5 důležitých pravidel, která byste měli znát, než si vezmete půjčku

06.06.2022

V každodenním životě se mohou objevit nepředvídané výdaje, na které nemáte peníze stranou. Co v takovém případě uděláte? Existuje pouze jediná možnost: hledat zdroj, ze kterého byste si mohli vzít půjčku.

Než si vezmete půjčku
Než si vezmete půjčku

Obrátit se na přátele nebo rodinu nemusí být vždy příjemné, protože jste zvyklí řešit své problémy sami. Cesta do banky a celý složitý proces získání bankovního úvěru vyžaduje spoustu času a energie. Navíc požadují příliš mnoho dokumentů a záruk.

Zvolte si proto nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak získat půjčku do výplaty. Tyto půjčky se poskytují na krátkou dobu. Jsou spojeny s vyšším rizikem pro věřitele, a proto mají obvykle vyšší úrokové sazby než tradiční půjčky a úvěry. Na druhou stranu jsou poskytovány velmi rychle, s minimálním úsilím a často na dálku, online. Ale pozor, podle toho, jak je používáte, mohou být záchranným lanem i přítěží.

Proto je důležité mít na paměti několik základních pravidel, abyste se nedostali do příliš velkých dluhů. Správně řízený úvěr není problém navíc, ale nástroj, který můžete použít v případě nouze. Připravili jsme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou správně využít půjčky před výplatou.

Pečlivě analyzujte účel, na který si chcete půjčit.

Půjčky před výplatou jsou určeny pro naléhavé případy všeho druhu. Jsou užitečné, když potřebujete peníze rychle a na krátkou dobu, obvykle do výplaty. Půjčku před výplatou využijte na věci, které nepočkají. Například když se vám porouchá auto nebo praskne potrubí, když potřebujete opravit počítač nebo jiný domácí spotřebič, bez kterého se neobejdete, atd. V těchto případech je třeba jednat rychle, aby vám nevznikly ještě větší výdaje nebo abyste nevypadli z rytmu života, na který jste zvyklí.

Pro větší a dlouhodobější výdaje, jako jsou větší opravy v domácnosti nebo koupě nového auta, však půjčky do výplaty nestačí a nedoporučují se. Protože se většinou jedná o plánované výdaje, doporučujeme vám, abyste si na tyto účely předem našetřili a nebrali si půjčky.

Totéž platí pro dovolenou: je lepší si na ni dát peníze stranou a nejlépe ji koupit s dostatečným předstihem, abyste mohli využít výhodnější ceny. Doporučujeme vám, abyste si půjčku vzali pouze v případě, že jste našli speciální, časově omezenou nabídku.

Toto pravidlo platí plošně - pokud se jedná o naléhavou situaci nebo obzvláště výhodnou nabídku, je půjčka před výplatou vhodná. Pokud se však jedná o větší výdaje a na delší dobu, je lepší si na tento účel našetřit nějaké peníze a nebrat si půjčku.

Zhodnoťte všechny alternativy

Když se rozhodnete, že potřebujete půjčku, zvažte všechny alternativy. Pokud například nutně potřebujete opravit auto, nejprve si promyslete, jak moc ho budete v následujícím období potřebovat, jak daleko musíte denně cestovat a v jakém ročním období se nacházíte. V dnešní době je dokonce možné jezdit na kole, pěšky nebo veřejnou dopravou. A auto si můžete nechat opravit, až dostanete výplatu.

Odhadněte, kolik přesně potřebujete

Když si berete půjčku, měli byste mít na paměti, že každá koruna, kterou si půjčujete, je závazek, který na sebe berete, proto je nejlepší půjčit si přesně tolik, kolik potřebujete. Většina úvěrových společností nabízí maximální flexibilitu při výběru výše úvěru pro pohodlí zákazníka. Využijte toho.

Výběr správného věřitele

Dnes existuje mnoho společností, které nabízejí půjčky do výplaty. Než si vyberete instituci, u které budete žádat o půjčku, doporučujeme vám udělat si malý průzkum trhu, abyste se ujistili, že jste si vybrali spolehlivou společnost se spokojenými zákazníky a hlavně skutečně výhodný produkt. Vezměte v úvahu všechny výhody, které můžete využívat, například věrnostní programy nebo jiné bonusové programy. Tyto výhody mohou výrazně snížit hodnotu vašeho úvěru a přinést vám skutečné výhody.

Naplánujte si splátky

Když si plánujete vzít půjčku, musíte si na začátku spočítat, jaké bude datum splacení, z jakých zdrojů budete peníze splácet a jaké prostředky budete mít k dispozici v době splatnosti. Zde je několik triků, které vám pomohou. Jednou z nich je služba odloženého splácení - většina věřitelů vám umožní prodloužit dobu splatnosti půjčky zaplacením pevného poplatku. Během tohoto období se neúčtují žádné úroky a hlavně toto období nemá negativní dopad na vaši úvěrovou historii. Pokud se vám nepodařilo shromáždit částku potřebnou ke splacení, můžete tuto dobu využít odložením splátek. Některé společnosti umožňují opakovaně odložit splátku půjčky, dokud nebudete mít dostatek peněz na její splacení.

Pokud jste však z nějakého důvodu nesplatili půjčku včas, není to důvod, abyste se vyhýbali kontaktu s věřitelem. Čím otevřenější a upřímnější budete, tím spíše se vyhnete sankčním úrokům. Vyvarujte se zbytečného utrácení a snažte se dluh splatit co nejdříve. Společnosti řeší tyto případy individuálně a vždy se snaží svým zákazníkům pomoci. Budete příjemně překvapeni, až zjistíte, kolik toho můžete díky dialogu získat.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.