5 důležitých pravidel, která byste měli znát, než si vezmete půjčku

06.06.2022

V každodenním životě se mohou objevit nepředvídané výdaje, na které nemáte peníze stranou. Co v takovém případě uděláte? Existuje pouze jediná možnost: hledat zdroj, ze kterého byste si mohli vzít půjčku.

Než si vezmete půjčku
Než si vezmete půjčku

Obrátit se na přátele nebo rodinu nemusí být vždy příjemné, protože jste zvyklí řešit své problémy sami. Cesta do banky a celý složitý proces získání bankovního úvěru vyžaduje spoustu času a energie. Navíc požadují příliš mnoho dokumentů a záruk.

Zvolte si proto nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak získat půjčku do výplaty. Tyto půjčky se poskytují na krátkou dobu. Jsou spojeny s vyšším rizikem pro věřitele, a proto mají obvykle vyšší úrokové sazby než tradiční půjčky a úvěry. Na druhou stranu jsou poskytovány velmi rychle, s minimálním úsilím a často na dálku, online. Ale pozor, podle toho, jak je používáte, mohou být záchranným lanem i přítěží.

Proto je důležité mít na paměti několik základních pravidel, abyste se nedostali do příliš velkých dluhů. Správně řízený úvěr není problém navíc, ale nástroj, který můžete použít v případě nouze. Připravili jsme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou správně využít půjčky před výplatou.

Pečlivě analyzujte účel, na který si chcete půjčit.

Půjčky před výplatou jsou určeny pro naléhavé případy všeho druhu. Jsou užitečné, když potřebujete peníze rychle a na krátkou dobu, obvykle do výplaty. Půjčku před výplatou využijte na věci, které nepočkají. Například když se vám porouchá auto nebo praskne potrubí, když potřebujete opravit počítač nebo jiný domácí spotřebič, bez kterého se neobejdete, atd. V těchto případech je třeba jednat rychle, aby vám nevznikly ještě větší výdaje nebo abyste nevypadli z rytmu života, na který jste zvyklí.

Pro větší a dlouhodobější výdaje, jako jsou větší opravy v domácnosti nebo koupě nového auta, však půjčky do výplaty nestačí a nedoporučují se. Protože se většinou jedná o plánované výdaje, doporučujeme vám, abyste si na tyto účely předem našetřili a nebrali si půjčky.

Totéž platí pro dovolenou: je lepší si na ni dát peníze stranou a nejlépe ji koupit s dostatečným předstihem, abyste mohli využít výhodnější ceny. Doporučujeme vám, abyste si půjčku vzali pouze v případě, že jste našli speciální, časově omezenou nabídku.

Toto pravidlo platí plošně - pokud se jedná o naléhavou situaci nebo obzvláště výhodnou nabídku, je půjčka před výplatou vhodná. Pokud se však jedná o větší výdaje a na delší dobu, je lepší si na tento účel našetřit nějaké peníze a nebrat si půjčku.

Zhodnoťte všechny alternativy

Když se rozhodnete, že potřebujete půjčku, zvažte všechny alternativy. Pokud například nutně potřebujete opravit auto, nejprve si promyslete, jak moc ho budete v následujícím období potřebovat, jak daleko musíte denně cestovat a v jakém ročním období se nacházíte. V dnešní době je dokonce možné jezdit na kole, pěšky nebo veřejnou dopravou. A auto si můžete nechat opravit, až dostanete výplatu.

Odhadněte, kolik přesně potřebujete

Když si berete půjčku, měli byste mít na paměti, že každá koruna, kterou si půjčujete, je závazek, který na sebe berete, proto je nejlepší půjčit si přesně tolik, kolik potřebujete. Většina úvěrových společností nabízí maximální flexibilitu při výběru výše úvěru pro pohodlí zákazníka. Využijte toho.

Výběr správného věřitele

Dnes existuje mnoho společností, které nabízejí půjčky do výplaty. Než si vyberete instituci, u které budete žádat o půjčku, doporučujeme vám udělat si malý průzkum trhu, abyste se ujistili, že jste si vybrali spolehlivou společnost se spokojenými zákazníky a hlavně skutečně výhodný produkt. Vezměte v úvahu všechny výhody, které můžete využívat, například věrnostní programy nebo jiné bonusové programy. Tyto výhody mohou výrazně snížit hodnotu vašeho úvěru a přinést vám skutečné výhody.

Naplánujte si splátky

Když si plánujete vzít půjčku, musíte si na začátku spočítat, jaké bude datum splacení, z jakých zdrojů budete peníze splácet a jaké prostředky budete mít k dispozici v době splatnosti. Zde je několik triků, které vám pomohou. Jednou z nich je služba odloženého splácení - většina věřitelů vám umožní prodloužit dobu splatnosti půjčky zaplacením pevného poplatku. Během tohoto období se neúčtují žádné úroky a hlavně toto období nemá negativní dopad na vaši úvěrovou historii. Pokud se vám nepodařilo shromáždit částku potřebnou ke splacení, můžete tuto dobu využít odložením splátek. Některé společnosti umožňují opakovaně odložit splátku půjčky, dokud nebudete mít dostatek peněz na její splacení.

Pokud jste však z nějakého důvodu nesplatili půjčku včas, není to důvod, abyste se vyhýbali kontaktu s věřitelem. Čím otevřenější a upřímnější budete, tím spíše se vyhnete sankčním úrokům. Vyvarujte se zbytečného utrácení a snažte se dluh splatit co nejdříve. Společnosti řeší tyto případy individuálně a vždy se snaží svým zákazníkům pomoci. Budete příjemně překvapeni, až zjistíte, kolik toho můžete díky dialogu získat.


Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2008, kdy osoba nebo skupina osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto zveřejnila technický dokument známý jako "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System". Tento dokument popisoval, jak by mohla fungovat decentralizovaná digitální měna, která by umožňovala přímé transakce mezi uživateli bez nutnosti centrální autority,...

Pyramidová hra (známá také jako Ponziho schéma nebo "letadlo") je nezákonný podvodný způsob investování, při kterém jsou investorům slibovány vysoké zisky v krátkém časovém období. Tento typ podvodu je pojmenován po Charlesi Ponzim, který se proslavil svým podvodným schématem ve 20. letech 20. století.