Jak se vyhnout chybám při hospodaření s penězi a jak začít spořit

09.07.2022

Jedním z nejčastějších přání nás všech je lépe hospodařit s penězi. Buďte chytří. Problém s plánováním takového záměru však spočívá v tom, že počáteční nadšení často rychle opadne, zejména pokud se rychle nedostaví výsledky. Důvodem mohou být i chyby, kterých se často dopouštíme, pokud jde o hospodaření s penězi. Abychom se zlepšili, podívejme se na čtyři nejčastější chyby v hospodaření s penězi a na to, jak se jim vyhnout.

Jak začít spořit
Jak začít spořit

Finanční gramotnost je jednou z nejdůležitějších životních dovedností, která nám umožňuje činit správná finanční rozhodnutí a ovlivňuje tak kvalitu života každého z nás. Právě v těchto těžkých časech je důležité hospodařit s penězi moudře.

Malé triky pro úsporu

Lidé si často kladou překážky, aby si zabránili začít šetřit. "Nemám peníze na spoření" a "Nestojí za to spořit" jsou výmluvy, které finanční poradci často slýchají, ale je to také jedna z nejčastějších chyb, které se v oblasti peněz dopouštíme - vůbec nespořit. Pokud budeme ke spoření přistupovat tak, že si budeme odkládat jen tolik peněz, kolik nám na konci měsíce zbude, nebudeme ve spoření příliš úspěšní. Měli bychom si uvědomit, že spoření je rozhodnutí, na které musíme myslet na začátku každého měsíce a zejména při výplatě.

Je dobré dávat si každý měsíc nějaké peníze stranou, i kdybychom je schovávali v ponožce (samozřejmě to není nejrozumnější, ale pořád je to lepší než nešetřit). Bude pro nás snazší vydržet, když budeme šetřit tak, abychom neměli pocit, že šetříme hodně peněz a všechno si odpíráme. Existuje několik drobných triků:

Nevzdávejme se malých radostí, ale můžeme je nahradit levnějšími. Pokud například místo do kavárny pozveme přátele na kávu domů nebo si dáme ranní kávu v práci, můžeme ušetřit až 500 Kč měsíčně, pokud se vzdáme nákupu jen "jedné kávy" denně. To platí i pro pivo, na kterém je možné ušetřit ještě více.

"Automatické" úspory. Pokud chcete spořit, můžete si založit spořicí program, který vám umožní každý měsíc ukládat určitou částku na spořicí účet v bance, nebo se můžete rozhodnout spořit postupně ve fondech a úspory si vytvářet. Protože tyto částky neuvidíme na svém účtu, nebudou nás tolik lákat.

Především je důležité, abychom se nedotkli peněz, které jsme si odložili na spoření. Spořme na jeden cíl a spořme tak dlouho, dokud ho nedosáhneme.

Pokud jsme vytrvalí, můžeme ušetřit i velmi malé částky. Šetřit můžeme například sbíráním drobných mincí. Jedna koruna možná neznamená mnoho, ale jejím sběrem můžeme rychle ušetřit značnou částku. Nezřídka se stává, že se lidem podaří tímto způsobem ušetřit na dovolenou během jediného roku. Existuje několik způsobů, jak tímto způsobem ušetřit. Můžete si například na skleněnou nádobu napsat svůj spořicí cíl a na konci každého dne do ní vyklepat mince z peněženky. Budete překvapeni, jak rychle se sklenice naplní.

Naučme se správně načasovat své peníze

Další častou chybou, kterou děláme, je, že neumíme správně načasovat své úspory. Peníze nejsou cílem, ale prostředkem, který nám umožní dosáhnout našich cílů v daném čase. Pokud se na peníze díváme jen v určitém okamžiku, můžeme je bezmyšlenkovitě utrácet, dokud je máme, a pak se trápit až do další výplaty. Pokud však do rovnice peněz přidáme čas, k současným výdajům se přidají budoucí výdaje, které lze realizovat prostřednictvím úspor. S půjčkou můžeme také předem utratit peníze, které vyděláme až někdy v budoucnu. Tato časová složka peněz je velmi důležitá, proto je dobré naučit se správně finančně plánovat.

Každý měsíc si sestavujeme měsíční finanční plán a rozpočet a ukládáme peníze do vytvořených "šuplíků".První šuplík obsahuje peníze na pokrytí základních životních nákladů a druhý šuplík peníze na pravidelné finanční výdaje. Měli bychom se také ptát na pojištění. Všichni nejprve myslíme na pojištění auta, které považujeme za dobré rozhodnutí. Existují však i další, osobní zdravotní a životní pojištění, která jsou stejně důležitá, protože chrání nás a naše finančně závislé rodinné příslušníky. Zamyslete se například nad tím, co znamená být v pracovní neschopnosti v důsledku úrazu. Dlouhodobá nepřítomnost v práci nás finančně ovlivní, proto je rozumné uzavřít úrazové pojištění. Když naplníme druhou zásuvku, máme příjemnější třetí zásuvku, do které můžeme ukládat peníze, abychom si zlepšili život.

Při rozdělování peněz mějme na paměti zlaté pravidlo spořádaných financí - neutrácejme více, než je náš měsíční příjem. Důležité je také pravidelně plánovat a aktualizovat měsíční rozpočet.

Nezapomeňte na nepředvídané události

Jakmile se naučíme časovat své peníze, je nejdůležitější lekce u konce. Naučili jsme se rozdělovat peníze tak, aby jich bylo dost i na plánované potřeby. V životě však věci nejdou vždy podle plánu. Může se nám porouchat auto, pračka nebo jiné neočekávané události. Budeme mít dost peněz na zaplacení oprav? Pokud ne, vytvořte zásuvku i pro tento účel. Proto si každý měsíc ve svém měsíčním rozpočtu vyčleňte část (doporučujeme 10 % měsíčního příjmu) na neplánované události. Pokud se tak stane, budeme mít určitou bezpečnostní rezervu na jejich financování.

Naučme se správně posuzovat svůj dluh

Další z nejčastějších chyb, kterých se při nakládání s penězi dopouštíme, je, že do dluhů zahrnujeme pouze úvěry. Špatné posouzení dluhu může vést k nesprávnému posouzení našich finančních možností a k iracionálnímu zadlužení.

Pojďme se dozvědět, co všechno přispívá k našemu dluhu. Nejde jen o půjčku například nebankovní, ale také o dluhy na kreditních kartách a limity na bankovních účtech. Jsou to také peníze, které nám půjčili rodiče nebo přátelé. Snažme se dodržovat doporučené limity.

Nezapomeňte, že nejvíce peněz lze ušetřit na maličkostech (objednávky potravin doručovaných až domů, v zimě zapnutý výrobník ledu, značkové oblečení a boty atd.). Přemýšlejte, zda je všechny potřebujete, Zbytečné služby, jako je zbytečně drahý účet za telefon, předplatné video služeb, jako je HBO nebo NETFLIX, zbytečně drahý internet, 150 televizních programů, na které se ani nedíváme, a různé další měsíční předplatné, vás také mohou připravit o peníze.


Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

Přestože všichni denně používáme peníze, málokdo s nimi umí dobře hospodařit. Proč je právě to, co nás obklopuje, nejtěžší zvyknout si na racionální používání? Podívejme se, co by měl každý dospělý člověk vědět a používat, aby mohl inteligentně plánovat svou finanční situaci.

Malá online půjčka vám může pomoci zaplatit věci, které chcete, když nemáte hotovost. Výběr peněz však může být poměrně komplikovaný. Zahájení procesu žádosti o úvěr bez znalosti podrobností může vést k zamítnutí vaší žádosti. Zjistěte, co můžete udělat, abyste zvýšili své šance na schválení.

TIP PRO VÁS:

Získejte náš finanční produkt s názvem "půjčka ihned". Peníze můžete mít na svém bankovním účtu již do pár minut od odeslání vaší online žádosti.