Půjčka na oddlužení – co to je a jak ji získat?

23.05.2022

Lidé, kteří mají nesplacené dluhy a čelí rostoucím úrokům, se mohou pokusit získat půjčku na oddlužení. Jak tento finanční produkt funguje? Kdy se vyplatí o něj požádat?

Půjčka na oddlužení
Půjčka na oddlužení

Jak funguje půjčka na oddlužení?

Oddlužovací úvěr je půjčka, kterou poskytují finanční společnosti na splacení dluhů, které vznikly dříve. Umožňuje spojit mnoho splátek v různých výškách as různou dobou splatnosti do jednoho závazku, jehož měsíční výše je přizpůsobena schopnosti dlužníka splácet. Toto řešení také znamená, že mnoho menších věřitelů je nahrazeno jedním dlužníkem, což usnadňuje případné dohody o počtu splátek nebo výši měsíční splátky.

Je však třeba mít na paměti, že půjčka na oddlužení může být spojena s vysokými dodatečnými náklady. Negativní záznamy v úvěrové historii dlužníka mohou také vést financující subjekt k tomu, aby požadoval přiměřené zajištění k pokrytí rizika, které nese společnost. Náklady spojené s přijetím takového závazku se mohou ukázat jako nižší než dodatečné poplatky za sérii menších úvěrů, které podporují riziko dalšího upadnutí do dluhové spirály.

Půjčka na oddlužení versus konsolidační půjčka

Když porovnáme úvěry na oddlužení a konsolidační půjčky, které mají podobnou výši, můžeme dospět k závěru, že nabídka konsolidační půjčky je z dlouhodobého hlediska levnějším produktem. Je však třeba mít na paměti, že v případě konsolidační půjčky z banky jsou bankovní instituce mnohem opatrnější, pokud jde o výpočet úvěrové bonity - v případě dluhů, které nejsou přiměřené vašim příjmům, musíte počítat s odmítnutím poskytnutí tohoto typu úvěru. Je také třeba připomenout, že konsolidační půjčka se nevztahuje na některé typy závazků, jako jsou předražené půjčky před výplatou na pár dní nebo nebankovní půjčky v hotovosti.

Nebankovní společnosti mohou mít v této otázce poněkud větší volnost - jedním z nejdůležitějších kritérií pro poskytnutí konsolidační půjčky je stálý zdroj příjmu ve výši, která umožňuje splácení konsolidované splátky. Nezapomeňte však, že pokud máte vysoké dluhy a nízký měsíční příjem, možná budete potřebovat ručitele nebo ručení.

Jak se vyhnout půjčce na oddlužení?

Při rozhodování o drahé nebankovní půjčce se vyplatí důkladně analyzovat možnosti splácení. Pokud si nejste jisti, zda budete schopni v krátké době splatit celou vypůjčenou částku (např. měsíční půjčku do výplaty), měli byste se zaměřit na dlouhodobé nebankovní půjčky. Příkladem takového finančního produktu je naše nabídka rozdělena až na 96 splátek přizpůsobených rozpočtu domácnosti.

Pokud jste již využili služby úvěrových společností a splácíte své závazky včas, můžete počítat s výhodnějšími podmínkami financování. Naše nabídka konsolidační půjčky představuje úvěr do výše 800.000 Kč rozdělený na zvýhodněné nižší splátky, který zároveň poskytuje možnost využít bezplatného odkladu splátek.

Nejnovější články nebankovního magazínu

Přečtěte si jako první, co je nového