Jak ušetřit palivo efektivní jízdou

23.07.2022

Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.

Efektivní jízda
Efektivní jízda

Co je to efektivní jízda?

Efektivní jízda je způsob optimalizace způsobu jízdy, který snižuje znečištění a spotřebu paliva a minimalizuje riziko nehod.

Nejde však jen o technologie. Efektivní jízda závisí také na vzdělání, znalostech a návycích řidiče v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Vaše vozidlo nemusí být plné vychytávek, ani nemusí být nejnovější na trhu. Efektivní jízda je na dosah každému.

Tipy a techniky pro efektivní řízení

Chcete si vyzkoušet efektivní jízdu? Zde je několik tipů, jak ušetřit palivo a cestovat bezpečně:

Účinné startování vozidla

 • Efektivní jízda je důležitá od okamžiku nastartování vozidla. V první řadě je třeba si uvědomit, že při startování motoru nesmíte sešlápnout plynový pedál.
 • Pokud máte vozidlo se vznětovým motorem (diesel), doporučujeme před nastartováním zapalování několik sekund počkat. To umožňuje správné mazání všech částí motoru.

První rychlostní stupeň pouze pro startování

 • Dbejte na to, abyste při rozjezdu ihned po nastartování použili pouze první rychlostní stupeň. Doporučujeme zařadit druhý rychlostní stupeň co nejdříve, abyste dosáhli lepšího výkonu motoru a zabránili plýtvání palivem. Obecně platí, že byste měli zařadit druhý rychlostní stupeň po 3 sekundách nebo 6 metrech.

Použití vysokých rychlostních stupňů

 • Vozidla jedou vždy efektivněji na vyšší převodové stupně. Při jízdě zařaďte nejvyšší možný rychlostní stupeň, abyste snížili otáčky motoru a ušetřili palivo.

Vyhněte se změně rychlosti

 • Nejdůležitější na silnici je snažit se jet plynule. K tomu patří vyhýbání se brzdění a zrychlování, které vede ke zbytečnému řazení. Měli byste předvídat možné překážky na silnici a dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel.
 • Zvýšení rychlosti o pouhých 20 % může zvýšit spotřebu paliva o 44 %. Mějte to na paměti, kdykoli sešlápnete plynový pedál.

Brzdění motorem

 • Věděli jste, že při řazení rychlostních stupňů začne motor sám zpomalovat vozidlo? Abyste zabránili opotřebení brzdových destiček, brzděte motorem při každém podřazení. To je užitečné zejména na kruhových objezdech nebo při dojíždění na červenou.

V případě pochybností buďte připraveni brzdit.

 • V případě pochybností předvídejte možné nebezpečí a brzděte. Nezapomeňte také dodržovat bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi. To vám pomůže nejen ušetřit palivo a snížit emise CO2, ale také zvýšit bezpečnost vás i ostatních účastníků silničního provozu.

Snižte rychlost

 • Důležité je také praktikovat "defenzivní" jízdu při předjíždění. Než se do toho pustíte, zvažte, kolik času skutečně ušetříte.
 • Pokrok o jedno nebo dvě místa pravděpodobně nezmění dobu potřebnou k dosažení cíle, ale bude mít přímý vliv na spotřebu paliva.

Po zastavení vypněte motor

 • Efektivní jízda se může uplatnit i při zastavení vozidla. Při každém zastavení na dobu delší než 60 sekund vypněte motor. I když stojící vozidlo jede na volnoběh a spotřebovává méně paliva než jedoucí vozidlo, spotřeba paliva je vždy vyšší, když motor běží.

Kromě efektivní jízdy má na spotřebu paliva vliv i mnoho dalších faktorů.

Špatná údržba ovlivňuje spotřebu paliva více, než si myslíte, zejména drobné poruchy motoru nebo poškození karoserie, které mohou ovlivnit aerodynamiku vozidla.

Pokud chcete ušetřit palivo, měli byste zvážit také následující možnosti:

 • Vyměňte zapalovací svíčky, vzduchový a palivový filtr. To pomůže zajistit správný chod motoru.
 • Sledujte opotřebení a tlak v pneumatikách. Pokud je tlak v pneumatikách nižší, než je doporučeno, vozidlo musí pracovat více, což přímo ovlivňuje spotřebu paliva.
 • Rovnoměrně rozložte zatížení vozidla. Pokud vezete velké množství zavazadel, myslete na rozložení hmotnosti. Pokud je většina hmotnosti soustředěna na jednom místě, spotřeba paliva je vyšší.
 • Efektivně využívejte palivo. Některá levná paliva jsou paradoxně dlouhodobě dražší. Jeho složení brání optimálnímu výkonu motoru, což vede k vyšší spotřebě paliva.
 • Pokud jedete rychleji než 80 km/h, doporučujeme použít klimatizaci a zavřít okna. Jejich sjetí má vliv na aerodynamiku vozidla a následně na spotřebu paliva.
 • Střešní nosiče. Střešní nosiče mají vždy vliv na spotřebu paliva, i když nejsou naložené. Doporučuje se je odstranit, pokud se nepoužívají.

Nezapomeňte na všechny výhody, které vám efektivní jízda může přinést do každodenního života:

 • Úspora paliva. Efektivní způsoby jízdy vám mohou ušetřit 10 až 25 % paliva. V peněžním vyjádření to znamená přibližnou úsporu 200 až 400 Kč na jednu nádrž v závislosti na její kapacitě.
 • Menší znečištění. To je pravděpodobně jeden z nejdůležitějších přínosů efektivní jízdy. Dodržováním těchto postupů snížíte emise CO2 svého vozidla o 15 %.
 • Efektivní jízda zabrání prudkému brzdění, akceleraci, náhlým změnám směru jízdy apod. Pomůže také zlepšit hluk, nemluvě o vaší náladě. Efektivní jízda vám pomůže vyhnout se stresu za volantem, i když uvíznete v zácpě.
 • Dodržování bezpečné vzdálenosti, včasné brzdění a udržování co nejstálejší rychlosti vám pomůže jet bezpečněji.
 • Delší životnost vozidla. Dodržováním několika rad můžete zabránit rychlejšímu stárnutí vozidla. Stačí několik drobných každodenních úkonů, abyste se postarali o své vozidlo - od tlumičů přes motor až po brzdy.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.

Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...

Gambling neboli patologické hráčství je psychická porucha, která spočívá v nekontrolovatelné touze hrát hazardní hry. Pro hráče s touto závislostí může mít hazardní hraní fatální dopady na jejich peněženku i život.

Banky schvalují úvěry na základě řady faktorů, které zohledňují úvěruschopnost žadatele, jeho schopnost splácet úvěr a rizika spojená s úvěrem. Proces schvalování úvěru zahrnuje několik kroků.