Inflace v Jižní Koreji zůstává vysoká, což je důvod pro další zpřísnění měnové politiky

30.12.2022

Spotřebitelská inflace v Jižní Koreji zůstala v prosinci dostatečně vysoká, aby ospravedlnila další zvyšování sazeb v příštím roce, kdy se centrální banka blíží ke konci cyklu zpřísňování měnové politiky, uvádí agentura Bloomberg.

Inflace v Jižní Koreji
Inflace v Jižní Koreji

Spotřebitelské ceny v zemi v prosinci meziročně vzrostly o 5 %, což je téměř nezměněný výsledek oproti listopadu. Ekonomové očekávali mírné zrychlení inflace na 5,1 %.

Inflace v listopadu výrazně zpomalila, což jihokorejská centrální banka přičítá především vlivu vlivu srovnávací základny. V samostatném prohlášení ministerstvo předpovědělo, že inflace se bude na začátku roku 2023 pohybovat kolem 5 %. Již dříve finanční instituce uvedla, že bude pokračovat v utahování měnové politiky, dokud se růst spotřebitelských cen bude pohybovat do 5 %.

"Inflace sice zpomaluje z předchozích maxim, ale ne dostatečně rychle," vysvětluje Ann Jaekun, analytička s pevným výnosem ve společnosti Shinhan Securities, "takže centrální banka nemá jinou možnost než opět zvýšit sazby."

Příští zasedání regulátora se uskuteční 13. ledna 2023. Očekává se, že dále zvýší základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 3,5 %.

Mezi klíčové faktory, které ovlivní rozhodování jihokorejského regulátora, bude pravděpodobně patřit to, jak dlouho se inflace udrží na této vysoké úrovni a jak dlouho bude americký Federální rezervní systém pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Mezi faktory, které podporují růst inflace v Jižní Koreji a USA, patří vysoká spotřeba. Spotřebitelé začali v letošním roce častěji navštěvovat restaurace a cestovat po zmírnění protiepidemických opatření ve snaze podpořit sektor služeb.

Centrální banka asijské země na svých dvou letošních zasedáních zvýšila úrokové sazby vždy o půl procentního bodu ve snaze dohnat Fed a omezit oslabování korejského wonu.

Od té doby však oddělení přešlo k menším krokům, které naznačují, že cílem centrálních bankéřů je uvolnit ekonomiku, jak jen to podmínky dovolí.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.