Ochrana proti inflaci: co dělat, když je inflace vysoká?

14.07.2022

Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.

Co dělat během inflace
Co dělat během inflace

Dražší paliva nepochybně zvýší ceny mnoha průmyslových odvětví, zboží a služeb. Kromě Evropy zažívají negativní změnu ekonomické stability také Spojené státy, a to v důsledku rostoucí inflace, která v březnu 2022 dosáhla 8,5 %, což je v nejvyspělejší ekonomice světa nejvyšší vlna inflace za posledních čtyřicet let.

Pandemie otevřela dveře hospodářské nestabilitě, inflaci a změně způsobu fungování mnoha podniků po celém světě. Opatření na ochranu obyvatelstva před nákazou negativně ovlivnila ekonomická odvětví všude na světě. Začala hospodářská krize, která se po válce na Ukrajině dále prohlubuje, a v České republice výrazně vzrostly ceny mnoha druhů zboží. To může snadno zjistit každý, kdo jde natankovat benzín nebo nakoupit potraviny do obchodu.

Co je to inflace a existuje u nás?

Inflace je růst cen zboží a služeb, aniž by se změnila jejich kvalita nebo užitná hodnota. Synonymem, které správně vystihuje toto slovo, je znehodnocení peněz, při němž úspory lidí ztrácejí svou sílu. To znamená, že každý, kdo v době inflace drží určitý objem vkladů nebo úspor, se vystavuje riziku znehodnocení části svých peněz, jinými slovy, riziku ztráty peněz. V České republice, stejně jako ve většině vyspělého světa, míra inflace roste, zejména od začátku bojů na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko. Míra inflace již dosahuje dvouciferných hodnot, což ukazuje na nebezpečí vážnějších cenových šoků a finančních ztrát. Míra inflace v ČR v červnu 2022 dosáhla neuvěřitelných 17,2% !

Co máme dělat s penězi v době inflace?

Mnoho lidí si klade otázku: "Co dělat během inflace?" a "Jak ochránit své peníze během inflace?" Je lepší mít peníze než nic neztratit, i když někteří tvrdí, že v době inflace dávají přednost druhé variantě. Je pravda, že mnozí utrpí vážné ztráty v důsledku znehodnocení měny, ale hotovost je stále aktivem, které je třeba chránit. Pro mnoho lidí je však spoření a správa financí v době inflační krize něco zcela nepochopitelného. Přestože hodnotu našeho kapitálu nemůžeme stoprocentně ochránit před inflačními tlaky, odborníci nabízejí několik rad, co v takovém případě dělat. Nabízíme vám několik tipů a pokynů na ochranu před inflací, které vám mohou být velmi užitečné.

Neutrácejte

Během inflační krize může spotřeba prudce stoupat nebo klesat v závislosti na vlivu médií, očekávání spotřebitelů ohledně budoucích změn cen určitého zboží, politických a obchodních spekulací atd. Proto je rozumné nedělat zbytečné výdaje, jako je nákup nového auta nebo drahých spotřebičů, protože si nemůžete být jisti, zda nebudete peníze potřebovat na něco potřebnějšího.

Šetřete

Mnozí odborníci radí, že během inflace se otevírá mnoho investičních příležitostí. Před investováním buďte obezřetní a vyčleňte si určitou částku pro případ nepředvídaných okolností, které jsou v tomto období typické. Určit přesně, jakou částku by bylo vhodné v tomto případě spořit, je vzhledem k rozdílným sociálním poměrům jednotlivců obtížné, ale v našich podmínkách to může být velmi obtížné, zejména pro osamělé důchodce a samoživitele.

Do čeho investovat během inflace?

Podle mnoha odborníků jsou klíčem k řešení problému rostoucí inflace investice. V důsledku rostoucí inflace a negativních prognóz pro nejbližší budoucnost se v uplynulém roce dostaly do popředí zájmu hypotéky. Většina našich spoluobčanů ví, že v době inflace jsou investice dobrou příležitostí, jak nepřijít o peníze, které vlastní. Na druhou stranu může úvěr s pevnou úrokovou sazbou přinést příjemci další výhody v případě dlouhodobé inflace. Splácení úvěru levnějšími penězi je dobrou investicí, ale pouze v případě, že Česká národní banka nezmění úrokovou sazbu, čehož jsme bohužel byli svědky již několikrát.

Investice do bytů, domů, pozemků, garáží, zemědělské půdy a dalších nemovitostí je dobrým způsobem, jak se vyrovnat s inflací, ale obchod s nemovitostmi vyžaduje zručnost a schopnost orientovat se v tomto odvětví. Podle odborníků ceny nemovitostí spekulativně vzrostly a koupě nemovitosti nemusí být v současné době příliš výhodná.

Je rozumné brát si půjčky v době inflace?

Již jsme naznačili, že vzít si úvěr s pevnou úrokovou sazbou v době inflace je výhodné. Existují spotřebitelské úvěry, hypotéky, půjčky na koupi či renovaci auta, studentské půjčky a další, které se mohou stát zdrojem hotovosti, pokud bude inflace pokračovat a sazby úvěrů budou pevné a nízké. 

Další články z finančního magazínu

Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.

Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...

Gambling neboli patologické hráčství je psychická porucha, která spočívá v nekontrolovatelné touze hrát hazardní hry. Pro hráče s touto závislostí může mít hazardní hraní fatální dopady na jejich peněženku i život.