Kapesní pro děti. Jaká je jeho správná výška?

08.07.2022

Kapesné není právo dítěte, ale jeho povinnost a způsob, jak děti skutečně naučit zacházet s penězi. Zjistěte, jak stanovit správnou výši kapesného pro vaše dítě, aby skutečně sloužilo svému účelu.

Kapesní pro děti
Kapesní pro děti

Vaše dítě se musí naučit rozumět penězům - odkud pocházejí, jak se utrácejí a hlavně, že jsou omezené. Kapesné je v tomto ohledu velmi užitečné, zejména v dnešní době, kdy dospělí stále častěji platí kreditními kartami a děti se těžko učí sledovat dospělé. Pro největší děti může kapesné dokonce simulovat povinnosti dospělých a připravit je na samostatný život.

Kdy je správný čas, aby dítě začalo dostávat kapesné?

Každé dítě je jiné a každá domácnost je jiná. Záleží na vás, kdy začnete dítěti dávat kapesné (a zda vůbec), ale odborníci se obecně shodují, že dítě před čtvrtým rokem věku je na tuto zodpovědnost příliš malé.

Mnoho lidí má ve zvyku odměňovat své dítě penězi za každodenní pomoc v domácnosti. To nedává smysl, protože ani za domácí práce nejste placeni. Můžete mu však dávat další odměny za věci, které dělá mimo běžný režim.

S věkem samozřejmě souvisí i způsob vyplácení kapesného. Pokud je u starších dětí běžné, že dostávají kapesné jednou měsíčně (když rodiče dostávají výplatu), měli byste zvážit menší týdenní kapesné pro mladší děti, protože malé děti nejsou schopny plánovat na delší období.

Kapesné pro mladší děti

Pokud jsou výdaje spojené s dítětem spojeny s obecnými výdaji, jako je strava, oblečení nebo bydlení, nelze kapesné spojovat se skutečnými výdaji. V tomto případě navrhujeme, aby kapesné bylo dostatečně vysoké na pokrytí malého požitku. Pokud je dítě zvyklé dostávat čokoládovou tyčinku, když jde do obchodu, mělo by dostat kapesné, aby si ji mohlo koupit samo a začít si uvědomovat peníze.

Na druhou stranu někteří lidé také doporučují, aby dítě dostávalo kapesné ve výši, v jaké je staré. Pětileté dítě 100 kč, šestileté 150 Kč atd. Především je však důležité přizpůsobit kapesné vlastním schopnostem. Pokud je důležité, aby se děti vedle kapesného učily finanční odpovědnosti, mělo by být jejich kapesné založeno také na finanční odpovědnosti rodičů. Nemá také smysl soutěžit s ostatními rodinami v sousedství nebo s vrstevníky a spolužáky vašeho dítěte, pokud jde o kapesné. Ani když vaše dítě vyroste, nebude moci v práci požadovat vyšší plat jen proto, že jeho soused má vyšší plat.

Dětské kapesné je určeno na učení. Je lepší dělat chyby dnes a poučit se z nich, než vychovávat mladého dospělého bez znalostí hospodaření s penězi. Proto mu neříkejte, jak má utrácet kapesné, a nenadávejte mu, když udělá chybu. Raději s ním promluvte a pomozte mu pochopit, proč je jeho chování špatné.

Kapesné u staršího dítěte

Když vaše dítě nastoupí na střední školu, je čas na větší kapesné, které mu pomůže převzít některé povinnosti. Proberte s dítětem, jaké výdaje bude hradit ze svého kapesného, nebo ještě lépe, vyzvěte ho, aby samo navrhlo, jaké kapesné bude mít a jak je použije. Níže uvedený nástroj vám pomůže.

Vyšší kapesné použijte na pokrytí měsíčního předplatného nebo používání mobilního telefonu, částky, kterou dítě měsíčně platí za jízdenky na autobus nebo vlak, školní obědy, sportovní poplatky atd. Tato částka slouží k pokrytí měsíčních výdajů vašeho dítěte.

Kromě kapesného by vašemu dítěti mělo zůstat něco na zábavu nebo koníčky a něco na spoření. Pokud si to můžete dovolit, je rozumné přidat k běžným výdajům dítěte 30% příspěvek, který můžete použít podle svého uvážení. Tento příspěvek může pokrýt například výlet do kina, pizzu s přáteli nebo narozeninový dárek pro kamaráda.

Dítě samozřejmě nesmí utratit všechny peníze najednou. Když se s dítětem dohodnete na výši kapesného, měli byste se také dohodnout, kolik procent z kapesného (doporučuje se 10 %) bude dítě odkládat na dlouhodobé spoření. Tuto částku, která se časem nashromáždí, můžete použít na větší nákupy: například na nový mobilní telefon, počítač, jízdní kolo nebo dokonce řidičský průkaz.

Dospívající se tak naučí, že velká část jeho příjmu jde vždy na pokrytí životních nákladů a je na něm, aby se rozhodl, jak utratí zbytek. Naučí se také, že pokud budou příliš utrácet, může se stát, že jim dojdou peníze na účtu a budou si muset půjčit nebo sáhnout do úspor.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.

TIP PRO VÁS:

Půjčka pro každého, to je produkt, který vám nabízíme s možností okamžitého pořízení. Pokud potřebujete finanční prostředky, obraťte se na nás. Je to jednoduché, bezpečné a rychlé.