Přestaňte otálet s rozhodováním o úsporách díky těmto 5 tipům

25.06.2022

Prokrastinace je vlastně jedním ze společných rysů všech lidí. Time management znamená pro různé kultury různé věci. Výzkumy však ukazují, že mnoho kultur, ať už západních nebo východních, má společný sklon k "prokrastinaci". Jediným rozlišovacím znakem této společné tendence je "důvod odkládání".

Úspory
Úspory

V tomto článku se budeme zabývat vztahem mezi "prokrastinačním" chováním a spořením a podělíme se o důvody, které vedou k nutkání odkládat spoření, a o 5 způsobů, jak se nutkání odkládat zbavit.

1. Můžete si stanovit konkrétní cíle

Výzkumy ukazují, že naše vágní nebo abstraktní cíle se odkládají častěji než cíle konkrétní a jasně definované.

Když máme na své cíle takový pohled, myslíme si, že jich stejně nemůžeme dosáhnout, nebo můžeme jednat na základě předpokladu, že je příliš obtížné jich dosáhnout. Všechny tyto postoje zvyšují riziko prokrastinace. Proto si musíme stanovit realističtější a konkrétnější cíle, abychom omezili nutkání odkládat.

Například cíl jako "začít šetřit" je považován za poměrně vágní a vyvolává v nás nutkání odkládat. Cíl jako "otevřít si na začátku týdne spořicí účet" však vyjadřuje konkrétní úkol a umožňuje nám tak jednat.

2. Zaměřte se na přítomnost místo na budoucí možnosti

Prokrastinátoři (lidé, kteří odkládají rozhodnutí) se obecně vyhýbají jednání "v přítomnosti". Některé z důvodů, proč prokrastinujeme, totiž spočívají v představě, že v budoucnu se objeví atraktivnější plán činnosti, v domněnce, že na dokončení práce/dosažení cíle je dost času, nebo prostě v čekání na lepší podmínky. Tyto myšlenky jsou také považovány za jeden z hlavních důvodů našeho dlouhodobého odkládání rozhodnutí.

Například se vyhýbáme tomu, abychom začali cvičit doma, a plánujeme začít s náročnějším cvičením v posilovně. Pokud však začneme cvičit nyní, nebrání nám to v tom, abychom v budoucnu plánovali vstup do posilovny. Stejně tak čekání například na bonus od společnosti, ve které pracujeme, abychom mohli začít používat nástroje spoření, je ve skutečnosti jen odkládáním a zadržováním úspor, které bychom mohli vytvořit, dokud bonus nedostaneme.

Možná si myslíte, že důvodem odkládání spoření je vaše tendence soustředit se na budoucnost. Tento přístup je sice ve váš prospěch, ale zároveň je velmi důležité, abyste nepropásli den a podnikli kroky ke svému "budoucímu" cíli tím, že si dnes uděláte malé a konkrétní plány. Z tohoto důvodu můžete začít odkládat část svého stávajícího rozpočtu na úspory již nyní.

3. Můžete najít řešení svých nerozhodností

Další příčinou prokrastinace je nerozhodnost. Pokud se nemůžeme včas rozhodnout nebo rozhodnout, kdy máme jednat, myslíme si, že nejlepší, co můžeme v této situaci udělat, je rozhodnutí odložit.

Můžeme například odkládat spoření, protože se nemůžeme rozhodnout, který způsob spoření je pro nás lepší. Jinými slovy, obecně platí, že pokud se náš rozhodovací proces prodlužuje, můžeme bohužel raději neučinit žádné rozhodnutí. Abychom se vyhnuli takzvané "paralýze analýzy nebo volby", musíme k rozhodování přistupovat z praktického hlediska.

Pokud se i vy potýkáte se zpožděním při realizaci svého spořicího plánu kvůli nerozhodnosti, můžete místo otálení začít provádět podrobný průzkum, abyste se rozhodli správně. Pamatujte si, že když si stanovíte jasný směr, zbytek bude mnohem snazší.

4 . Můžete vyhodnotit, zda se sabotujete

Odborníci na behaviorální vědy tvrdí, že někdy si lidé sami vytvářejí překážky, aby odložili dosažení cíle. V případě jakéhokoli nezdaru tak důvod překážky nahradí sebekritika. Toto chování, nazývané "sebepoškozování", je často používáno jako obranný mechanismus. Student může například odkládat přípravu na zkoušku, protože se domnívá, že ji nezvládne. Důvod, proč nedostal u zkoušky dobrou známku, pak přičítá nedostatku času, nikoliv nedostatku znalostí.

Stejný obranný mechanismus se objevuje v oblasti "spoření" a "akumulace". Když nevěříme, že můžeme ušetřit na některých svých výdajích, abychom ušetřili, naše dovednost "šetřit" je nahrazena rizikem sebepoškozování.

Pokud máte pocit, že se sabotujete nespravedlivou sebekritikou, když máte v úmyslu spořit, můžete se zaměřit na to, aby váš první pokus o spoření byl co nejmenší, a změnit své mylné představy o své schopnosti spořit.

5. Dlouhodobé myšlení se může stát návykem

Jedním z výsledků výzkumu behaviorálních vědců o prokrastinaci je, že lidé se obvykle zaměřují na blízkou budoucnost a vyhýbají se vytváření dlouhodobých plánů.

Žák může například odkládat začátek domácích úkolů tím, že tráví hodiny činnostmi, jako je surfování na sociálních sítích, hraní počítačových her a sledování televize. Je to proto, že tyto činnosti jsou z krátkodobého hlediska vnímány jako příjemnější než práce na daném úkolu. Tato forma prokrastinace, někdy označovaná jako "hédonistická prokrastinace", nás může vést k chování, které nám přináší krátkodobé a okamžité uspokojení, místo abychom pracovali na dosažení uspokojivých cílů.

Ačkoli nám tato tendence umožňuje upřednostňovat činnosti, které nás baví, pokud svůj instinkt prokrastinace neudržíme na uzdě, může se stát vážným problémem. Namísto stanovení dlouhodobých spořicích cílů mohou krátkodobé aktivity, jako je dovolená, nakupování a zábava, vést k tomu, že své spořicí plány vyškrtneme.

Zdá se, že nejlepším způsobem, jak se s tímto dilematem vypořádat, je stanovit si krátkodobé i dlouhodobé cíle a této strategie se držet.

Proč jsme my lidé takoví

Jeden z pohledů se obrací přímo k naší dávné zvířecí minulosti. Jak všichni dobře víme, zvířata neplánují dlouhodobě na několik let dopředu. Mohou si udělat zásoby na zimu a potlačit tak okamžité touhy, ale to není dlouhodobé plánování. Jelikož je v naší DNA zakořeněno chování staré miliony let, je těžké ho překonat. Možná někteří z nás mohou provádět dlouhodobé plánování na několik let dopředu. Tato dobrá vlastnost se však může skrývat za jednoduchým vysvětlením. V DNA může kolovat velitelská krev (vůdce smečky). Teoretickou pravdou může být, že někteří jedinci, kteří plní roli vůdce smečky, jsou vychováváni k dlouhodobému plánování, které dlouhodobě zajišťuje přežití smečky jako celku. Ale to, co jsme nezdědili genetickou informací, se můžeme snadno naučit, a to díky tomuto článku.

Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

TIP PRO VÁS:

Na internetu najdete i tvrzení některých nebankovních subjektů, která hlásají, že: "půjčíme i lidem v exekuci". I na našem finančním porátle lze o takovou půjčku požádat. Zdá se tedy, že ne vždy musí klient být zamítnut.