Ochrana proti inflaci: co dělat, když je inflace vysoká?

14.07.2022

Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.

Co dělat během inflace
Co dělat během inflace

Dražší paliva nepochybně zvýší ceny mnoha průmyslových odvětví, zboží a služeb. Kromě Evropy zažívají negativní změnu ekonomické stability také Spojené státy, a to v důsledku rostoucí inflace, která v březnu 2022 dosáhla 8,5 %, což je v nejvyspělejší ekonomice světa nejvyšší vlna inflace za posledních čtyřicet let.

Pandemie otevřela dveře hospodářské nestabilitě, inflaci a změně způsobu fungování mnoha podniků po celém světě. Opatření na ochranu obyvatelstva před nákazou negativně ovlivnila ekonomická odvětví všude na světě. Začala hospodářská krize, která se po válce na Ukrajině dále prohlubuje, a v České republice výrazně vzrostly ceny mnoha druhů zboží. To může snadno zjistit každý, kdo jde natankovat benzín nebo nakoupit potraviny do obchodu.

Co je to inflace a existuje u nás?

Inflace je růst cen zboží a služeb, aniž by se změnila jejich kvalita nebo užitná hodnota. Synonymem, které správně vystihuje toto slovo, je znehodnocení peněz, při němž úspory lidí ztrácejí svou sílu. To znamená, že každý, kdo v době inflace drží určitý objem vkladů nebo úspor, se vystavuje riziku znehodnocení části svých peněz, jinými slovy, riziku ztráty peněz. V České republice, stejně jako ve většině vyspělého světa, míra inflace roste, zejména od začátku bojů na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko. Míra inflace již dosahuje dvouciferných hodnot, což ukazuje na nebezpečí vážnějších cenových šoků a finančních ztrát. Míra inflace v ČR v červnu 2022 dosáhla neuvěřitelných 17,2% !

Co máme dělat s penězi v době inflace?

Mnoho lidí si klade otázku: "Co dělat během inflace?" a "Jak ochránit své peníze během inflace?" Je lepší mít peníze než nic neztratit, i když někteří tvrdí, že v době inflace dávají přednost druhé variantě. Je pravda, že mnozí utrpí vážné ztráty v důsledku znehodnocení měny, ale hotovost je stále aktivem, které je třeba chránit. Pro mnoho lidí je však spoření a správa financí v době inflační krize něco zcela nepochopitelného. Přestože hodnotu našeho kapitálu nemůžeme stoprocentně ochránit před inflačními tlaky, odborníci nabízejí několik rad, co v takovém případě dělat. Nabízíme vám několik tipů a pokynů na ochranu před inflací, které vám mohou být velmi užitečné.

Neutrácejte

Během inflační krize může spotřeba prudce stoupat nebo klesat v závislosti na vlivu médií, očekávání spotřebitelů ohledně budoucích změn cen určitého zboží, politických a obchodních spekulací atd. Proto je rozumné nedělat zbytečné výdaje, jako je nákup nového auta nebo drahých spotřebičů, protože si nemůžete být jisti, zda nebudete peníze potřebovat na něco potřebnějšího.

Šetřete

Mnozí odborníci radí, že během inflace se otevírá mnoho investičních příležitostí. Před investováním buďte obezřetní a vyčleňte si určitou částku pro případ nepředvídaných okolností, které jsou v tomto období typické. Určit přesně, jakou částku by bylo vhodné v tomto případě spořit, je vzhledem k rozdílným sociálním poměrům jednotlivců obtížné, ale v našich podmínkách to může být velmi obtížné, zejména pro osamělé důchodce a samoživitele.

Do čeho investovat během inflace?

Podle mnoha odborníků jsou klíčem k řešení problému rostoucí inflace investice. V důsledku rostoucí inflace a negativních prognóz pro nejbližší budoucnost se v uplynulém roce dostaly do popředí zájmu hypotéky. Většina našich spoluobčanů ví, že v době inflace jsou investice dobrou příležitostí, jak nepřijít o peníze, které vlastní. Na druhou stranu může úvěr s pevnou úrokovou sazbou přinést příjemci další výhody v případě dlouhodobé inflace. Splácení úvěru levnějšími penězi je dobrou investicí, ale pouze v případě, že Česká národní banka nezmění úrokovou sazbu, čehož jsme bohužel byli svědky již několikrát.

Investice do bytů, domů, pozemků, garáží, zemědělské půdy a dalších nemovitostí je dobrým způsobem, jak se vyrovnat s inflací, ale obchod s nemovitostmi vyžaduje zručnost a schopnost orientovat se v tomto odvětví. Podle odborníků ceny nemovitostí spekulativně vzrostly a koupě nemovitosti nemusí být v současné době příliš výhodná.

Je rozumné brát si půjčky v době inflace?

Již jsme naznačili, že vzít si úvěr s pevnou úrokovou sazbou v době inflace je výhodné. Existují spotřebitelské úvěry, hypotéky, půjčky na koupi či renovaci auta, studentské půjčky a další, které se mohou stát zdrojem hotovosti, pokud bude inflace pokračovat a sazby úvěrů budou pevné a nízké. 

Další články z finančního magazínu

Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

Přestože všichni denně používáme peníze, málokdo s nimi umí dobře hospodařit. Proč je právě to, co nás obklopuje, nejtěžší zvyknout si na racionální používání? Podívejme se, co by měl každý dospělý člověk vědět a používat, aby mohl inteligentně plánovat svou finanční situaci.