Jak funguje vkladomat - návod, tipy, poplatky

24.05.2022

Pracujete v profesi, ve které převládají platby v hotovosti? Nebo možná provozujete obchod a pravidelně vkládáte hotovost na bankovní účet? Pokud jste na jednu nebo více z těchto otázek odpověděli kladně, pravděpodobně již znáte výhody používání vkladomatů,

Vkladomat
Vkladomat

Zařízení, která umožňují převod finančních prostředků od majitele účtu do banky. Jak funguje vkladomat? Nebudou za jeho používání žádné dodatečné náklady?

Jak funguje vkladomat? Praktické pokyny krok za krokem

Používání vkladového bankomatu je velmi podobné používání bankomatu s jedním zásadním rozdílem - namísto výběru finančních prostředků z účtu je fyzicky vložíte do pokladny bankomatu a vložená částka se téměř okamžitě připíše na váš účet. Zde jsou tři kroky vkládání finančních prostředků na účet pomocí bankomatu.

Připravte si bankovky a kartu (nebo telefon)

Než začnete vkládat, bankovky si je pečlivě přepočítejte - automaty vyžadují, abyste před přepočtem bankovek nahlásili částku, kterou chcete vložit. Tyto automaty zpracovávají všechny nominální hodnoty. Ujistěte se, že bankovky nejsou poškozené, promáčené nebo slepené.

Když jsou peníze připraveny, vložte kartu do automatu a vyberte možnost vkladu v hotovosti. Pokud zařízení funguje jako bankomat i jako vkladomat, stiskněte příslušné tlačítko na obrazovce zařízení.

Vložte hotovost do bankomatu

Po autorizaci totožnosti vkladatele je čas vložit peníze do příslušné přihrádky. Po zavření přihrádky automat automaticky přepočítá finanční prostředky a zobrazí podrobný výsledek výpočtů - celkovou hodnotu vkladu a počet jednotlivých nominálních hodnot. V tomto okamžiku můžete přidat druhý balík finančních prostředků nebo transakci zrušit.

Potvrzení vkladu

Po potvrzení transakce by vás zařízení mělo požádat o papírové potvrzení vkladu - můžete si vyžádat výtisk nebo jej zrušit. Tento dokument může být užitečný v případě možné stížnosti. Pokud jste použili platební kartu, nezapomeňte ji z vkladomatu vyjmout.

Krátce po provedení celého postupu by měly být na náš účet připsány peníze, které jsme zaplatili. Je však třeba pamatovat na to, že v případě bankomatů, které nepatří naší bance, může být doba čekání o něco delší.

Může být používání bankomatů spojeno s náklady?

Téměř všechny přední banky nabízejí bezplatné používání své sítě bankomatů. Situace se může změnit u externích automatů, například automatů patřících do externích sítí, jako jsou Euronet nebo Planet Cash - tehdy se poplatek vybírá procentem z výše vkladu nebo fixním poplatkem. Takové bankomaty a vkladomaty nedoporučujeme.

Popularita vkladomatů neustále roste. V letech 2015 až 2022 banky a sítě třetích stran zdvojnásobily počet dostupných automatů.

Bankovní magazín

Přečtěte si jako první, co je nového

Pracujete v profesi, ve které převládají platby v hotovosti? Nebo možná provozujete obchod a pravidelně vkládáte hotovost na bankovní účet? Pokud jste na jednu nebo více z těchto otázek odpověděli kladně, pravděpodobně již znáte výhody používání vkladomatů,

Někdy se stane, že potřebujeme půjčit peníze ať už to je na auto, televizi nebo novou koženou sedačku do obývacího pokoje. Nejvhodnější půjčky jsou ty bankovní, neboť u nebankovních půjček zaplatíme mnohem více na úrocích, které nám nebankovní společnosti nabídnou.

Přinášíme vám 10 možných důvodech kdy je na zvážení výměna vaší banky. V Česku stejně jako v celé EU je totiž možné bezplatně si přenést bankovní účet ke konkurenci. Většina zákazníků ani netuší jaký je přenos jednoduchý. Stačí si vybrat novou banku, která se o vše a bezplatně postará za vás. Dávejte však pozor, abyste jak se říká nešly z...