Co je inflace ve srozumitelném jazyce

29.05.2022

Když říkáme, že se všechno zdražuje, obvykle máme na mysli inflaci. Postupně snižuje kupní sílu peněz a "ubírá" z úspor. Podívejme se srozumitelně, co tento pojem znamená. 

Co je inflace
Co je inflace

Všude posloucháme o míře inflace a těšíme se, když slyšíme, že klesla, myslíme si, že příští měsíc budeme mít v peněženkách více peněz, že peníze, které vyděláme, budou mít větší hodnotu a naše kupní síla bude větší. To není zcela správné, je dobré, že inflace klesá, ale to neznamená, že na pultech v obchodech uvidíme nižší ceny.

Zjednodušeně řečeno, inflace znamená všeobecné zvýšení cen ve všech oblastech, i když jde o menší nebo větší zvýšení.

Nižší inflace je dobrá věc, ale neznamená nižší ceny, znamená jen pomalejší tempo růstu cen v porovnání s předchozím obdobím. Pokud se například v roce 2020 cena 1 kg cibule zvýšila o 4 koruny a v roce 2021 se cena zvýšila jen o 2 koruny, znamená to, že jsme zaznamenali pokles míry růstu ceny, ale neznamená to, že jsme zaznamenali pokles ceny za 1 kg cibule, ale že jsme zaznamenali o 50 % nižší míru růstu než v roce 2020.

Příčiny inflace

  • Nedostatek produktů na trhu může vést k inflaci na straně poptávky. Příliš velká poptávka na trhu může vést k vyšším cenám těchto produktů, t. j. k inflaci na straně poptávky.
  • Rostoucí náklady na suroviny nebo nedostatek suroviny mohou vést ke zvýšení nákladů na určité výrobky a mohou způsobit inflaci nákladů.
  • Ztráta hodnoty peněz může způsobit inflaci vyvolanou penězi. Existují situace, kdy se na trh uvede více peněz, ale poptávka a nabídka na trhu produktů zůstávají nezměněny, čímž vzniká inflace, protože peníze ztrácejí svou kupní sílu.

Jedno z mála pozitiv inflace

Všechno špatné je i na něco dobrého. Hlavní výhodou vysoké inflace je snižování ceny za půjčky, které byly získány ještě před prudkým znehodnocením peněz. Jako příklad můžeme uvést českého důchodce, kterému se automaticky zvyšuje důchod tak, aby dorovnal výši inflace. Pokud tedy splácel při nízké inflaci například 500 Kč za půjčku měsíčně a výši důchodu měl 12000 Kč tak v době vysoké inflace mu výše splátky zůstane nezměněna, zato však důchod bude pobírat podstatně vyšší. Tento příklad platí i při výši úroku. Pokud například důchodce sjednal půjčku za úrok 8% ročně a inflace je 13% tak získal půjčku takříkajíc do minusového úroku až -5% za každý rok když bude inflace takto vysoká. Ve skutečnosti tak za půjčku v tomto období neproplatí nic, ba dokonce získá.

Český statistický úřad poskytuje podrobnější informace o inflaci a vývoji cen v různých kategoriích.


V důsledku úterního raketového útoku Ruska na Ukrajině byla poškozena rozvodna na bělorusko-ukrajinské hranici, která zajišťuje napájení ropovodu Družba, informoval v úterý večer maďarský veřejnoprávní zpravodajský kanál M1. V této souvislosti svolal maďarský premiér Viktor Orbán na večer zasedání Rady obrany.

Neustále o ni slyšíme a víme, jak s ní můžeme zbohatnout. Jak její hodnota stoupá a klesá. Jak je důvěryhodná a nedůvěryhodná. Co přesně je kryptoměna a jak funguje?

Digitalizace plateb způsobila revoluci ve všem, od způsobu, jakým nakupujeme produkty a služby, až po způsob, jakým sdílíme výdaje s přáteli. Bezpečnost, rychlost a pohodlí jsou jen některé z mnoha výhod, díky nimž se virtuální svět stává stále oblíbenější platební metodou.

Je běžné, že si stát půjčuje peníze, když jeho příjmy nestačí na pokrytí rozpočtových potřeb. Vysvětlíme vám, kdy si stát půjčuje peníze, jak to dělá, od koho si půjčuje a jaké jsou nejčastější metody.

Během života je třeba učinit mnoho rozhodnutí. Koupě domu je jednou z nejdůležitějších, mimo jiné proto, že vyžaduje velkou finanční investici. Z tohoto důvodu a vzhledem k finančním důsledkům se vyplatí před jakýmkoli krokem v tomto směru analyzovat, jak ušetřit, aby byla koupě domu "úspornější".