Jak být finančně a duševně vyrovnaný v dnešní náročné době inflace, drahoty a války

13.07.2022

Žijeme v době, kterou ovládají silné emoce, v níž čelíme strachu, hněvu, nejistotě, bezmoci, a často máme tendenci nechat tyto emoce, aby za nás rozhodovaly o financích. To jen zvyšuje naši nejistotu a nutí nás klást si ještě více otázek. Je však důležité, abychom při silných emocích udělali krok zpět, vzali je na vědomí, zhluboka dýchali a zjistili, "co můžeme udělat tady a teď, co můžeme ovlivnit a co ne".

Chudoba
Chudoba

V těžkých dobách, kdy čelíme situacím, na které jsme nebyli připraveni, jako je vysoká inflace, válka vzdálená jen několik stovek kilometrů nebo extrémně vysoké ceny energií, potřebujeme plán, disciplínu a klid, abychom se mohli rozhodovat co nejlépe pro sebe i pro ty, kteří jsou na naši pomoc odkázáni.

Poslední roky nám ukázaly, že mohou nastat nepředvídané situace a je dobré být na ně připraven, proto je důležité mít pohotovostní fond ve výši 3-5 platů, ze kterého je možné čerpat. Pokud takový fond nemáme, je důležité ho začít budovat, a pokud již existuje, můžeme ho navýšit o 10-20 %.

I když máte dluhy nebo je váš rozpočet pod velkým tlakem, snažte se každý měsíc dát něco stranou. Bez ohledu na to, jak malá se vám může zdát částka v porovnání se zbytkem vašeho rozpočtu, zkuste začít šetřit ještě dnes. V životě se pravděpodobně vyskytnou situace, kdy i málo bude znamenat hodně. Vytvoření tohoto návyku vám navíc dodá nesmírně důležitý pocit bezpečí, zejména nyní. Ideální je 10-20 % vašeho příjmu, ale i 5 % je lepší než nic. Snažte se také rozložit své úspory a investice, využívejte různé investiční produkty, abyste pokryli své krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle.

Nezapomeňte, že emoce jsou subjektivní pocity, nikoli fakta, takže je důležité určit, jaké poselství pro nás mají. Strach může například naznačovat, že vnímáme nebezpečí nebo hrozbu, a proto si můžeme myslet, že inspirativním rozhodnutím by bylo držet velkou hotovost nebo změnit peníze z korun na eura či dolary, abychom se ochránili před možnými problémy. Kromě toho, co nám v těchto chvílích nekontrolovaných emocí říká naše subjektivní zkušenost, je však realita jiná: český bankovní systém je velmi dobře kapitalizovaný a má dostatek peněz. Kromě toho je směnný kurz stabilní a očekává se, že koruna v letošním roce oslabí vůči jednotné měně v průměru o méně než 2 %, nebo naopak posílí.

Nakupujte s rozmyslem a sestavte si základní nákupní seznam, snažte se ho dodržovat a nakupujte jen to, co je na něm uvedeno. Pro větší nákupy si vyberte období výprodeje a darujte věci, které jsou v dobrém stavu a které již nepoužíváte. V této době neutrácejte za hlouposti a zbytečné maličkosti.

Nyní je více než kdy jindy důležité projevit solidaritu s těmi, kteří se ocitli v dramatické situaci, a to nikoliv s ohledem na jejich aktuální potřeby, ale s ohledem na potřebu trvalé podpory v dlouhodobém horizontu. Vyhledejte organizace, které pracují s uprchlíky a mají zkušenosti s řešením humanitárních krizí, a vyberte si, jaký druh podpory můžete nabídnout... Podívejte se také, jaké jsou dlouhodobé potřeby a jak můžete přispět k tomu, abyste přinesli naději těm, kteří naši podporu potřebují.

I když čelíte nejrůznějším emocím a stavům, snažte se být k sobě mírní a vzpomeňte si na obtížnou situaci, které jste čelili. Podívejte se, jaký dopad měla krize na váš život, co jste od té doby udělali jinak, jaké nové chování jste si vypěstovali, jaké životní lekce jste si odnesli. Každá krize přináší chvíle zoufalství, ale také lekce, které nás činí odolnějšími, sebejistějšími a silnějšími.

Je důležité věnovat pozornost komunikačním potřebám dětí, naslouchat jim a být s nimi. Děti potřebují vědět, že tu pro ně budete, ať se děje cokoli, že jim budete v budoucnu důvěřovat a necháte je projevit jejich emoce. Pouze pokud budete svému dítěti přístupní a otevření, můžeme s ním navázat zdravý vztah a poznat jeho obavy, frustrace a myšlenky. Vaše dítě se bude cítit bezpečně, pokud bude mít pocit, že s vámi může mluvit. Snažte se zachovat rutinní režim spánku, hry a zábavy, aby bylo prostředí co nejznámější. Tyto diskuse mohou být často náročné, ale poskytují příležitost zůstat v kontaktu a užít si společný čas.


Další články z finančního magazínu

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.

Repatriační let je let, který je organizován za účelem návratu občanů dané země zpět do jejich domovské země.

"Perplex" je anglické slovo označující stav zmatku, nejistoty nebo složitosti. Může být použito v kontextech, kdy je něco obtížné pochopit nebo vyřešit. Například: "Jsem zmatený tímto problémem,". znamená, že otázka nebo problém jsou pro vás matoucí nebo obtížně pochopitelné.