Nástrahy bankomatů, které nejsou ve vlastnictví bank

10.07.2022

Donedávna jsme měli k dispozici pouze bankomaty bank, na které jsme si zvykli a víme, co můžeme při výběru hotovosti očekávat, víme, kolik nás to bude stát a jak to bude fungovat. Vzhledem k tomu, že se začaly objevovat soukromé bankomaty s poněkud odlišnými způsoby používání, stojí za to vás upozornit na možná úskalí.

Nástrahy bankomatů
Nástrahy bankomatů

Vyzkoušeli jsme bankomaty soukromé společnosti Euronet, se kterými jste se možná setkali, protože jsou běžné v turistických centrech v Evropě. Kromě bankomatů Euronet se můžete setkat i s bankomaty dalších nezávislých sítí, jako jsou Auro Domus, Travelex, Moneybox, Your Cash, Cardpoint a Cashzone.

Pokud z tohoto bankomatu vybíráte hotovost pomocí vydané karty z vaši banky, jeho použití se příliš neliší od použití klasického bankovního bankomatu. V zahraničí je to však jinak. Pokud nejsme dostatečně opatrní, mohou nás nevýhodné směnné kurzy a poplatky stát mnohem více, než bychom očekávali. Seznámíme vás s některými nástrahami soukromých bankomatů a triky, které používají, aby z nic netušících turistů vylákali další peníze.

Přednastavené částky pro výběr hotovosti jsou vyšší

Z bankomatů obvykle nevybíráme velké částky peněz, protože díky široké dostupnosti platebních karet potřebujeme stále méně hotovosti. Bankomaty provozované bankami proto mají přednastavené částky přizpůsobené každodenním potřebám. Turisté jsou však hůře obeznámeni s hodnotami místní měny, takže soukromé bankomaty je mohou snáze přimět k výběru vyšších částek tím, že jim samy nabídnou neúměrně vysoké částky. Například síť bankomatů Euronet u nás měla přednastavené částky od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Ovšem pouze při použití zahraniční karty - při výběru českou kartou jsou přednastavené částky nižší. Podobná situace je i v Maďarsku a Rakousku. Na Slovensku nabízejí bankomaty Euronetu o něco nižší přednastavené částky (od 50 do 500 eur), ale stále jsou vyšší než u bankomatů bank.

Doporučení: nenechte se zmást přednastavenými částkami. V zemích s různými měnami si předem spočítejte, kolik hotovosti budete potřebovat.

Umístění je z psychologického hlediska klíčové

Soukromé bankomaty si svá místa vybírají s rozvahou. Turisté je nejčastěji hledají na letištích, hlavních nádražích, autobusových nádražích, cestou na pláž, v restauracích, u turistických atrakcí. Protože jsou na dosah ruky, vybíráme si je i my, kteří žijeme doma. Je však lepší vyhledat bankomat naší banky. Výhoda bankomatů patřících bankám se projeví také v případě, že se na bankomatu něco pokazí. Pokud nám kartu "spolkne" bankomat, můžeme tento i další problémy rychle vyřešit na nejbližší pobočce banky. V případě provozovatelů soukromých bankomatů to bude jistě složitější. Uživatelé například hlásili problémy s nebankovními provozovateli bankomatů v případech, kdy přerušili transakci a peníze neobdrželi, a bankomat jim peníze z karty strhl, jako by k výběru skutečně došlo.

Doporučení: U bezkontaktních bankomatů se také nemusíte obávat, že by bankomat vaši kartu "spolkl". Udělejte raději pár kroků navíc ke spolehlivému bankomatu, který vás po použití nepříjemně nepřekvapí.

Bankomaty patřící bankám jsou bezpečnější a uživatelsky přívětivější.

Stejně jako u všech služeb spojených s penězi je i u bankomatů velmi důležitá bezpečnost. Soukromí provozovatelé bankomatů samozřejmě také dbají na bezpečnost, ale bezpečnostní standardy bank, alespoň u nás a v Evropě, jsou rozhodně vyšší. Bankomaty bank umístěné vně, uvnitř nebo mimo pobočky bank mohou být stejně bezpečné jako samotné pobočky bank. Díky interním bezpečnostním systémům mohou banky také rychleji odhalit případné zneužití bankomatu a upozornit na něj zákazníky. Bezkontaktní bankomaty jsou ještě bezpečnější, protože kartu není třeba vkládat do slotu bankomatu (takže nehrozí riziko skimmingu), ale stačí ji přiložit ke čtečce karet. To usnadňuje proces výběru a lze jej využít i k výběru hotovosti pomocí telefonu s nainstalovanou mobilní peněženkou.

Doporučení: Používejte bankomaty, které jsou dobře osvětlené a nacházejí se v obydlené oblasti. Vyberte si bankomat, který patří bance, jíž důvěřujete (na bankomatu je uvedeno, komu patří), a který vypadá bezpečně. Preferujte bezkontaktní bankomaty vlastněné bankami.

Triky jako umisťování výhodnějších možností na levou stranu obrazovky

Pravákům, stejně jako většině lidí, se lépe používají tlačítka na pravé straně obrazovky, takže možnosti, které častěji vybíráme, jsou na pravé straně bankomatu. Soukromé bankomaty naopak umísťují možnosti, které jsou pro uživatele pohodlnější, na levou stranu obrazovky. Na levé straně je tedy tlačítko pro výběr částky a také pro výběr hotovosti bez konverze.

Doporučení: ve spěchu a proto, že jsme zvyklí na uspořádání bankomatů našich domácích bank, mohou naše prsty předběhnout naše myšlenky. Proto pozorně sledujme informace na obrazovce a ujistěme se, že jsme skutečně vybrali požadovanou možnost.

Vysoké poplatky za výběr z bankomatu

Za použití soukromého bankomatu můžete zaplatit poplatek, tzv. "příplatek" nebo "přístupový poplatek". Je důležité vědět, že se nejedná o poplatek za výběr hotovosti účtovaný bankou, o kterém víme předem, ale o poplatek účtovaný majitelem bankomatu. Bankomaty patřící bankám tento poplatek neúčtují. (Takový poplatek však nemusí být pravidlem pro všechny soukromé bankomaty). Poplatky za výběr z bankomatu se u jednotlivých bankomatů liší a u soukromých bankomatů jsou obecně vyšší než u bankomatů bankovních. U soukromých bankomatů očekávejte poplatky ve výši přibližně 2,5 %.

Doporučení: Bankomaty by měly zákazníky před výběrem informovat o nákladech za použití bankomatu, proto pečlivě sledujte informace na obrazovce. Pokud zjistíte, že vám chce účtovat poplatek, zkuste jiný bankomat, nejlépe bankomat banky.

Nevýhodné směnné kurzy při výběru konverzí

Ještě více než poplatky může turisty zasáhnout výměna měny v soukromých bankomatech. Směnné kurzy používané těmito bankomaty (ty, které se používají pro výběry přepočtem) jsou mnohem horší než průměr. Pokud se rozhodnete vybrat peníze ze soukromého bankomatu, můžete zaplatit až o 15 % více než při výměně peněz v bance.

Doporučení: zjistěte si směnné kurzy v zemi, do které cestujete. To vám pomůže zjistit, kdy je směnný kurz výrazně nevýhodný. A vždy volte nekonvertované výběry z bankomatů, protože sazby karetních systémů jsou výhodnější než sazby nabízené bankomaty.

Pozor na psychologické konverzní triky

Kromě chytrého umístění tlačítek používají soukromé bankomaty i další triky. Přestože nám poskytují všechny informace, které jsou ze zákona povinny poskytnout, nenápadně nás vybízejí, abychom si sami zvolili méně výhodné řešení. Jedním z takových triků je barva tlačítek pro potvrzení volby bez konverze nebo s konverzí: tlačítko pro volbu bez konverze je červené, tlačítko pro volbu s konverzí je zelené. Podvědomě si myslíme, že zelená je správnější než červená, i když samozřejmě lepší je volba bez konverze (červená). Pokud jsme zvolili výběr bez konverze, bankomat se nás snaží dalším krokem přimět k pochybnostem o správnosti naší volby. Zeptá se nás, zda jsme si jisti, protože nemůže zaručit směnný kurz pro výběr bez konverze. To je pravda, protože směnný kurz kartového systému, který bude použit pro nekonvertovaný výběr, soukromý bankomat nezná, ale v každém případě je výhodnější než kurz, který nabízí samotný bankomat.

Doporučení: nenechte se zmást nabídkou bankomatu, ale ujistěte se, že jste si opravdu vybrali nekonvertující výběr.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Kompulzivní nakupování, známé také jako závislost na nakupování, je porucha kontroly impulzů charakterizovaná neodolatelnou touhou nakupovat, při níž ztrácíte kontrolu nad množstvím peněz nebo času, které za nákupy utratíte. Toto chování může vést k vážným finančním, emocionálním a sociálním problémům.