Jak být finančně a duševně vyrovnaný v dnešní náročné době inflace, drahoty a války

13.07.2022

Žijeme v době, kterou ovládají silné emoce, v níž čelíme strachu, hněvu, nejistotě, bezmoci, a často máme tendenci nechat tyto emoce, aby za nás rozhodovaly o financích. To jen zvyšuje naši nejistotu a nutí nás klást si ještě více otázek. Je však důležité, abychom při silných emocích udělali krok zpět, vzali je na vědomí, zhluboka dýchali a zjistili, "co můžeme udělat tady a teď, co můžeme ovlivnit a co ne".

Chudoba
Chudoba

V těžkých dobách, kdy čelíme situacím, na které jsme nebyli připraveni, jako je vysoká inflace, válka vzdálená jen několik stovek kilometrů nebo extrémně vysoké ceny energií, potřebujeme plán, disciplínu a klid, abychom se mohli rozhodovat co nejlépe pro sebe i pro ty, kteří jsou na naši pomoc odkázáni.

Poslední roky nám ukázaly, že mohou nastat nepředvídané situace a je dobré být na ně připraven, proto je důležité mít pohotovostní fond ve výši 3-5 platů, ze kterého je možné čerpat. Pokud takový fond nemáme, je důležité ho začít budovat, a pokud již existuje, můžeme ho navýšit o 10-20 %.

I když máte dluhy nebo je váš rozpočet pod velkým tlakem, snažte se každý měsíc dát něco stranou. Bez ohledu na to, jak malá se vám může zdát částka v porovnání se zbytkem vašeho rozpočtu, zkuste začít šetřit ještě dnes. V životě se pravděpodobně vyskytnou situace, kdy i málo bude znamenat hodně. Vytvoření tohoto návyku vám navíc dodá nesmírně důležitý pocit bezpečí, zejména nyní. Ideální je 10-20 % vašeho příjmu, ale i 5 % je lepší než nic. Snažte se také rozložit své úspory a investice, využívejte různé investiční produkty, abyste pokryli své krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle.

Nezapomeňte, že emoce jsou subjektivní pocity, nikoli fakta, takže je důležité určit, jaké poselství pro nás mají. Strach může například naznačovat, že vnímáme nebezpečí nebo hrozbu, a proto si můžeme myslet, že inspirativním rozhodnutím by bylo držet velkou hotovost nebo změnit peníze z korun na eura či dolary, abychom se ochránili před možnými problémy. Kromě toho, co nám v těchto chvílích nekontrolovaných emocí říká naše subjektivní zkušenost, je však realita jiná: český bankovní systém je velmi dobře kapitalizovaný a má dostatek peněz. Kromě toho je směnný kurz stabilní a očekává se, že koruna v letošním roce oslabí vůči jednotné měně v průměru o méně než 2 %, nebo naopak posílí.

Nakupujte s rozmyslem a sestavte si základní nákupní seznam, snažte se ho dodržovat a nakupujte jen to, co je na něm uvedeno. Pro větší nákupy si vyberte období výprodeje a darujte věci, které jsou v dobrém stavu a které již nepoužíváte. V této době neutrácejte za hlouposti a zbytečné maličkosti.

Nyní je více než kdy jindy důležité projevit solidaritu s těmi, kteří se ocitli v dramatické situaci, a to nikoliv s ohledem na jejich aktuální potřeby, ale s ohledem na potřebu trvalé podpory v dlouhodobém horizontu. Vyhledejte organizace, které pracují s uprchlíky a mají zkušenosti s řešením humanitárních krizí, a vyberte si, jaký druh podpory můžete nabídnout... Podívejte se také, jaké jsou dlouhodobé potřeby a jak můžete přispět k tomu, abyste přinesli naději těm, kteří naši podporu potřebují.

I když čelíte nejrůznějším emocím a stavům, snažte se být k sobě mírní a vzpomeňte si na obtížnou situaci, které jste čelili. Podívejte se, jaký dopad měla krize na váš život, co jste od té doby udělali jinak, jaké nové chování jste si vypěstovali, jaké životní lekce jste si odnesli. Každá krize přináší chvíle zoufalství, ale také lekce, které nás činí odolnějšími, sebejistějšími a silnějšími.

Je důležité věnovat pozornost komunikačním potřebám dětí, naslouchat jim a být s nimi. Děti potřebují vědět, že tu pro ně budete, ať se děje cokoli, že jim budete v budoucnu důvěřovat a necháte je projevit jejich emoce. Pouze pokud budete svému dítěti přístupní a otevření, můžeme s ním navázat zdravý vztah a poznat jeho obavy, frustrace a myšlenky. Vaše dítě se bude cítit bezpečně, pokud bude mít pocit, že s vámi může mluvit. Snažte se zachovat rutinní režim spánku, hry a zábavy, aby bylo prostředí co nejznámější. Tyto diskuse mohou být často náročné, ale poskytují příležitost zůstat v kontaktu a užít si společný čas.


Další články z finančního magazínu

Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

Přestože všichni denně používáme peníze, málokdo s nimi umí dobře hospodařit. Proč je právě to, co nás obklopuje, nejtěžší zvyknout si na racionální používání? Podívejme se, co by měl každý dospělý člověk vědět a používat, aby mohl inteligentně plánovat svou finanční situaci.

Malá online půjčka vám může pomoci zaplatit věci, které chcete, když nemáte hotovost. Výběr peněz však může být poměrně komplikovaný. Zahájení procesu žádosti o úvěr bez znalosti podrobností může vést k zamítnutí vaší žádosti. Zjistěte, co můžete udělat, abyste zvýšili své šance na schválení.