Proč musím platit DPH?

08.01.2023

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, že proč jako fyzická osoba, která chodí do práce a poctivě si vydělává peníze, musím platit DPH z každého zboží, které si koupím. Děkuji za odpověď.

Richard G. Odry


Jako spotřebitel přispíváte na DPH při nákupu zboží a služeb, protože její část platíte v ceně zboží nebo služeb. Důvodem, proč se DPH platí, je skutečnost, že se jedná o daň, kterou vlády mnoha zemí zavedly jako způsob zdanění hodnoty přidané ke zboží a službám během jejich výroby a distribuce. Vlády z těchto příjmů financují různé veřejné služby a programy, jako je vzdělávání, zdravotní péče, infrastruktura nebo sociální zabezpečení.

DPH se vám jako spotřebiteli může zdát nepříjemná, ale jedná se o daň, která se vztahuje na většinu zboží a služeb v zemích, kde je zavedena, a jejím účelem je zajistit, aby byly zdaněny všechny fáze výroby a distribuce zboží nebo služby. Je důležité si uvědomit, že DPH se nevztahuje na veškeré zboží a služby a že pro některé kategorie zboží a služeb, jako jsou potraviny, léky nebo ubytování, existují výjimky a úlevy na DPH.

Nejnovější odpovědi z poradny


Vlasy a nehty se skládají z buněk stejně jako zbytek těla. Pokud by však tyto buňky byly živé, inervované a citlivé, nemohly by správně plnit svou ochrannou funkci. Představte si například, že vás bolí nehet, když se o něco poškrábe, nebo vlas, když se zasekne v zipu.

Pláč je pro lidi přirozeným způsobem vyjadřování emocí. Pláč může být užitečný, protože:

Poikilotermní (studenokrevní) živočichové jsou ti, jejichž tělesná teplota se mění v závislosti na venkovní teplotě. Jinými slovy, nemají vnitřní termoregulační mechanismus, který by udržoval jejich tělesnou teplotu konstantní. Tito živočichové se musí přizpůsobit změnám vnější teploty pomocí fyziologických a behaviorálních adaptací.

"Přirozené" se nazývá a označuje věci, které se vyskytují v přírodě bez zásahu člověka. Může se jednat o rostliny, zvířata, minerály, krajinu a podobně. Příklady přírodních věcí mohou zahrnovat:

Je možné mi poradit, co přesně znamená pojem "rozúčtování rozpětí". Velice vám děkuji za vaši radu a odpověď.