Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.
Stagflace: co vlastně znamená a jaké strategie proti ní přijmout
Představitelé centrálních bank velkých ekonomických mocností včetně České národní banky již několik měsíců tvrdí, že růst inflace je pouze dočasný. A že krátkodobý růst cenové hladiny není důvodem k obavám. Inflace se vrátí na svou "přirozenou" úroveň, jakmile budou odstraněna úzká místa v dodavatelském řetězci.

Stačí si jen spočítat, že takto se dnes věci nevyvíjejí. Největší světové ekonomiky se potýkají s náhlým růstem cen v podmínkách nulového hospodářského růstu, což ekonomové nazývají jedním slovem stagflace.
Stagflace: obtížný nepřítel!
Pro účinné řešení stagflace mají centrální banky jen málo jiných možností než přijmout restriktivní měnová opatření.
Cílem by mělo být snížení nabídky peněz v oběhu. Toho lze dosáhnout zvýšením sazeb a snížením rychlosti pohybu peněz. Tato cesta by však snížila agregátní poptávku po zboží a službách, což by negativně ovlivnilo hospodářský růst.
Jinými slovy, běžná opatření proti stagflaci by skutečně snížila tlak na ceny, ale negativně by ovlivnila hospodářský růst, který zatím není stanoven.
A je dobře známo, že stagflace způsobuje pokles reálných mezd, a tedy i kupní síly občanů. V kontextu tohoto jevu jsou mzdové požadavky "přirozeným" důsledkem. Problémem je, že zvýšení mezd by dále podpořilo inflaci. Na druhou stranu, pokud by nedošlo k vyrovnání mezd, obyvatelstvo by bylo chudší, což by mělo dopad na poptávku po zboží a službách, a tím i na růst.
V podstatě lze říci, že "nevíme, co nevíme". Zdá se, že svět dnes stojí před volbou mezi inflací a hospodářským růstem! Řešení ze 70. a 80. let dnes neplatí!
Konečně, řešení ze 70. a 80. let se dnes nezdají být životaschopná. V těch letech byla řešením delokalizace. Přeshraniční přesun mnoha výrobních činností značně omezil možnost vyjednávat o jakémkoli zvýšení mezd, čímž se trh práce vrátil do rovnováhy a inflace se dále zhoršila.
Vzhledem k obtížím v dodavatelských řetězcích, které způsobila pandemie a které ještě zhoršila válka, většina společností vrací mnoho činností zpět do svých řad a de-globalizuje systém. Zvýšená poptávka po kvalifikované pracovní síle se setká s nabídkou až v okamžiku, kdy se zvýší mzdy, což opět podpoří inflaci.
Boj proti růstu cen prostřednictvím fiskální politiky?
Ekonomická teorie říká, že je třeba přijmout opatření fiskální politiky ke snížení běžných výdajů a daňového zatížení, které jsou jedinými účinnými nástroji stimulace spotřeby, a tím i agregátní poptávky po zboží a službách.
Podpora investic (Bidenova fiskální politika a evropský NGeu jsou dva příklady), přičemž je třeba dbát na to, aby se nezvyšovaly běžné výdaje a daňové zatížení, může být rovněž způsobem stimulace ekonomiky.
Jinými slovy, dobrá fiskální politika zaměřená na růst se strukturálními investicemi, a nikoli pouze na podporu spotřeby, by mohla podpořit ekonomiku, aniž by přímo ovlivnila ceny. Kromě toho by centrální banky měly obtížný úkol vyrovnávat likviditu dodávanou do systému prostřednictvím lepší alokace peněžní zásoby, která by doprovázela hospodářské oživení.
Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.
Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.
Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.
Ománský riál (OMR) je měnou Ománského sultanátu, státu ležícího na jihovýchodě Arabského poloostrova. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s politickým a hospodářským vývojem země.
Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...
V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.
Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...
Svíčkový pattern 3 černé vrány je svíčkový pattern, který signalizuje možný obrat trhu z rostoucího trendu do klesajícího. Tento vzor se skládá ze tří černých (nebo červených) svíček, které mají dlouhé tělo a uzavírají na nižších cenách než předchozí svíčka.
TIP PRO VÁS:
Věděli jste o tom, že i "nebankovní půjčka na splátky" může mít nízký úrok a žádné poplatky? Pokud si myslíte, že je to jen žert, nechte nás přesvědčit vás o tom, že je tomu skutečně tak. Splatnost půjčky je od 1 do 7 let a půjčit si můžete od 10.000 do 800.000 Kč.