Jak postupovat, když chcete své dítě něco naučit o penězích?

11.07.2022

Pokud jde o finance, pravděpodobně je považujete za zodpovědnost dospělých. Peníze, úspory a hospodaření s rodinným rozpočtem se nemusí zdát jako téma, o kterém byste měli s dítětem mluvit. Upozorňujeme však, že to není pravda. Finanční odpovědnost je součástí vývoje dítěte stejně jako dospělého a je nezbytnou součástí přípravy na život.

Finanční gramotnost dětí
Finanční gramotnost dětí

Spoření a hospodaření s malými částkami peněz patří mezi nejúčinnější způsoby, jak dítě naučit významu financí. Tímto způsobem můžete vytvořit odrazový můstek k dalším tématům souvisejícím s finanční gramotností a rozvíjením orientace dospělých ve financích.

Sestavte si seznam činností, kterým se vaše dítě může věnovat jako rodina.

Může se jednat o činnost, kterou mohou vykonávat sami, nebo o činnost, při níž mohou nabídnout pomoc členovi rodiny. Například v supermarketu. Nákupní centra jsou nejnavštěvovanějším místem (bohužel) pro rodiny a skvělým místem pro procvičování finanční gramotnosti s dětmi. Pokud je vaše dítě dost staré na to, aby umělo počítat, můžete ho do nakupování zapojit také. Může mít za úkol vyhledávat akční letáky nebo zapisovat ceny, abyste mohli společně počítat, než se dostanete k pokladně. Doma mu můžete dát na starost založení kasičky, do které bude sbírat drobné a přidávat je do rodinného rozpočtu. Přímé zapojení znamená praktickou činnost, a zejména u dětí se doporučuje, aby se dítě zapojilo, bylo iniciativní a učilo se.

Mějte na paměti, že aktivity, do kterých je zapojíte, by měly být úzce spjaty s jejich věkem, aby mohly využívat dosud nabyté znalosti.

O penězích hrou

Nejbezpečnějším místem, kde se dítě učí o penězích, je hra. V průběhu let bylo vyvinuto několik způsobů, jak mohou děti získávat znalosti hravou formou, aby se co nejméně cítily jako ve třídě, ve škole, s vnucenými informacemi. Vaše dítě může například rozvíjet svou finanční inteligenci hraním stolních her (například Monopoly). Když bude menší, můžete mu koupit dětskou pokladní kasu a hrát si na obchod.

Zapojte je do činností, které rozvíjejí jejich logické schopnosti.

Aby teorie platila, musí být podložena nejen informacemi, ale také praxí. V případě finanční gramotnosti hovoříme o praxi prostřednictvím matematiky a logiky. Pomocí matematických znalostí ze školy, například pravidel dělení, můžete své dítě naučit plánovat výdaje z kapesného. Můžete jim ukázat, jak si rozdělit peníze na 5 školních dnů, aby jim na toto období stačily. Tímto způsobem se učí odhadovat své potřeby a přání, ale také hospodařit s penězi a prakticky využívat poznatky, které se naučily ve škole. Postupem času si osvojí schopnost vypočítat a naplánovat rozpočet na delší období nebo na větší finanční částky.

Každou lekci lze přizpůsobit věku dítěte a jeho aktivitám. Neexistují věci, kterým byste se měli vyhýbat, jen věci, na které musíte být schopni své dítě připravit, aby se v okamžiku, kdy se bude muset rozhodovat samo, mohlo rozhodovat s jistotou na základě podobných předchozích zkušeností.

Například i taková půjčka pro matky na mateřské dovolené může být pro dítě dobrým příkladem k učení. Vysvětlete mu, že někdy je třeba koruny správně spočítat a také si je dát stranou, protože mohou nastat nepředvídané situace a pak je jediným východiskem vzít si půjčku a vytvořit dluh, který je třeba splatit.

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.