Jak ušetřit za plyn: 16 jednoduchých tipů, jak snížit účty za plyn

27.05.2022

Účet za plyn je jedním z mnoha výdajů, které musí hradit téměř každá česká rodina. Vědět, jak ušetřit za plyn, znamená snížit náklady a zaručit výraznou úsporu na účtech, ale především znamená lépe řídit své spotřební návyky, zejména v době hospodářské krize a vysokých cen energií.

Jak ušetřit za plyn
Jak ušetřit za plyn

Tři hlavní důvody, proč čeští spotřebitelé používají plyn, jsou:

 • Vaření a pečení potravin
 • Výroba teplé vody v plynových kotlích
 • Vytápění domů v zimních měsících

O tom, zda domácnost spotřebuje více nebo méně plynu, nerozhoduje pouze počet členů domácnosti, ale především její spotřební zvyklosti. Rozhodující vliv má chování jednotlivců: při stejném kotli a stejném počtu členů domácnosti se může spotřeba plynu v jednotlivých rodinách značně lišit. Jak tedy můžete ušetřit za plyn, když jeho cena rychle roste?

Spotřebu plynu ovlivňují v zásadě čtyři parametry:

 • Zeměpisná oblast bydliště
 • Účinnost topného systému
 • Plocha domu
 • Tepelná izolace

Připravili jsme pro vás 16 tipů, které vám pomohou snížit vaše výdaje a výrazně ušetřit na plynu.

1. PROVÁDĚT PRAVIDELNOU ÚDRŽBU KOTLŮ A RADIÁTORŮ

Nejde jen o vylepšení energie. Šetřit plynem znamená také sledovat, co se v domě již nachází. Nefunkční topný systém zvyšuje plýtvání. V souladu se zákonem by se kontrola a čištění kotle měly provádět nejméně jednou ročně. Totéž platí pro radiátory. K odstranění vzduchových bublin, které snižují účinnost topného systému, je nutná pravidelná údržba. Tento úkon by se měl provádět v létě, kdy se radiátory nepoužívají.

2. NASTAVTE IDEÁLNÍ TEPLOTU KOTLE

S předchozím bodem úzce souvisí regulace teploty kotle, která je zásadní pro úsporu účtů za plyn. V překladu, není třeba vytvářet tropické klima, abyste si doma vytvořili pohodlí. Pokud máte starý systém a můžete si dovolit vynaložit peníze na jeho výměnu, můžete zvážit instalaci kondenzačního kotle. Tento typ systému funguje lépe při nízkých teplotách, šetří účty za plyn a životní prostředí.

3. INSTALACE TERMOSTATICKÝCH VENTILŮ NA RADIÁTORY

termostatické ventily jsou velmi cenné. Tato zařízení nahrazují tradiční ruční ventily a udržují konstantní teplotu regulací množství horké vody. Náklady na instalaci termostatického ventilu se pohybují od 1 000 do 2 500 Kč za radiátor v závislosti na prvcích, které radiátor tvoří. Vaše náklady se sníží, pokud jsou termostatické ventily nastaveny na hodnoty 1 až 3.

4. VYTÁPĚTE POUZE OBYTNÝ PROSTOR

Mějte svůj domov pod kontrolou a vytápějte pouze obytné prostory. Máte v domě nebo v místnostech, kde se rozhodně nebydlí, staré potrubí? I to se podepisuje na nadměrných účtech za energie. Kromě toho, pokud není obsazeno velké množství místností, není třeba je vytápět.

5. POUŽÍVÁNÍ TEPELNÝCH ČERPADEL

Zvažte instalaci tepelných čerpadel. Tato zařízení využívají obnovitelnou energii, která se rozptýlí do životního prostředí, a spotřebují méně elektřiny nebo fosilních paliv než tradiční kotle. Počáteční investice je vysoká, ale díky daňovým odpočtům se vrátí za méně než deset let.

6. VYBAVTE SE SOLÁRNÍM TERMÁLNÍM SYSTÉMEM

Další ekologickou formou úspory plynu jsou solární termické systémy. V kombinaci s tradičním kotlem vyrábějí teplou vodu i v zimních měsících, což zaručuje snížení účtů za energie. Jejich princip fungování je jednoduchý a inovativní a záruka je až 30 let.

7. PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ NABÍDKY NA TRHU

Ušetřit za plyn znamená také umět porovnávat tarify. Konkurenční trh podporuje snižování nákladů. Proto je prověření nabídek a případná změna dodavatele rozumným způsobem, jak optimalizovat náklady na účet za plyn.

8. VYUŽÍVEJTE STÁTNÍ DOTACE

Závažnou chybou, kterou byste neměli dělat, když přemýšlíte o tom, jak ušetřit na plynu, je přehlížet státní dotace. Dopad státních ekologických bonusů je střednědobý až dlouhodobý a umožňuje amortizovat počáteční náklady na instalaci fotovoltaických nebo solárních systémů. Pro skutečně relevantní rozhodnutí je vždy dobré ověřit, jaké dotace nabízí zákon platný v době výběru.

9. ZAJISTITE KONSTANTNÍ TEPLOTU

Udržujte v domě stálou teplotu. Tím se šetří plyn i kotel. Není dobré vypínat a zapínat kotel během dne. Je to proto, že aby se vyrovnal ztracený rozdíl konstantní teploty, musí kotel běžet na plné obrátky.

10. DVEŘE A OKNA

Velký význam mají také dveře a okna. Použití lepicích izolačních pásů na nich výrazně snižuje tepelné ztráty a omezuje průvan. Pokud to ekonomická situace dovoluje, je vhodné investovat také do oken a dveří s vysokou tepelnou ochranou, které mohou zlepšit komfort bydlení a zároveň zaručit výrazné úspory na účtech.

11. VĚTRAJTE NÁRAZOVO

Větrání by mělo být rychlé. Pokud v zimě otevřete všechna okna, vzduch se vymění během dvou minut a nestihne ochladit předměty v domácnosti. Naopak dlouhé větrání ochlazuje stěny, nábytek a dokonce i podlahu.

12. NEZAKRÝVEJTE RADIATROY

S ničím a dokonce ani s mokrým prádlem. Pozor také na věci v blízkosti radiátoru, které by mohly bránit průchodu tepla, jako jsou záclony, závěsy, stoly, židle a jiný nábytek. Pravidelně odstraňujte prach z radiátorů pomocí hadříku navlhčeného V horké vodě a v octě.

13. ŠETŘTE I V KUCHYNI

Při vaření existuje několik triků, jak optimalizovat spotřebu a ušetřit plyn. Stačí například postavit hrnce na sporák podle jejich průměru, přikrýt je pokličkou a chvíli před koncem vaření vypnout plyn, aby se využilo zbytkové teplo. Chcete-li snížit účty za plyn, nezapomeňte pravidelně čistit hořáky plynového sporáku. Pokud je jejich plamen žlutý, znamená to, že mají nedostatek kyslíku a jsou ucpané. Pro vaření použijte tlakový hrnec. Velkou výhodou tlakových hrnců, které jsou v kuchyních již dlouho oblíbené, je, že uvaří jídlo v rekordním čase. Před nalitím vody do hrnce ji ohřejte v konvici, protože již ohřátá voda se vaří rychleji.

14. ŠETŘTE I V KOUPELNĚ

Dejte přednost rychlému sprchování před dlouhými koupelemi: tento tip vám umožní výrazně ušetřit za plyn, protože při koupeli se spotřebuje v průměru 3 až 5krát více vody než při sprchování, a tedy i více plynu na její ohřev. Umyjte si ruce a obličej mýdlem ve studené vodě.

Nainstalujte zařízení pro úsporu vody, jako je sprchová hlavice nebo úsporná hlavice umyvadla: toto řešení, které se instaluje na vodovodní hlavici, je účinné a nevyžaduje velké investice (přibližně 200 Kč).

15. IZOLUJTE POTŘUBÍ

Tepelným ztrátám zabrání také izolace topných trubek, tj. jejich pokrytí tepelnou izolací. To není zanedbatelné, zejména v místnostech, které nejsou vytápěné, jako je garáž nebo sklep.

16. KONTROLUJTE SVOU SPOTŘEBU

Snížení účtů za plyn znamená, že budete pečlivě sledovat svou spotřebu energie a lépe ji kontrolovat. Například s termostatem Wi-Fi můžete spravovat spotřebu na dálku. V praxi můžete regulovat vytápění z mobilního telefonu, tabletu nebo počítače pomocí speciální aplikace. Toto zařízení vám také umožní odhadnout spotřebu plynu a v případě potřeby změnit své návyky.

Na závěr

Pro snížení účtů za plyn a úsporu nákladů na vytápění lze použít několik strategií, z nichž nejjednodušší a nejlevnější je nastavení teploty v každé místnosti podle jejích potřeb.

Doporučené teploty v místnostech domu:

 • 16 °C v ložnici ; 
 • 18 °C v obytných místnostech, jako je obývací pokoj a jídelna;
 • 22 °C v koupelně, když se používá (17 °C po zbytek dne);
 • 14 °C v málo využívaných místnostech, jako je sklep a sklad.

Finanční zprávy

Přečtěte si, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.