Ochrana proti inflaci: co dělat, když je inflace vysoká?

14.07.2022

Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.

Co dělat během inflace
Co dělat během inflace

Dražší paliva nepochybně zvýší ceny mnoha průmyslových odvětví, zboží a služeb. Kromě Evropy zažívají negativní změnu ekonomické stability také Spojené státy, a to v důsledku rostoucí inflace, která v březnu 2022 dosáhla 8,5 %, což je v nejvyspělejší ekonomice světa nejvyšší vlna inflace za posledních čtyřicet let.

Pandemie otevřela dveře hospodářské nestabilitě, inflaci a změně způsobu fungování mnoha podniků po celém světě. Opatření na ochranu obyvatelstva před nákazou negativně ovlivnila ekonomická odvětví všude na světě. Začala hospodářská krize, která se po válce na Ukrajině dále prohlubuje, a v České republice výrazně vzrostly ceny mnoha druhů zboží. To může snadno zjistit každý, kdo jde natankovat benzín nebo nakoupit potraviny do obchodu.

Co je to inflace a existuje u nás?

Inflace je růst cen zboží a služeb, aniž by se změnila jejich kvalita nebo užitná hodnota. Synonymem, které správně vystihuje toto slovo, je znehodnocení peněz, při němž úspory lidí ztrácejí svou sílu. To znamená, že každý, kdo v době inflace drží určitý objem vkladů nebo úspor, se vystavuje riziku znehodnocení části svých peněz, jinými slovy, riziku ztráty peněz. V České republice, stejně jako ve většině vyspělého světa, míra inflace roste, zejména od začátku bojů na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko. Míra inflace již dosahuje dvouciferných hodnot, což ukazuje na nebezpečí vážnějších cenových šoků a finančních ztrát. Míra inflace v ČR v červnu 2022 dosáhla neuvěřitelných 17,2% !

Co máme dělat s penězi v době inflace?

Mnoho lidí si klade otázku: "Co dělat během inflace?" a "Jak ochránit své peníze během inflace?" Je lepší mít peníze než nic neztratit, i když někteří tvrdí, že v době inflace dávají přednost druhé variantě. Je pravda, že mnozí utrpí vážné ztráty v důsledku znehodnocení měny, ale hotovost je stále aktivem, které je třeba chránit. Pro mnoho lidí je však spoření a správa financí v době inflační krize něco zcela nepochopitelného. Přestože hodnotu našeho kapitálu nemůžeme stoprocentně ochránit před inflačními tlaky, odborníci nabízejí několik rad, co v takovém případě dělat. Nabízíme vám několik tipů a pokynů na ochranu před inflací, které vám mohou být velmi užitečné.

Neutrácejte

Během inflační krize může spotřeba prudce stoupat nebo klesat v závislosti na vlivu médií, očekávání spotřebitelů ohledně budoucích změn cen určitého zboží, politických a obchodních spekulací atd. Proto je rozumné nedělat zbytečné výdaje, jako je nákup nového auta nebo drahých spotřebičů, protože si nemůžete být jisti, zda nebudete peníze potřebovat na něco potřebnějšího.

Šetřete

Mnozí odborníci radí, že během inflace se otevírá mnoho investičních příležitostí. Před investováním buďte obezřetní a vyčleňte si určitou částku pro případ nepředvídaných okolností, které jsou v tomto období typické. Určit přesně, jakou částku by bylo vhodné v tomto případě spořit, je vzhledem k rozdílným sociálním poměrům jednotlivců obtížné, ale v našich podmínkách to může být velmi obtížné, zejména pro osamělé důchodce a samoživitele.

Do čeho investovat během inflace?

Podle mnoha odborníků jsou klíčem k řešení problému rostoucí inflace investice. V důsledku rostoucí inflace a negativních prognóz pro nejbližší budoucnost se v uplynulém roce dostaly do popředí zájmu hypotéky. Většina našich spoluobčanů ví, že v době inflace jsou investice dobrou příležitostí, jak nepřijít o peníze, které vlastní. Na druhou stranu může úvěr s pevnou úrokovou sazbou přinést příjemci další výhody v případě dlouhodobé inflace. Splácení úvěru levnějšími penězi je dobrou investicí, ale pouze v případě, že Česká národní banka nezmění úrokovou sazbu, čehož jsme bohužel byli svědky již několikrát.

Investice do bytů, domů, pozemků, garáží, zemědělské půdy a dalších nemovitostí je dobrým způsobem, jak se vyrovnat s inflací, ale obchod s nemovitostmi vyžaduje zručnost a schopnost orientovat se v tomto odvětví. Podle odborníků ceny nemovitostí spekulativně vzrostly a koupě nemovitosti nemusí být v současné době příliš výhodná.

Je rozumné brát si půjčky v době inflace?

Již jsme naznačili, že vzít si úvěr s pevnou úrokovou sazbou v době inflace je výhodné. Existují spotřebitelské úvěry, hypotéky, půjčky na koupi či renovaci auta, studentské půjčky a další, které se mohou stát zdrojem hotovosti, pokud bude inflace pokračovat a sazby úvěrů budou pevné a nízké. 

Další články z finančního magazínu

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.

Napadlo vás někdy: "Kdyby mi někdo platil za můj čas na Facebooku, zbohatl bych"? Pokud jste dostatečně podnikaví a využijete správné příležitosti, někdo vám za to zaplatí. Zda zbohatnete, záleží jen na vás.

Dnes můžete pohodlně platit téměř kdekoli, aniž byste u sebe museli mít hotovost. Potřebujete pouze kreditní kartu a účet můžete zaplatit v obchodech jedním tahem nebo objednat online zadáním údajů o kartě. Podvodníci vyvinuli různé metody, jak získat údaje o vaší kreditní kartě a vybrat z vašeho účtu všechny peníze. Co dělat, pokud se stanete...

Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.