Jaká je minimální mzda na Slovensku v roce 2023?

26.12.2022

Minimální mzdou se rozumí nejnižší možná mzda, která musí být zaměstnanci vyplacena za práci na plný úvazek. Každý zaměstnanec má podle § 119 odst. 1 slovenskeho zákoníku práce zákonný nárok na mzdu alespoň ve výši minimální mzdy, která je upravena zákonem č. 663/2007 Sb. o minimální mzdě, ve znění pozdějších předpisů. 

Tento zákon se vztahuje nejen na zaměstnance v pracovním poměru nebo obdobném pracovním vztahu, ale od 1. ledna 2013 také na fyzické osoby, které vykonávají práci pro zaměstnavatele na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Přibližně 4 % lidí na Slovensku pracují za minimální mzdu, která pro rok 2023 činí 700 eur hrubého (cca 16 950 Kč). Za jednu odpracovanou hodinu je to 4,023 eura (cca 97,40 Kč). V roce 2022 činila minimální mzda 646 eur a minimální hodinová mzda 3,713 eura (cca 90 Kč). Vyšší minimální mzdu je možné mít díky nočnímu příplatku, vyššímu koeficientu pro náročnější práce a podepsání nezdanitelné části základu daně. Čistá minimální mzda po odečtení daní a srážek činí přibližně 568,97 eur (cca 13 775 Kč), je však orientační a závisí také na počtu dětí. Od 1. ledna 2023 se hrubá minimální mzda zvýší ze současných 646 eur na 700 eur a poprvé v historii se zaměstnavatelé a zaměstnanci dohodli na stanovení minimální mzdy v rámci tripartitního procesu.

Nejnovější odpovědi z poradny


Vlasy a nehty se skládají z buněk stejně jako zbytek těla. Pokud by však tyto buňky byly živé, inervované a citlivé, nemohly by správně plnit svou ochrannou funkci. Představte si například, že vás bolí nehet, když se o něco poškrábe, nebo vlas, když se zasekne v zipu.

Pláč je pro lidi přirozeným způsobem vyjadřování emocí. Pláč může být užitečný, protože:

Poikilotermní (studenokrevní) živočichové jsou ti, jejichž tělesná teplota se mění v závislosti na venkovní teplotě. Jinými slovy, nemají vnitřní termoregulační mechanismus, který by udržoval jejich tělesnou teplotu konstantní. Tito živočichové se musí přizpůsobit změnám vnější teploty pomocí fyziologických a behaviorálních adaptací.

"Přirozené" se nazývá a označuje věci, které se vyskytují v přírodě bez zásahu člověka. Může se jednat o rostliny, zvířata, minerály, krajinu a podobně. Příklady přírodních věcí mohou zahrnovat:

Je možné mi poradit, co přesně znamená pojem "rozúčtování rozpětí". Velice vám děkuji za vaši radu a odpověď.