Co je inflace ve srozumitelném jazyce

29.05.2022

Když říkáme, že se všechno zdražuje, obvykle máme na mysli inflaci. Postupně snižuje kupní sílu peněz a "ubírá" z úspor. Podívejme se srozumitelně, co tento pojem znamená. 

Co je inflace
Co je inflace

Všude posloucháme o míře inflace a těšíme se, když slyšíme, že klesla, myslíme si, že příští měsíc budeme mít v peněženkách více peněz, že peníze, které vyděláme, budou mít větší hodnotu a naše kupní síla bude větší. To není zcela správné, je dobré, že inflace klesá, ale to neznamená, že na pultech v obchodech uvidíme nižší ceny.

Zjednodušeně řečeno, inflace znamená všeobecné zvýšení cen ve všech oblastech, i když jde o menší nebo větší zvýšení.

Nižší inflace je dobrá věc, ale neznamená nižší ceny, znamená jen pomalejší tempo růstu cen v porovnání s předchozím obdobím. Pokud se například v roce 2020 cena 1 kg cibule zvýšila o 4 koruny a v roce 2021 se cena zvýšila jen o 2 koruny, znamená to, že jsme zaznamenali pokles míry růstu ceny, ale neznamená to, že jsme zaznamenali pokles ceny za 1 kg cibule, ale že jsme zaznamenali o 50 % nižší míru růstu než v roce 2020.

Příčiny inflace

  • Nedostatek produktů na trhu může vést k inflaci na straně poptávky. Příliš velká poptávka na trhu může vést k vyšším cenám těchto produktů, t. j. k inflaci na straně poptávky.
  • Rostoucí náklady na suroviny nebo nedostatek suroviny mohou vést ke zvýšení nákladů na určité výrobky a mohou způsobit inflaci nákladů.
  • Ztráta hodnoty peněz může způsobit inflaci vyvolanou penězi. Existují situace, kdy se na trh uvede více peněz, ale poptávka a nabídka na trhu produktů zůstávají nezměněny, čímž vzniká inflace, protože peníze ztrácejí svou kupní sílu.

Jedno z mála pozitiv inflace

Všechno špatné je i na něco dobrého. Hlavní výhodou vysoké inflace je snižování ceny za půjčky, které byly získány ještě před prudkým znehodnocením peněz. Jako příklad můžeme uvést českého důchodce, kterému se automaticky zvyšuje důchod tak, aby dorovnal výši inflace. Pokud tedy splácel při nízké inflaci například 500 Kč za půjčku měsíčně a výši důchodu měl 12000 Kč tak v době vysoké inflace mu výše splátky zůstane nezměněna, zato však důchod bude pobírat podstatně vyšší. Tento příklad platí i při výši úroku. Pokud například důchodce sjednal půjčku za úrok 8% ročně a inflace je 13% tak získal půjčku takříkajíc do minusového úroku až -5% za každý rok když bude inflace takto vysoká. Ve skutečnosti tak za půjčku v tomto období neproplatí nic, ba dokonce získá.

Český statistický úřad poskytuje podrobnější informace o inflaci a vývoji cen v různých kategoriích.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.