Je to možná i půjčka bez registru ? Jaké jsou podmínky a vše, co potřebujete vědět

25.04.2021

Široká škála společností poskytujících nebankovní půjčky zpřístupňuje finanční produkty většímu počtu zákazníků. Obzvláště oblíbené jsou půjčky bez registru, tedy takové, u kterých se nezohledňuje úvěrová historie dlužníka v bankovních a nebankovních registrech BRKI, NRKI a SOLUS. 

Půjčka bez registru
Půjčka bez registru

K zařazení do takového registru stačí nezaplacení dvou splátek nebo prodlení s platbou delší než 60 dnů a obvykle je velmi obtížné dosáhnout vymazání záznamu, což ztěžuje například nákup zboží na splátky nebo pořízení paušálů u mobilního operátora.

Půjčka bez registru je také velmi výhodná pro mladé lidi, kteří teprve začínají svůj profesní život, často nemají žádnou úvěrovou historii a některé nebankovní společnosti jim odmítají půjčku poskytnout.

Jaké údaje lze nalézt v registru?

Uložené údaje mohou obsahovat informace o finančních závazcích klienta, a to jak o těch, které byly splaceny včas, tak o těch, které splaceny nebyly. Jedná se např. o splátky úvěrů na nákup zboží na splátky, studentské úvěry, hypoteční úvěry, revolvingové úvěry a neúčelové úvěry. Finanční subjekty do registru přenášejí také informace týkající se kreditních a debetních karet, jakož i čerpání debetního limitu na běžném účtu nebo úvěrových záruk.

Pro mnoho lidí je důležité, jak dlouho zůstanou data v registru. Ukazuje se, že hodně záleží na tom, zda jsou splátky placeny včas. Důležité je také to, zda klient při podpisu smlouvy nebo založení bankovního účtu udělil souhlas se zpracováním svých údajů i po splacení závazku. Pokud je splátka provedena včas, budou údaje klienta uloženy v registru pouze po dobu splácení závazku (pokud klient neudělí souhlas se zpracováním údajů). V případě předčasného splacení mohou být údaje klienta uloženy v registru a předány bez souhlasu klienta po dobu max. 5 let.

Poskytnutí půjčky bez registu - jak to funguje?

Záznam v registru úvěrových informací je problematický pouze v případě, že klient měl v posledních pěti letech problémy se splácením finančních závazků. Musíte vzít v úvahu skutečnost, že údaje jsou uchovávány, pokud došlo k prodlení se splácením úvěru delšímu než 60 dnů.

Pro osoby, které mají záporný záznam v registru, je jediným řešením, jak si půjčit peníze od společností působících ve finančním sektoru, využití tzv. půjčky bez registru. Jedná se o půjčku poskytovanou nebankovními společnostmi, kde věřitel nezohledňuje informace z registru. Proto tento typ půjčky nejčastěji využívají lidé, kteří měli problémy se splácením, ale také ti, kteří mají půjčky v několika dalších finančních subjektech - v bankách i nebankovních společnostech.

Půjčka bez registru je oblíbená i mezi velmi mladými lidmi, obvykle do 21 let, kteří nemají prakticky žádnou úvěrovou historii.