Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.
Stagflace: co vlastně znamená a jaké strategie proti ní přijmout
Představitelé centrálních bank velkých ekonomických mocností včetně České národní banky již několik měsíců tvrdí, že růst inflace je pouze dočasný. A že krátkodobý růst cenové hladiny není důvodem k obavám. Inflace se vrátí na svou "přirozenou" úroveň, jakmile budou odstraněna úzká místa v dodavatelském řetězci.

Stačí si jen spočítat, že takto se dnes věci nevyvíjejí. Největší světové ekonomiky se potýkají s náhlým růstem cen v podmínkách nulového hospodářského růstu, což ekonomové nazývají jedním slovem stagflace.
Stagflace: obtížný nepřítel!
Pro účinné řešení stagflace mají centrální banky jen málo jiných možností než přijmout restriktivní měnová opatření.
Cílem by mělo být snížení nabídky peněz v oběhu. Toho lze dosáhnout zvýšením sazeb a snížením rychlosti pohybu peněz. Tato cesta by však snížila agregátní poptávku po zboží a službách, což by negativně ovlivnilo hospodářský růst.
Jinými slovy, běžná opatření proti stagflaci by skutečně snížila tlak na ceny, ale negativně by ovlivnila hospodářský růst, který zatím není stanoven.
A je dobře známo, že stagflace způsobuje pokles reálných mezd, a tedy i kupní síly občanů. V kontextu tohoto jevu jsou mzdové požadavky "přirozeným" důsledkem. Problémem je, že zvýšení mezd by dále podpořilo inflaci. Na druhou stranu, pokud by nedošlo k vyrovnání mezd, obyvatelstvo by bylo chudší, což by mělo dopad na poptávku po zboží a službách, a tím i na růst.
V podstatě lze říci, že "nevíme, co nevíme". Zdá se, že svět dnes stojí před volbou mezi inflací a hospodářským růstem! Řešení ze 70. a 80. let dnes neplatí!
Konečně, řešení ze 70. a 80. let se dnes nezdají být životaschopná. V těch letech byla řešením delokalizace. Přeshraniční přesun mnoha výrobních činností značně omezil možnost vyjednávat o jakémkoli zvýšení mezd, čímž se trh práce vrátil do rovnováhy a inflace se dále zhoršila.
Vzhledem k obtížím v dodavatelských řetězcích, které způsobila pandemie a které ještě zhoršila válka, většina společností vrací mnoho činností zpět do svých řad a de-globalizuje systém. Zvýšená poptávka po kvalifikované pracovní síle se setká s nabídkou až v okamžiku, kdy se zvýší mzdy, což opět podpoří inflaci.
Boj proti růstu cen prostřednictvím fiskální politiky?
Ekonomická teorie říká, že je třeba přijmout opatření fiskální politiky ke snížení běžných výdajů a daňového zatížení, které jsou jedinými účinnými nástroji stimulace spotřeby, a tím i agregátní poptávky po zboží a službách.
Podpora investic (Bidenova fiskální politika a evropský NGeu jsou dva příklady), přičemž je třeba dbát na to, aby se nezvyšovaly běžné výdaje a daňové zatížení, může být rovněž způsobem stimulace ekonomiky.
Jinými slovy, dobrá fiskální politika zaměřená na růst se strukturálními investicemi, a nikoli pouze na podporu spotřeby, by mohla podpořit ekonomiku, aniž by přímo ovlivnila ceny. Kromě toho by centrální banky měly obtížný úkol vyrovnávat likviditu dodávanou do systému prostřednictvím lepší alokace peněžní zásoby, která by doprovázela hospodářské oživení.
Přemýšleli jste někdy o tom, čím jsou výjimeční ti, kteří dnes vedou více než finančně vyrovnaný život? Mnozí z těch, které lze dnes považovat za finančně zodpovědné lidi, začínali přesně tam, kde jste nyní vy. Co však dělali jinak, bylo osvojení si několika návyků, které při měsíčním uplatňování změnily jejich myšlení a pomohly jim být vytrvalí a...
Společný život s partnerem ve dvou může být startem i ke společnému rozpočtu. Vždyť ne nadarmo se říká, že ve dvou se to táhne lépe. Jako takový společný rozpočet vytvořit vám prozradíme v dnešním článku.
Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.
Žijeme v době, kterou ovládají silné emoce, v níž čelíme strachu, hněvu, nejistotě, bezmoci, a často máme tendenci nechat tyto emoce, aby za nás rozhodovaly o financích. To jen zvyšuje naši nejistotu a nutí nás klást si ještě více otázek. Je však důležité, abychom při silných emocích udělali krok zpět, vzali je na vědomí, zhluboka dýchali a...
Stále častěji kolem sebe slyšíme, jak je důležitá udržitelnost, odpovědná spotřeba, úspora zdrojů a snižování znečištění. Neustále se snažíme se těmto pojmům porozumět, ale většinou si nejsme jisti, jak nejlépe jednat.
Karta je moderní bezhotovostní platební prostředek, obvykle v podobě "plastového obdélníku", ale začíná se vyrábět i ve stále inovativnějších formách: hodinky, klíčenka, telefonní SIM karta atd.
Přinášíme vám užitečné tipy a rady, jak používat a provádět platby pomocí internetového a mobilního bankovnictví.
Pokud je i pro vás spoření komplikovaným procesem a soustředíte se více na přítomnost než budoucnost, poradíme vám jak oklamete vlastní mozek a donutíte ho šetřit peníze. Přinášíme vám 3 tipy jak na to.
TIP PRO VÁS:
Věděli jste o tom, že i "nebankovní půjčka na splátky" může mít nízký úrok a žádné poplatky? Pokud si myslíte, že je to jen žert, nechte nás přesvědčit vás o tom, že je tomu skutečně tak. Splatnost půjčky je od 1 do 7 let a půjčit si můžete od 10.000 do 800.000 Kč.