Jak získat kapitál v počáteční fázi podnikání?

06.07.2022

Najít podnikatelského investora, který by investoval do vašeho podnikání/nápadu, už není problém. Zjistěte, proč a jak najít podnikatelského investora, na co si dát pozor a další informace.

Investor
Investor

Kdo je podnikatelský investor?

Podnikatelský investor je bohatý člověk, který investuje do začínajících podniků. Často je to člověk, který sám vybudoval několik úspěšných podniků. Podnikaví investoři jsou ochotni podstoupit větší riziko, ale požadují nadprůměrné výnosy. Investují ve fázích, kdy společnost nemůže získat bankovní úvěr a je příliš málo rozvinutá na to, aby o ni měli zájem investoři rizikového kapitálu.

Proč je podnikatelský investor nejlevnější formou kapitálu v rané fázi podnikání?

Když se mladý podnikatel chystá začít podnikat, nemá ještě mnoho kontaktů a vazeb ve světě podnikání. Kromě finanční podpory vám podnikatelský investor otevře dveře k obchodním partnerům, často vám předá cenné praktické know-how a zkušenosti získané v průběhu let a zapojí vás do své sociální sítě.

Jak mohu najít investora do podnikání?

Máte dvě možnosti:

  1. Vytvořte si seznam lidí, kteří by pro vás mohli být zajímavými obchodními investory (konkrétní lidé), a sami je kontaktujte.
  2. Najměte si finančního makléře, který vám přinese profil investorů, o které máte zájem (stojí to nějaké peníze, ale ušetří to čas). Ujistěte se, že jste si vybrali zkušeného makléře s referencemi. Tuto možnost důrazně doporučujeme nezkušeným podnikatelům.

Příprava materiálů pro matchmaking

Investiční návrh (maximálně jedna strana A4) je dokument ("prodejní dopis"), ve kterém popíšete svůj nápad, jaký problém řešíte, jak ho řešíte, jaký existuje trh, jakou přidanou hodnotu vytvoříte, co očekáváte od investora a co mu nabízíte jako výstup.

Shrnutí (maximálně dvě strany A4) je dokument shrnující váš podnikatelský plán. Obsahově je částečně podobný výše uvedenému, ale důraz není kladen na dopad dokumentu na prodej, ale na shrnutí podnikatelského plánu. Klíčovými složkami jsou problém, který řešíte, způsob jeho řešení, velikost trhu, vize, kdo je v týmu (30 % rozhodnutí bude založeno na hodnocení týmu), stručný přehled finančního a marketingového plánu, výstup investora atd.

Podnikatelský plán

Podnikatelský plán (neměl by mít více než 25 stran bez příloh - pokud je delší, promarnili jste několik příležitostí, protože investoři nemají čas číst romány) je nejdůležitějším dokumentem. Potřebujete ji hlavně pro sebe, protože investor se obvykle rozhoduje, zda investovat, pouze na základě shrnutí a prezentace. Podnikatelský plán by měl co nejobjektivněji představovat vaše představy zaznamenané na papíře. Před předložením podnikatelského plánu byste si také měli nechat od investora podepsat dohodu o mlčenlivosti.

Jak se mám investorovi představit?

Nejprve si připravte minutový projev - návnadu, která má investora přesvědčit, aby vás pozval na pohovor. Můžete ji použít kdykoli: na schůzce, na chodbě, na narozeninové oslavě kamaráda, kdekoli, kde potkáte člověka, který je pro vás potenciálním investorem.

Po příchodu na schůzku/pohovor si připravte pětiminutovou prezentaci (a delší dvacetiminutovou prezentaci, pokud má daná osoba více času). Při prezentaci buďte sebevědomí, věřte ve svůj nápad (pokud o něm pochybujete vy, proč by o něm měl pochybovat někdo jiný?) a buďte nadšení - ale rozhodně zůstaňte profesionální i přes tlak.

Po schůzce převezměte iniciativu vy - nečekejte, až ji převezme investor.

Příchod obchodního investora je jako svatba. Proto si dobře rozmyslete, zda jste kompatibilní a zda mezi vámi funguje chemie. Budete s ním v dobrém i zlém.

Investici do podnikání můžete získat také z nebankovní půjčky. Je však důležité abyste byli přesvědčeni, že váš podnikatelský plán bude určitě úspěšný.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.

TIP PRO VÁS:

Dobrým řešením pro spotřebitele, kteří mají záznam v registru dlužníků a potřebují naléhavě peníze je "jistá půjčka bez registru". Získat ji lze online a to prostřednictvím jednoduchého online formuláře.