Které země jsou nejbohatší na světě?

08.06.2022

Hovoříme-li o nejbohatších zemích světa, je především důležité vědět, zda hovoříme o výši příjmů ve finančním vyjádření. I když je docela možné, že se najdou tací, kteří tvrdí a preferují, že o bohatství lze mluvit různými způsoby - o bohatství ve smyslu štěstí, o bohatství ve smyslu lásky atd. Tento článek se však zabývá těmi zeměmi světa, které patří mezi nejbohatší z hlediska HDP (hrubého domácího produktu) na obyvatele - protože tak se bohatství země skutečně měří.

Nejbohatší země na světě
Nejbohatší země na světě

Když mluvíme o nejbohatší zemi světa, jistě se najde spousta lidí, kteří nám budou tvrdit, že země jako USA a Čína jsou "šlehačkou na dortu". Přestože často slýcháme, že lidé v těchto zemích vydělávají více než většina z nás a mají peněženky plné dolarů, USA ani Čína nejsou na vrcholu žebříčku nejbohatších zemí. Je to proto, že ačkoli USA i Čína mají velmi silné ekonomiky, jejich HDP na obyvatele je nižší, když vydělíme jejich HDP počtem obyvatel.

HDP je hrubý domácí produkt a představuje hodnotu zboží a služeb, které země vyprodukuje za rok. HDP na obyvatele se pak vydělí počtem obyvatel dané země. Tento výpočet je standardním měřítkem toho, kolik peněz vyprodukuje obyvatelstvo každé země. Tímto způsobem lze vytvořit souvislost mezi HDP země a životní úrovní jejího obyvatelstva, i když se příjmy jednotlivých domácností přirozeně liší.

10. SAN MARINO (HDP 63 414 USD NA OBYVATELE)

San Marino zní tak lahodně - slunce, lahodné víno a krásná příroda. A to jsou věci, které najdete v této malé zemi na severu Itálie.

Kromě masivního vývozu textilu, elektroniky a vína je jedním z hlavních zdrojů příjmů cestovní ruch.

San Marino je dokonalým příkladem převahy kvality nad kvantitou. S pouhými 33 000 obyvateli je jednou z nejmenších zemí na světě.

Věděli jste že ?

San Marino je na 5. místě v žebříčku nejmenších zemí světa?

9. ŠVÝCARSKO (HDP 64 712 USD NA OBYVATELE)

Jsme si jisti, že to není poprvé, co slyšíte, že Švýcarsko je bohatá země - a nebude to ani naposledy. Švýcarsko je na tomto seznamu již řadu let. Švýcarsko je známé nejen díky bankovnictví, ale také díky hodinkám, čokoládě a jedinečné idylické krajině, takže není divu, že tyto vlastnosti přinášejí velké peníze.

Věděli jste že ?

Švýcarsko je považováno za zemi, kde se nejvíce lidí dožívá 100 a více let?

8. KUVAJT (HDP 71 943 USD NA OBYVATELE)

Kuvajt je malá, suchá a na ropu bohatá země s mimořádnými zásobami ropy. Ropa, která tvoří téměř 90 % celkových příjmů země z vývozu, tvoří velkou část příjmů této malé země. Množství ropy, které mohou vyvážet, jim umožňuje dovážet vodu i potraviny, a to i přesto, že zemi z velké části pokrývá písek a poušť.

Věděli jste že ?

Kuvajt je jednou z mála zemí, kde muži žijí v průměru déle než ženy?

7. SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY (HDP 73 878 USD NA OBYVATELE)

Spojené arabské emiráty jsou společenstvím sedmi emirátů - a určitě jste o nich slyšeli většinou ve spojení jako: Dubaj a Abú Zabí. Společným prvkem sedmi emirátů je ropa - jejich největší zdroj příjmů. Ropný průmysl je natolik reprezentativní, že z jeho zisků se dodnes platí zdravotnictví, armáda a školství.

Věděli jste že ?

Přestože dnes je tato země jednou z nejbohatších na světě, v 50. letech 20. století, až do objevení černého zlata (ropy), patřila k nejchudším?

6. IRSKO (HDP 75 648 USD NA OBYVATELE)

Když se řekne Irsko, vybaví se vám šamrole, hospody a Den svatého Patrika. Irská ekonomika však v posledních desetiletích udělala obrovský skok a v roce 2019 se stala šestou nejbohatší zemí světa. Největší zdroj příjmů v zemi vás možná překvapí - k silné irské ekonomice totiž významně přispívají společnosti se sídlem v jiných zemích.

Věděli jste že ?

Irsko je domovem Muckanaghederdauhaulia. Je to nejdelší anglický název pro toto místo.

5. BRUNEJ (HDP 78 836 USD NA OBYVATELE)

Nejste příznivcem placení daní? Pokud je vaše odpověď kladná, Brunej je země, jejímž občanem se chcete stát. Zdejší obyvatelé jsou totiž osvobozeni od placení daní i DPH, a pokud si myslíte, že se tu děje něco podezřelého, zamyslete se znovu. Přestože obyvatelé neplatí státu vysoké daně, mají bezplatnou zdravotní péči a vzdělání. Brunej je velmi aktivní v těžbě ropy a zemního plynu. Proto je na tomto seznamu na pátém místě.

Věděli jste že ?

V Bruneji se ukazuje palcem místo ukazováčku?

4. SINGAPUR (HDP 93 905 USD NA OBYVATELE)

Singapur je jednou z nejlidnatějších zemí světa, ale přestože žije prakticky na samém vrcholu, na svůj národní příjem si nestěžuje. Velká část jejich bohatství pochází z výroby; Singapur je mezinárodně uznávaným specialistou na dovoz výrobků, jejich zdokonalování a následný vývoz. Je to něco, co by se dalo nazvat ekosystémem efektivity.

Věděli jste že ?

Singapur je údajně domovem nejrychlejších lidí na světě. Anglická studie ukázala, že lidé v této zemi chodí rychlostí přibližně 6,15 km/h.

3. LUCEMBURSKO (HDP 103 745 USD NA OBYVATELE)

Lucembursko je velmi malá země, ale v mnoha oblastech má obrovský vliv. Nezaměstnanost je velmi nízká a ekonomika země stále roste vysokým tempem. Příjmy země jsou založeny především na velkých průmyslových odvětvích, jako je zpracování oceli, gumárenství a bankovnictví. Nenechte se tedy zmást její velikostí - země je přece na zaslouženém třetím místě z velmi dobrých důvodů!

Věděli jste že ?

V Lucembursku se nachází restaurace s nejdelším vinným lístkem na světě: 2 200 vín?

2. MACAO (HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT 115 123 USD NA OBYVATELE)

To, co si možná představujete jako poloprázdný ostrov uprostřed ničeho, je ve skutečnosti Macao s 600 000 obyvateli na poloostrově v jižní Číně. Největší zdroj příjmů Macaa může být pro mnohé šokem. Vedle velkého vývozu látek a obuvi jsou totiž nejdůležitějším zdrojem příjmů hazardní hry a kasina. Mnoho zahraničních společností se rozhodlo získat zde licenci.

Věděli jste že ?

Macao vydělává na kasinovém průmyslu třikrát více než Las Vegas?

1. KATAR (HDP 128 374 USD NA OBYVATELE)

A nyní jsme se dostali na první místo v žebříčku nejbohatších zemí světa, a pokud toto téma sledujete už několik let, asi vás to nepřekvapí.

Katarská ekonomika roste a roste. A to vše díky růstu cen ropy v posledních letech.

Věděli jste že?

Katar je domovem více než 180 různých národností. A pouze 10 % obyvatelstva tvoří původní obyvatelé.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.