5 důležitých pravidel, která byste měli znát, než si vezmete půjčku

06.06.2022

V každodenním životě se mohou objevit nepředvídané výdaje, na které nemáte peníze stranou. Co v takovém případě uděláte? Existuje pouze jediná možnost: hledat zdroj, ze kterého byste si mohli vzít půjčku.

Než si vezmete půjčku
Než si vezmete půjčku

Obrátit se na přátele nebo rodinu nemusí být vždy příjemné, protože jste zvyklí řešit své problémy sami. Cesta do banky a celý složitý proces získání bankovního úvěru vyžaduje spoustu času a energie. Navíc požadují příliš mnoho dokumentů a záruk.

Zvolte si proto nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak získat půjčku do výplaty. Tyto půjčky se poskytují na krátkou dobu. Jsou spojeny s vyšším rizikem pro věřitele, a proto mají obvykle vyšší úrokové sazby než tradiční půjčky a úvěry. Na druhou stranu jsou poskytovány velmi rychle, s minimálním úsilím a často na dálku, online. Ale pozor, podle toho, jak je používáte, mohou být záchranným lanem i přítěží.

Proto je důležité mít na paměti několik základních pravidel, abyste se nedostali do příliš velkých dluhů. Správně řízený úvěr není problém navíc, ale nástroj, který můžete použít v případě nouze. Připravili jsme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou správně využít půjčky před výplatou.

Pečlivě analyzujte účel, na který si chcete půjčit.

Půjčky před výplatou jsou určeny pro naléhavé případy všeho druhu. Jsou užitečné, když potřebujete peníze rychle a na krátkou dobu, obvykle do výplaty. Půjčku před výplatou využijte na věci, které nepočkají. Například když se vám porouchá auto nebo praskne potrubí, když potřebujete opravit počítač nebo jiný domácí spotřebič, bez kterého se neobejdete, atd. V těchto případech je třeba jednat rychle, aby vám nevznikly ještě větší výdaje nebo abyste nevypadli z rytmu života, na který jste zvyklí.

Pro větší a dlouhodobější výdaje, jako jsou větší opravy v domácnosti nebo koupě nového auta, však půjčky do výplaty nestačí a nedoporučují se. Protože se většinou jedná o plánované výdaje, doporučujeme vám, abyste si na tyto účely předem našetřili a nebrali si půjčky.

Totéž platí pro dovolenou: je lepší si na ni dát peníze stranou a nejlépe ji koupit s dostatečným předstihem, abyste mohli využít výhodnější ceny. Doporučujeme vám, abyste si půjčku vzali pouze v případě, že jste našli speciální, časově omezenou nabídku.

Toto pravidlo platí plošně - pokud se jedná o naléhavou situaci nebo obzvláště výhodnou nabídku, je půjčka před výplatou vhodná. Pokud se však jedná o větší výdaje a na delší dobu, je lepší si na tento účel našetřit nějaké peníze a nebrat si půjčku.

Zhodnoťte všechny alternativy

Když se rozhodnete, že potřebujete půjčku, zvažte všechny alternativy. Pokud například nutně potřebujete opravit auto, nejprve si promyslete, jak moc ho budete v následujícím období potřebovat, jak daleko musíte denně cestovat a v jakém ročním období se nacházíte. V dnešní době je dokonce možné jezdit na kole, pěšky nebo veřejnou dopravou. A auto si můžete nechat opravit, až dostanete výplatu.

Odhadněte, kolik přesně potřebujete

Když si berete půjčku, měli byste mít na paměti, že každá koruna, kterou si půjčujete, je závazek, který na sebe berete, proto je nejlepší půjčit si přesně tolik, kolik potřebujete. Většina úvěrových společností nabízí maximální flexibilitu při výběru výše úvěru pro pohodlí zákazníka. Využijte toho.

Výběr správného věřitele

Dnes existuje mnoho společností, které nabízejí půjčky do výplaty. Než si vyberete instituci, u které budete žádat o půjčku, doporučujeme vám udělat si malý průzkum trhu, abyste se ujistili, že jste si vybrali spolehlivou společnost se spokojenými zákazníky a hlavně skutečně výhodný produkt. Vezměte v úvahu všechny výhody, které můžete využívat, například věrnostní programy nebo jiné bonusové programy. Tyto výhody mohou výrazně snížit hodnotu vašeho úvěru a přinést vám skutečné výhody.

Naplánujte si splátky

Když si plánujete vzít půjčku, musíte si na začátku spočítat, jaké bude datum splacení, z jakých zdrojů budete peníze splácet a jaké prostředky budete mít k dispozici v době splatnosti. Zde je několik triků, které vám pomohou. Jednou z nich je služba odloženého splácení - většina věřitelů vám umožní prodloužit dobu splatnosti půjčky zaplacením pevného poplatku. Během tohoto období se neúčtují žádné úroky a hlavně toto období nemá negativní dopad na vaši úvěrovou historii. Pokud se vám nepodařilo shromáždit částku potřebnou ke splacení, můžete tuto dobu využít odložením splátek. Některé společnosti umožňují opakovaně odložit splátku půjčky, dokud nebudete mít dostatek peněz na její splacení.

Pokud jste však z nějakého důvodu nesplatili půjčku včas, není to důvod, abyste se vyhýbali kontaktu s věřitelem. Čím otevřenější a upřímnější budete, tím spíše se vyhnete sankčním úrokům. Vyvarujte se zbytečného utrácení a snažte se dluh splatit co nejdříve. Společnosti řeší tyto případy individuálně a vždy se snaží svým zákazníkům pomoci. Budete příjemně překvapeni, až zjistíte, kolik toho můžete díky dialogu získat.


Jednou nebo dvakrát ročně se většina z nás nachladí. Nezapomeňte pít a odpočívat. Je to nejlepší způsob, jak se vrátit do normálního života a bojovat s nachlazením.

Prokrastinace je vlastně jedním ze společných rysů všech lidí. Time management znamená pro různé kultury různé věci. Výzkumy však ukazují, že mnoho kultur, ať už západních nebo východních, má společný sklon k "prokrastinaci". Jediným rozlišovacím znakem této společné tendence je "důvod odkládání".

Poslední věc, na kterou člověk při žádosti o půjčku myslí, je, co se stane s dluhem, když zemře. Pro spotřebitele je však důležité znát běžný postup, když taková situace nastane, a vědět, kdo bude zodpovědný za splacení dluhu po smrti.

Ručitel úvěru je při poskytování úvěru osobou značného významu. Proto každý, kdo souhlasí s tím, že bude ručitelem ve vztahu k osobě, která získává úvěr, přebírá nezanedbatelnou odpovědnost. Být něčí ručitel by nemělo být chápáno jako pouhé zdvořilostní gesto, ale jako odpovědnost, která vystavuje danou osobu riziku, že bude muset čerpat ze svého...

V mnoha případech mohou lidé potřebovat peníze na řešení nepředvídaných událostí nebo na velké investice, například na koupi auta nebo nemovitosti. Proto je velmi důležité, abyste si byli plně vědomi nejlepších dostupných způsobů půjčování peněz, jejich charakteristik, výhod a možných nevýhod.

Lidé si často osvojují špatné finanční návyky, které ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu značně zatěžují jejich rozpočet. Abyste se těmto problémům vyhnuli a mohli zcela bezpečně plnit své finanční závazky, ukážeme vám, jakých postupů se v této souvislosti vyvarovat.

Ve smlouvách, v nichž jedna strana poskytuje druhé straně financování, existují různé podmínky, které je třeba vzít v úvahu, abyste dokonale znali důležité detaily transakce půjčky. Věřitel a dlužník jsou dvě strany zapojené do tohoto typu smlouvy a my vám dnes ukážeme vše, co potřebujete vědět o obou.