Jak získat kapitál v počáteční fázi podnikání?

06.07.2022

Najít podnikatelského investora, který by investoval do vašeho podnikání/nápadu, už není problém. Zjistěte, proč a jak najít podnikatelského investora, na co si dát pozor a další informace.

Investor
Investor

Kdo je podnikatelský investor?

Podnikatelský investor je bohatý člověk, který investuje do začínajících podniků. Často je to člověk, který sám vybudoval několik úspěšných podniků. Podnikaví investoři jsou ochotni podstoupit větší riziko, ale požadují nadprůměrné výnosy. Investují ve fázích, kdy společnost nemůže získat bankovní úvěr a je příliš málo rozvinutá na to, aby o ni měli zájem investoři rizikového kapitálu.

Proč je podnikatelský investor nejlevnější formou kapitálu v rané fázi podnikání?

Když se mladý podnikatel chystá začít podnikat, nemá ještě mnoho kontaktů a vazeb ve světě podnikání. Kromě finanční podpory vám podnikatelský investor otevře dveře k obchodním partnerům, často vám předá cenné praktické know-how a zkušenosti získané v průběhu let a zapojí vás do své sociální sítě.

Jak mohu najít investora do podnikání?

Máte dvě možnosti:

  1. Vytvořte si seznam lidí, kteří by pro vás mohli být zajímavými obchodními investory (konkrétní lidé), a sami je kontaktujte.
  2. Najměte si finančního makléře, který vám přinese profil investorů, o které máte zájem (stojí to nějaké peníze, ale ušetří to čas). Ujistěte se, že jste si vybrali zkušeného makléře s referencemi. Tuto možnost důrazně doporučujeme nezkušeným podnikatelům.

Příprava materiálů pro matchmaking

Investiční návrh (maximálně jedna strana A4) je dokument ("prodejní dopis"), ve kterém popíšete svůj nápad, jaký problém řešíte, jak ho řešíte, jaký existuje trh, jakou přidanou hodnotu vytvoříte, co očekáváte od investora a co mu nabízíte jako výstup.

Shrnutí (maximálně dvě strany A4) je dokument shrnující váš podnikatelský plán. Obsahově je částečně podobný výše uvedenému, ale důraz není kladen na dopad dokumentu na prodej, ale na shrnutí podnikatelského plánu. Klíčovými složkami jsou problém, který řešíte, způsob jeho řešení, velikost trhu, vize, kdo je v týmu (30 % rozhodnutí bude založeno na hodnocení týmu), stručný přehled finančního a marketingového plánu, výstup investora atd.

Podnikatelský plán

Podnikatelský plán (neměl by mít více než 25 stran bez příloh - pokud je delší, promarnili jste několik příležitostí, protože investoři nemají čas číst romány) je nejdůležitějším dokumentem. Potřebujete ji hlavně pro sebe, protože investor se obvykle rozhoduje, zda investovat, pouze na základě shrnutí a prezentace. Podnikatelský plán by měl co nejobjektivněji představovat vaše představy zaznamenané na papíře. Před předložením podnikatelského plánu byste si také měli nechat od investora podepsat dohodu o mlčenlivosti.

Jak se mám investorovi představit?

Nejprve si připravte minutový projev - návnadu, která má investora přesvědčit, aby vás pozval na pohovor. Můžete ji použít kdykoli: na schůzce, na chodbě, na narozeninové oslavě kamaráda, kdekoli, kde potkáte člověka, který je pro vás potenciálním investorem.

Po příchodu na schůzku/pohovor si připravte pětiminutovou prezentaci (a delší dvacetiminutovou prezentaci, pokud má daná osoba více času). Při prezentaci buďte sebevědomí, věřte ve svůj nápad (pokud o něm pochybujete vy, proč by o něm měl pochybovat někdo jiný?) a buďte nadšení - ale rozhodně zůstaňte profesionální i přes tlak.

Po schůzce převezměte iniciativu vy - nečekejte, až ji převezme investor.

Příchod obchodního investora je jako svatba. Proto si dobře rozmyslete, zda jste kompatibilní a zda mezi vámi funguje chemie. Budete s ním v dobrém i zlém.

Investici do podnikání můžete získat také z nebankovní půjčky. Je však důležité abyste byli přesvědčeni, že váš podnikatelský plán bude určitě úspěšný.


Flexibilní půjčka je velmi oblíbeným produktem, protože se splácí flexibilně. Co vlastně znamená flexibilní splácení úvěru? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, půjčka s flexibilním splácením znamená, že klient splácí svůj úvěr, a když potřebuje další finanční prostředky, jednoduše si část splácených peněz znovu půjčí.

Je možné získat půjčku i ve výši 2 000 Kč na zaplacení jedné urgentní faktury? Je to jen taková malá částka, kterou bych byl schopen splatit ihned v den výplaty.

Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.

Přemýšleli jste někdy o tom, čím jsou výjimeční ti, kteří dnes vedou více než finančně vyrovnaný život? Mnozí z těch, které lze dnes považovat za finančně zodpovědné lidi, začínali přesně tam, kde jste nyní vy. Co však dělali jinak, bylo osvojení si několika návyků, které při měsíčním uplatňování změnily jejich myšlení a pomohly jim být vytrvalí a...

Chtěla bych znát odpověď na otázku, že co je to devizová intervence a kdyby bylo možné, tak jazykem abych tomu rozuměla. Děkuji.

Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.

TIP PRO VÁS:

Dobrým řešením pro spotřebitele, kteří mají záznam v registru dlužníků a potřebují naléhavě peníze je "jistá půjčka bez registru". Získat ji lze online a to prostřednictvím jednoduchého online formuláře.