Buďte chytřejší v oblasti financí. Přinášíme vám vysvětlení základních a potřebných pojmů.

03.07.2022

Pokud jde o osobní finance, může být obtížné získat celkový přehled. Mnoho Čechů nemá své finance pod kontrolou. to může přispívat k tomu, že se stále více lidí dostává do špatné finanční situace, protože se zadlužují již v mladém věku. Chceme se touto neznalostí zabývat. Proto jsme sestavili seznam nejdůležitějších pojmů v oblasti osobních financí. Můžete tak lépe pochopit, jaké pojmy existují a co vlastně znamenají.

Buďte chytřejší v oblasti financí
Buďte chytřejší v oblasti financí

Pojmy z oblasti osobních financí, které byste měli znát

RPSN

RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Jedná se o náklady, které vznikají při ročním čerpání půjčky. Půjčování peněz bohužel není zadarmo. Abyste si mohli půjčit peníze, musíte věřitelům zaplatit určité náklady. Náklady se skládají z úroků z úvěru, poplatků za poskytnutí úvěru a dalších poplatků.

Na trhu neexistuje univerzální RPSN, takže záleží na každém věřiteli, jakou si za půjčku bude účtovat. Pokud víte, jaká je RPSN úvěru, budete přesně vědět, jaké budou náklady na jeho čerpání.

DPH

DPH je zkratka pro daň z přidané hodnoty a jedná se o 21% daň. Při každém nákupu zboží na internetu nebo v obchodě zaplatíte 21% DPH. Podle zákona musí DPH platit každý, takže je zahrnuta v cenách a službách, za které platíme. Ve spodní části účtenky nebo faktury se dozvíte, kolik DPH musíte zaplatit.

Úroky

Pojem, který je dobré znát, je úročení. Úročení je úroková sazba, která může být účtována na základě sazby finanční společnosti. Pokud máte peníze v bance, budou se v průběhu let hromadit. Důvodem je, že každý rok přibude více peněz z úroků.

Naopak, pokud musíte platit úroky z úvěru, budou náklady vyšší, protože budete muset platit i úroky z úroků.

Úvěrový rating

Možná jste už slyšeli o úvěrovém hodnocení. Pokud jste o něm slyšeli, můžete se dozvědět, co pro vás vlastně znamená. Pokud nevíte, co je to úvěrový rating, můžete se o tomto finančním pojmu dozvědět zde.

Úvěrový rating se provádí, když věřitel potřebuje posoudit vaše finance, a tedy i vaši ochotu splácet půjčku. Bez ohledu na to, zda si půjčujete peníze od banky nebo poskytovatele nebankovní půjčky, provede u vás kontrolu úvěruschopnosti. Dělají to proto, aby si byli jisti, že dostanou své peníze zpět.

Jistina úvěru

Jistina je uvedena v souvislosti s úvěrem. Jistina úvěru je částka, kterou jste si jako dlužník půjčili. Zahrnuje výši úvěru, úroky, poplatky a další náklady. Samotná jistina se tedy v průběhu trvání úvěru nemění, protože zahrnuje veškeré náklady.

Výplata z pujčky

Výplata z pujčky je částka, kterou vám věřitel vloží na účet. Bude samozřejmě nižší než jistina, protože do ní nejsou zahrnuty náklady na úvěr. Úroky, poplatky za zřízení a další poplatky tedy nejsou zahrnuty.

Platební neschopnost a platební schopnost

Platební schopnost

  • Pojem platební schopnost se používá pro osoby, které jsou schopny platit své účty včas, a nemají tedy žádné nesplacené dluhy. Pokud jste platebně schopný, je pravděpodobnější, že si půjčíte peníze. Abyste zůstali platebně schopný, je dobré sestavit si rozpočet. Získáte tak lepší přehled o svých osobních financích a udržíte si dobrý plat.

Platební neschopnost

  • Platební neschopnost se používá pro označení osob, které nejsou schopny platit své účty včas. Pokud tak neučiníte, můžete skončit v registrech. Například BRKI je registr špatných plátců, kteří mají menší možnost si půjčit peníze. Pokud máte zájem si půjčit peníze, je to pro vás špatná situace. Ve skutečnosti jen velmi málo věřitelů nabízí půjčky lidem v platební neschopnosti.

Rozdílné úrokové sazby

Většina lidí už slyšela o úrokových sazbách. Úroková sazba je procentuální náklad, který musíte zaplatit za půjčku, kterou si berete. Úrokové sazby se stanovují podle nabídky a poptávky na trhu. Existují čtyři typy úrokových sazeb: nominální, reálné a variabilní. Rozdíl mezi nimi najdete níže:

Variabilní sazba

Variabilní úroková sazba je úroková sazba, která se může v průběhu trvání úvěru měnit. Úroková sazba závisí na situaci na trhu a je určena pro dlužníky, kteří mají prostor ve svém rozpočtu a kteří si troufají riskovat.

Pevná sazba

Pevná úroková sazba je stejná po celou dobu trvání úvěru. To je výhoda pro dlužníky, kteří chtějí mít stabilní splátkový kalendář a kteří nemají v rozpočtu prostor pro riskování.

Reálná úroková sazba

Reálná úroková sazba je upravena o inflaci a kupní sílu. Pokud se nákup zboží náhle zdraží, zvýší se v souladu s tímto trendem i úroková sazba. Pokud bude nákup zboží dražší, budou mít i vaše peníze nižší hodnotu.

Nominální úroková sazba

Nominální úroková sazba je úroková sazba, za kterou si berete úvěr. Pokud si například půjčíte 10 000 korun s nominální úrokovou sazbou 5 % měsíčně, budete muset kromě splátky půjčky zaplatit 500 korun měsíčně na úrocích z půjčky.

Může být obtížné rozlišit různé typy půjček na trhu. Pokud se někdy chystáte vzít si půjčku, je užitečné vědět, jaký je mezi nimi rozdíl. Níže uvádíme rozdíl mezi trvalým a anuitním úvěrem:

Trvalá půjčka

U trvalé půjčky musíte každý měsíc platit pouze úroky. Na konci doby splácení musíte splatit pouze samotnou půjčku. Pokud nemáte mnoho peněz na ruku, může být toto řešení půjčky pro vás to pravé. Než si však půjčku vezmete, ujistěte se, že máte prostředky na splacení částky půjčky v posledním měsíci doby splácení.

Anuitní půjčka

Anuitní půjčka je půjčka se stejnou splátkou a úrokovou sazbou v každém období splácení. Je to výhoda pro lidi, kteří chtějí stabilnější splátkový kalendář. Tímto způsobem získáte lepší přehled o svých osobních financích, protože v každém období musíte poskytovateli půjčky zaplatit stejnou částku. Většina lidí, kteří si berou půjčku, si zvolí anuitní splátku. Je atraktivní, protože je pro dlužníka lépe zvládnutelná.

Osobní finance: inflace a deflace

Inflace a deflace se používají k popisu toho, zda ceny zboží a služeb na trhu rostou nebo klesají. Možná je pro vás důležité znát rozdíl mezi těmito dvěma pojmy, protože mohou ovlivnit vaše osobní finance. Ve skutečnosti mohou ovlivnit, zda se váš disponibilní příjem zvýší nebo sníží v závislosti na cenách zboží a služeb na trhu.

Při růstu cen se používá inflace, při poklesu cen deflace.

Splátky

Možná jste už slyšeli o splátkách. Pokud si půjčujete peníze od banky, je ve smlouvě o půjčce uvedena doba splácení i výše měsíční splátky. Splátka je obvykle splatná každý měsíc. Výše splátky se může lišit. Například měsíční splátka 2000 Kč je částka, kterou musíte v každém období zaplatit za půjčku, kterou jste si vzali.

Doba splácení je naopak doba, po kterou musíte půjčku splácet. Může to být například 12 měsíců, jak nabízí mnoho poskytovatelů půjček. Dobu splácení půjčky je třeba pečlivě sledovat. Pokud si vezmete půjčku s kratší dobou splácení, než jste očekávali, utrpí vaše finanční situace a v nejhorším případě nebudete schopni dodržet splátkový kalendář. V konečném důsledku to ovlivní vaše osobní finance.

Sestavte si rozpočet před podáním žádosti o půjčku

Když si chcete vzít půjčku, je dobré si nejprve sestavit rozpočet. Získáte tak lepší představu o své finanční situaci. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je ujasnit si, jaké jsou vaše výdaje a příjmy. Když tyto částky odečtete, zjistíte, kolik si můžete měsíčně dovolit.


Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.

Napadlo vás někdy: "Kdyby mi někdo platil za můj čas na Facebooku, zbohatl bych"? Pokud jste dostatečně podnikaví a využijete správné příležitosti, někdo vám za to zaplatí. Zda zbohatnete, záleží jen na vás.

Dnes můžete pohodlně platit téměř kdekoli, aniž byste u sebe museli mít hotovost. Potřebujete pouze kreditní kartu a účet můžete zaplatit v obchodech jedním tahem nebo objednat online zadáním údajů o kartě. Podvodníci vyvinuli různé metody, jak získat údaje o vaší kreditní kartě a vybrat z vašeho účtu všechny peníze. Co dělat, pokud se stanete...

TIP PRO VÁS:

Věděli jste že, půjčka nemusí být dostupná jen pro zaměstnané lidi a podikatele? Na našem finančním webu naleznete také produkt s názvem "Půjčka pro matky na rodičovské dovolené". Pokud tedy pobíráte mateřskou nebo rodičovský příspěvek, můžete získat peníze z půjčky a to pro jakýkoli účel.