Jak se vyhnout chybám při hospodaření s penězi a jak začít spořit

09.07.2022

Jedním z nejčastějších přání nás všech je lépe hospodařit s penězi. Buďte chytří. Problém s plánováním takového záměru však spočívá v tom, že počáteční nadšení často rychle opadne, zejména pokud se rychle nedostaví výsledky. Důvodem mohou být i chyby, kterých se často dopouštíme, pokud jde o hospodaření s penězi. Abychom se zlepšili, podívejme se na čtyři nejčastější chyby v hospodaření s penězi a na to, jak se jim vyhnout.

Jak začít spořit
Jak začít spořit

Finanční gramotnost je jednou z nejdůležitějších životních dovedností, která nám umožňuje činit správná finanční rozhodnutí a ovlivňuje tak kvalitu života každého z nás. Právě v těchto těžkých časech je důležité hospodařit s penězi moudře.

Malé triky pro úsporu

Lidé si často kladou překážky, aby si zabránili začít šetřit. "Nemám peníze na spoření" a "Nestojí za to spořit" jsou výmluvy, které finanční poradci často slýchají, ale je to také jedna z nejčastějších chyb, které se v oblasti peněz dopouštíme - vůbec nespořit. Pokud budeme ke spoření přistupovat tak, že si budeme odkládat jen tolik peněz, kolik nám na konci měsíce zbude, nebudeme ve spoření příliš úspěšní. Měli bychom si uvědomit, že spoření je rozhodnutí, na které musíme myslet na začátku každého měsíce a zejména při výplatě.

Je dobré dávat si každý měsíc nějaké peníze stranou, i kdybychom je schovávali v ponožce (samozřejmě to není nejrozumnější, ale pořád je to lepší než nešetřit). Bude pro nás snazší vydržet, když budeme šetřit tak, abychom neměli pocit, že šetříme hodně peněz a všechno si odpíráme. Existuje několik drobných triků:

Nevzdávejme se malých radostí, ale můžeme je nahradit levnějšími. Pokud například místo do kavárny pozveme přátele na kávu domů nebo si dáme ranní kávu v práci, můžeme ušetřit až 500 Kč měsíčně, pokud se vzdáme nákupu jen "jedné kávy" denně. To platí i pro pivo, na kterém je možné ušetřit ještě více.

"Automatické" úspory. Pokud chcete spořit, můžete si založit spořicí program, který vám umožní každý měsíc ukládat určitou částku na spořicí účet v bance, nebo se můžete rozhodnout spořit postupně ve fondech a úspory si vytvářet. Protože tyto částky neuvidíme na svém účtu, nebudou nás tolik lákat.

Především je důležité, abychom se nedotkli peněz, které jsme si odložili na spoření. Spořme na jeden cíl a spořme tak dlouho, dokud ho nedosáhneme.

Pokud jsme vytrvalí, můžeme ušetřit i velmi malé částky. Šetřit můžeme například sbíráním drobných mincí. Jedna koruna možná neznamená mnoho, ale jejím sběrem můžeme rychle ušetřit značnou částku. Nezřídka se stává, že se lidem podaří tímto způsobem ušetřit na dovolenou během jediného roku. Existuje několik způsobů, jak tímto způsobem ušetřit. Můžete si například na skleněnou nádobu napsat svůj spořicí cíl a na konci každého dne do ní vyklepat mince z peněženky. Budete překvapeni, jak rychle se sklenice naplní.

Naučme se správně načasovat své peníze

Další častou chybou, kterou děláme, je, že neumíme správně načasovat své úspory. Peníze nejsou cílem, ale prostředkem, který nám umožní dosáhnout našich cílů v daném čase. Pokud se na peníze díváme jen v určitém okamžiku, můžeme je bezmyšlenkovitě utrácet, dokud je máme, a pak se trápit až do další výplaty. Pokud však do rovnice peněz přidáme čas, k současným výdajům se přidají budoucí výdaje, které lze realizovat prostřednictvím úspor. S půjčkou můžeme také předem utratit peníze, které vyděláme až někdy v budoucnu. Tato časová složka peněz je velmi důležitá, proto je dobré naučit se správně finančně plánovat.

Každý měsíc si sestavujeme měsíční finanční plán a rozpočet a ukládáme peníze do vytvořených "šuplíků".První šuplík obsahuje peníze na pokrytí základních životních nákladů a druhý šuplík peníze na pravidelné finanční výdaje. Měli bychom se také ptát na pojištění. Všichni nejprve myslíme na pojištění auta, které považujeme za dobré rozhodnutí. Existují však i další, osobní zdravotní a životní pojištění, která jsou stejně důležitá, protože chrání nás a naše finančně závislé rodinné příslušníky. Zamyslete se například nad tím, co znamená být v pracovní neschopnosti v důsledku úrazu. Dlouhodobá nepřítomnost v práci nás finančně ovlivní, proto je rozumné uzavřít úrazové pojištění. Když naplníme druhou zásuvku, máme příjemnější třetí zásuvku, do které můžeme ukládat peníze, abychom si zlepšili život.

Při rozdělování peněz mějme na paměti zlaté pravidlo spořádaných financí - neutrácejme více, než je náš měsíční příjem. Důležité je také pravidelně plánovat a aktualizovat měsíční rozpočet.

Nezapomeňte na nepředvídané události

Jakmile se naučíme časovat své peníze, je nejdůležitější lekce u konce. Naučili jsme se rozdělovat peníze tak, aby jich bylo dost i na plánované potřeby. V životě však věci nejdou vždy podle plánu. Může se nám porouchat auto, pračka nebo jiné neočekávané události. Budeme mít dost peněz na zaplacení oprav? Pokud ne, vytvořte zásuvku i pro tento účel. Proto si každý měsíc ve svém měsíčním rozpočtu vyčleňte část (doporučujeme 10 % měsíčního příjmu) na neplánované události. Pokud se tak stane, budeme mít určitou bezpečnostní rezervu na jejich financování.

Naučme se správně posuzovat svůj dluh

Další z nejčastějších chyb, kterých se při nakládání s penězi dopouštíme, je, že do dluhů zahrnujeme pouze úvěry. Špatné posouzení dluhu může vést k nesprávnému posouzení našich finančních možností a k iracionálnímu zadlužení.

Pojďme se dozvědět, co všechno přispívá k našemu dluhu. Nejde jen o půjčku například nebankovní, ale také o dluhy na kreditních kartách a limity na bankovních účtech. Jsou to také peníze, které nám půjčili rodiče nebo přátelé. Snažme se dodržovat doporučené limity.

Nezapomeňte, že nejvíce peněz lze ušetřit na maličkostech (objednávky potravin doručovaných až domů, v zimě zapnutý výrobník ledu, značkové oblečení a boty atd.). Přemýšlejte, zda je všechny potřebujete, Zbytečné služby, jako je zbytečně drahý účet za telefon, předplatné video služeb, jako je HBO nebo NETFLIX, zbytečně drahý internet, 150 televizních programů, na které se ani nedíváme, a různé další měsíční předplatné, vás také mohou připravit o peníze.


Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.

Napadlo vás někdy: "Kdyby mi někdo platil za můj čas na Facebooku, zbohatl bych"? Pokud jste dostatečně podnikaví a využijete správné příležitosti, někdo vám za to zaplatí. Zda zbohatnete, záleží jen na vás.

Dnes můžete pohodlně platit téměř kdekoli, aniž byste u sebe museli mít hotovost. Potřebujete pouze kreditní kartu a účet můžete zaplatit v obchodech jedním tahem nebo objednat online zadáním údajů o kartě. Podvodníci vyvinuli různé metody, jak získat údaje o vaší kreditní kartě a vybrat z vašeho účtu všechny peníze. Co dělat, pokud se stanete...

TIP PRO VÁS:

Získejte náš finanční produkt s názvem "půjčka ihned". Peníze můžete mít na svém bankovním účtu již do pár minut od odeslání vaší online žádosti.