Pracovat načerno znamená vykonávat práci bez smlouvy jako zaměstnanec a bez placení daní a odvodů. Je to nezákonné a může to mít vážné důsledky jak pro pracovníka, tak pro zaměstnavatele.
Pro pracovníka to může znamenat, že nemá nárok na zaměstnanecká práva a dávky sociálního zabezpečení, jako je dovolená, nemocenská, odstupné atd. Nemůže se také spoléhat na to, že za svou práci dostane zaplaceno nebo že bude chráněn před nebezpečnými pracovními podmínkami.
Pro zaměstnavatele může práce načerno představovat riziko pokut a sankcí ze strany daňových úřadů a sociálního zabezpečení. Může se také stát předmětem soudního řízení.
Kromě výše uvedených důsledků pro jednotlivce a zaměstnavatele může mít práce na černo také důsledky pro celou společnost. To může vést ke zvýšení nezaměstnanosti, protože legální zaměstnavatelé jsou v nevýhodě oproti těm, kteří pracují načerno. Může také vést k nezákonnému obchodu a kriminalitě, protože pracovníci načerno jsou často vystaveni riziku, že budou podvedeni nebo vykořisťováni.
Práce načerno může také vést k zneužívání pracovních sil, protože černí pracovníci nemají právo na ochranu před diskriminací a nebezpečnými pracovními podmínkami. To může vést k vysokému počtu pracovních úrazů a nemocí z povolání.
Nehlášená práce může mít v konečném důsledku negativní důsledky pro celou společnost, protože může vést ke snížení životní úrovně a sociální nestabilitě.
Vláda a daňový úřad by proto měly provádět pravidelné kontroly a zavádět sankce proti těm, kteří pracují načerno, a zároveň by měly být zavedeny programy na podporu legálního zaměstnávání, aby se zabránilo práci načerno a chránili se pracovníci i zaměstnavatelé.