10 tipů pro lepší správu rodinných financí v dnešní těžké době

09.07.2022

Může být obtížné spravovat své osobní finance tak, abyste na konci měsíce měli kladný zůstatek. Může být také těžké dovolit si všechny věci, které chcete. Proto jsme pro vás připravili 10 tipů, které vám pomohou zlepšit vaše finance.

Rodinné finance
Rodinné finance

Pokud se budete řídit naším průvodcem, můžete své finance nasměrovat správným směrem. Kdo by nechtěl mít každý měsíc na účtu plusový zůstatek? Přečtěte si, jak můžete zlepšit své hospodaření a vyhnout se zbytečným finančním problémům.

1. Získejte přehled o svých penězích

Většina lidí nemá své peníze pod kontrolou. Proto vás žádáme, abyste si udělali přehled o svých financích. Můžete to udělat tak, že zjistíte, jaké jsou vaše měsíční výdaje a příjmy. Vaše příjmy by měly být mnohem vyšší než výdaje, ale víte přesně, jaké jsou vaše výdaje? Ne každý na to přijde. Pokud si sestavíte seznam svých výdajů a příjmů, snáze zjistíte, kde byste mohli ušetřit.

2. Úspora režijních nákladů

Kromě důkladné inventury svých financí byste měli zjistit, zda můžete snížit některé režijní náklady nebo v nejlepším případě přestat utrácet. Tak budete mít méně výdajů a na konci měsíce vám zbude více peněz. Můžete například změnit svůj fitness plán, zrušit nepotřebnou televizní službu nebo něco úplně jiného. Ušetřit můžete také tím, že si sjednáte pojištění u jedné společnosti nebo budete používat stejného poskytovatele televizního a internetového připojení.

3. Stanovte si rozpočet a zlepšete stav svých financí

Když sledujete své výdaje a příjmy a snažíte se snížit celkové náklady. Sestavte si podrobný rozpočet své finanční situace. To vám může pomoci, pokud máte omezené finanční prostředky. Měli byste myslet co nejvíce dopředu. Například je dobré dát si stranou peníze na vánoční dárky, dovolenou, zubaře a kosmetičku.

Fixní výdaje mohou zahrnovat:

  • Pojištění
  • Internet a telefon
  • Pronájem
  • Elektřina, voda a topení
  • Fitness a/nebo sport
  • Potraviny
  • Půjčky
  • Hypotéka
  • Leasing
  • Doprava (např. cestovní karty nebo benzín)

4. Vyhněte se půjčování peněz na spotřebu

Mnoho lidí si půjčuje peníze na pokrytí každodenních výdajů. Někteří lidé si půjčují peníze na nákupy nebo na koupi nepotřebných věcí. I když to může být lákavé, může to mít v konečném důsledku velké následky. Čím více výdajů každý měsíc máte, tím méně peněz vám zbývá na pokrytí pravidelných výdajů. Proto bychom vás nikdy nenabádali, abyste si půjčovali peníze na pokrytí svých výdajů, ať už se jedná o spontánní výdaje, nebo ne.

5. Úspory

Jednou z nejdůležitějších rad pro lepší hospodaření s penězi je spoření. Tak budete mít jistotu, že se vám v případě nejhoršího nic nestane. Pokud si zvyknete spořit na budoucí spotřebu, budete si moci dlouhodobě dovolit více, než kdybyste si museli peníze půjčovat.

Své úspory můžete použít, pokud se náhle objeví nečekané výdaje nebo jiné věci, které vyžadují, abyste měli peníze v kapse. Pokud nemáte každý měsíc k dispozici mnoho peněz, můžete začít spořit několik tisíc měsíčně. Každý cent se počítá. Nezapomeňte, že úspory slouží buď k tomu, abyste si je později mohli dopřát, nebo k zajištění peněz na případné budoucí výdaje.

6. Konsolidace půjček

Pokud máte více půjček, je vhodné je sloučit do jedné konsolidační půjčky. Půjčky byste měli sloučit u společnosti, u které získáte nejnižší úrokovou sazbu. Sloučením půjček také získáte lepší přehled o svých financích, protože budete platit pouze jednomu věřiteli, a ne dvěma nebo třem. Pokud máte pochybnosti o tom, zda můžete na této položce ušetřit, můžete se obrátit na finančního poradce, který vám poradí nejlepší a nejlevnější řešení.

7. Vyhněte se impulzivním nákupům

Může být lákavé koupit si pár bot nebo tričko, které jste právě zahlédli ve výloze. Impulzivní nákupy jsou nebezpečné, protože jsou neplánované, a proto představují další výdaj v rozpočtu, který nebyl původně plánován.

Při nakupování je dobré vzít si jen tolik peněz, kolik potřebujete. Pak budete méně v pokušení nakupovat impulzivně. V této souvislosti byste se také měli vyhnout výprodeji. Pro mnoho lidí znamenají výprodeje impulzivní nákupy, které mohou v konečném důsledku ovlivnit vaši finanční situaci.

8. Úspora elektřiny a vody

Pokud se zamyslíte nad spotřebou své domácnosti, můžete ročně ušetřit spoustu peněz. Běžná rodina může ušetřit až 15 % účtů za energie, pokud se zamyslí nad tím, co denně spotřebovává. Toho můžete dosáhnout například vypnutím spotřebičů v pohotovostním režimu a světel, když se nepoužívají.

Spotřebu vody lze ušetřit například správným plněním pračky nebo myčky nádobí nebo kratší koupelí. Pouhou změnou některých svých návyků můžete každý rok ušetřit spoustu peněz.

9. Místo auta nebo veřejné dopravy používejte kolo.

Chcete-li zlepšit svou ekonomiku, zamyslete se nad tím, kolik peněz utrácíte za dopravu. Mít auto nebo cestovat veřejnou dopravou je nákladné. Pokud máte kolo, můžete ho používat na kratší cesty do supermarketu, k lékaři nebo kamkoli potřebujete. Pokud si vezmete kolo, můžete ušetřit peníze za benzín nebo za jízdenky na vlak či autobus, což může být v rozpočtu některých rodin velká položka.

10. Jezte pouze doma

Jídlo a pití venku může být opravdu drahé. Chcete-li ušetřit, omezte stravování v jídelnách, rychlém občerstvení, kávu s sebou a návštěvy restaurací. Nákup na cestách je drahý. Pokud si často kupujete jídlo na cestách, ujistěte se, že máte obědový balíček z domova. Místo návštěvy restaurací a kaváren můžete jíst to, co máte doma v mrazáku.

Je to pro vás mnohem levnější varianta a zároveň se vyhnete plýtvání potravinami. Pokud si připravíte větší porci jídla, budete mít dostatek jídla na další den. Díky tomu nebudete muset nakupovat potraviny zvenčí. Možná si také budete chtít stanovit měsíční rozpočet na potraviny, abyste se v něm udrželi. Díky tomu také neutratíte za jídlo a nápoje více peněz, než je skutečně nutné.

Vraťte se ke svým financím a začněte je spravovat.

Mnoho lidí má ke svým penězům frustrující vztah, a to z dobrého důvodu. Ne každý se naučí hospodařit se svými financemi, což může mít negativní dopad na jeho budoucí finance. Pokud se budete řídit těmito 10 tipy, můžete se vyhnout ztrátě přehledu o svých osobních financích. Vezměte si tyto rady k srdci, získejte kontrolu nad svou finanční situací a vyhněte se dalším finančním problémům. Vy jste šéfem a vaše peníze musí být vaším sluhou, nikoli pánem.

Přečtěte si také:Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

TIP PRO VÁS:

Pokud potřebujete peníze, dovolte nám nabídnout vám řešení: půjčka ihned na účet bez 1 Kč 24 hodin denně bez registru. Získat ji můžete jednoduše prostřednictvím našeho finančního portálu.