Jak postupovat, když chcete své dítě něco naučit o penězích?

11.07.2022

Pokud jde o finance, pravděpodobně je považujete za zodpovědnost dospělých. Peníze, úspory a hospodaření s rodinným rozpočtem se nemusí zdát jako téma, o kterém byste měli s dítětem mluvit. Upozorňujeme však, že to není pravda. Finanční odpovědnost je součástí vývoje dítěte stejně jako dospělého a je nezbytnou součástí přípravy na život.

Finanční gramotnost dětí
Finanční gramotnost dětí

Spoření a hospodaření s malými částkami peněz patří mezi nejúčinnější způsoby, jak dítě naučit významu financí. Tímto způsobem můžete vytvořit odrazový můstek k dalším tématům souvisejícím s finanční gramotností a rozvíjením orientace dospělých ve financích.

Sestavte si seznam činností, kterým se vaše dítě může věnovat jako rodina.

Může se jednat o činnost, kterou mohou vykonávat sami, nebo o činnost, při níž mohou nabídnout pomoc členovi rodiny. Například v supermarketu. Nákupní centra jsou nejnavštěvovanějším místem (bohužel) pro rodiny a skvělým místem pro procvičování finanční gramotnosti s dětmi. Pokud je vaše dítě dost staré na to, aby umělo počítat, můžete ho do nakupování zapojit také. Může mít za úkol vyhledávat akční letáky nebo zapisovat ceny, abyste mohli společně počítat, než se dostanete k pokladně. Doma mu můžete dát na starost založení kasičky, do které bude sbírat drobné a přidávat je do rodinného rozpočtu. Přímé zapojení znamená praktickou činnost, a zejména u dětí se doporučuje, aby se dítě zapojilo, bylo iniciativní a učilo se.

Mějte na paměti, že aktivity, do kterých je zapojíte, by měly být úzce spjaty s jejich věkem, aby mohly využívat dosud nabyté znalosti.

O penězích hrou

Nejbezpečnějším místem, kde se dítě učí o penězích, je hra. V průběhu let bylo vyvinuto několik způsobů, jak mohou děti získávat znalosti hravou formou, aby se co nejméně cítily jako ve třídě, ve škole, s vnucenými informacemi. Vaše dítě může například rozvíjet svou finanční inteligenci hraním stolních her (například Monopoly). Když bude menší, můžete mu koupit dětskou pokladní kasu a hrát si na obchod.

Zapojte je do činností, které rozvíjejí jejich logické schopnosti.

Aby teorie platila, musí být podložena nejen informacemi, ale také praxí. V případě finanční gramotnosti hovoříme o praxi prostřednictvím matematiky a logiky. Pomocí matematických znalostí ze školy, například pravidel dělení, můžete své dítě naučit plánovat výdaje z kapesného. Můžete jim ukázat, jak si rozdělit peníze na 5 školních dnů, aby jim na toto období stačily. Tímto způsobem se učí odhadovat své potřeby a přání, ale také hospodařit s penězi a prakticky využívat poznatky, které se naučily ve škole. Postupem času si osvojí schopnost vypočítat a naplánovat rozpočet na delší období nebo na větší finanční částky.

Každou lekci lze přizpůsobit věku dítěte a jeho aktivitám. Neexistují věci, kterým byste se měli vyhýbat, jen věci, na které musíte být schopni své dítě připravit, aby se v okamžiku, kdy se bude muset rozhodovat samo, mohlo rozhodovat s jistotou na základě podobných předchozích zkušeností.

Například i taková půjčka pro matky na mateřské dovolené může být pro dítě dobrým příkladem k učení. Vysvětlete mu, že někdy je třeba koruny správně spočítat a také si je dát stranou, protože mohou nastat nepředvídané situace a pak je jediným východiskem vzít si půjčku a vytvořit dluh, který je třeba splatit.

Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.

Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...