jižní Koreji zůstala v prosinci dostatečně vysoká, aby ospravedlnila další zvyšování sazeb v příštím roce, kdy se centrální banka blíží ke konci cyklu zpřísňování měnové politiky, uvádí agentura Bloomberg.

Inflace v Jižní Koreji
Inflace v Jižní Koreji

Spotřebitelské ceny v zemi v prosinci meziročně vzrostly o 5 %, což je téměř nezměněný výsledek oproti listopadu. Ekonomové očekávali mírné zrychlení inflace na 5,1 %.

Inflace v listopadu výrazně zpomalila, což jihokorejská centrální banka přičítá především vlivu vlivu srovnávací základny. V samostatném prohlášení ministerstvo předpovědělo, že inflace se bude na začátku roku 2023 pohybovat kolem 5 %. Již dříve finanční instituce uvedla, že bude pokračovat v utahování měnové politiky, dokud se růst spotřebitelských cen bude pohybovat do 5 %.

"Inflace sice zpomaluje z předchozích maxim, ale ne dostatečně rychle," vysvětluje Ann Jaekun, analytička s pevným výnosem ve společnosti Shinhan Securities, "takže centrální banka nemá jinou možnost než opět zvýšit sazby."

Příští zasedání regulátora se uskuteční 13. ledna 2023. Očekává se, že dále zvýší základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 3,5 %.

Mezi klíčové faktory, které ovlivní rozhodování jihokorejského regulátora, bude pravděpodobně patřit to, jak dlouho se inflace udrží na této vysoké úrovni a jak dlouho bude americký Federální rezervní systém pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Mezi faktory, které podporují růst inflace v Jižní Koreji a USA, patří vysoká spotřeba. Spotřebitelé začali v letošním roce častěji navštěvovat restaurace a cestovat po zmírnění protiepidemických opatření ve snaze podpořit sektor služeb.

Centrální banka asijské země na svých dvou letošních zasedáních zvýšila úrokové sazby vždy o půl procentního bodu ve snaze dohnat Fed a omezit oslabování korejského wonu.

Od té doby však oddělení přešlo k menším krokům, které naznačují, že cílem centrálních bankéřů je uvolnit ekonomiku, jak jen to podmínky dovolí.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.